Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Zachełmie

Zachełmie powstało w XVII stuleciu, po wojnie 30-letniej. Założyli je uchodźcy religijni z Czech. Na początku mieszkańcy osady parali się wyrębem drewna oraz pasterstwem. Po pewnym czasie w Zachełmiu pojawiło się tkactwo, a także specjalizacja Zachełmia – sady wiśniowe.

Turyści odkryli tę malowniczą miejscowość pod koniec XIX wieku. W roku 1923 wybudowano drogę do wioski, co spowodowało wzmożenie ruchu turystycznego. Po wojnie, w końcowych latach swojego życia, żył w Zachełmiu, w wilii o wdzięcznej nazwie „Pan Twardowski”, Ludomir Różycki wybitny kompozytor baletów i oper. Współcześnie willa Pan Twardowski jest własnością Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu - działa tu ich ośrodek wypoczynkowy - i osoby postronne nie mogą wejść do wnętrza budynku.

Szlaki turystyczne

Z Zachełmia wiedzie kilka szlaków turystycznych, zarówno wycieczkę w Karkonosze, jak też do pobliskich wiosek. Niebieskim szlakiem można dojść do Czarnej Przełęczy w Karkonoszach (około 3 godz). Krótsza wyprawa wiedzie, najpierw, czarnym szlakiem na znany Zamek Chojnik – wędrówka zajmuje mniej więcej godzinę. Z zamkowej wieży można podziwiać przepiękną panoramę Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Blisko (w Przesiece) znajduje się także Wodospad Podgórnej - wędrówka zajmuje także ok. godziny.

Do Zachełmia możemy dotrzeć również autobusami komunikacji miejskiej z Jeleniej Góry – linie 4 i 18 (z Cieplic).
 


 

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0