Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Kowary

Kowary to miasto położone w niewielkiej odległości od Karpacza, pomiędzy Rudawami Janowickimi i Karkonoszami, tuż przy polsko-czeskiej granicy. Do stolicy powiatu - Jeleniej Góry jest ok. 15 km.

W połowie XII wieku na stoku Rudnika (w sąsiedztwie dzisiejszych Kowar) walońscy poszukiwacze odkryli rudę żelaza. Parę lat później rozpoczęto eksploatację rudy - takie były początki Kowar. Prawa miejskie Kowary otrzymały od władcy Czech i Węgier Władysława Jagiellończyka w roku 1513. W XVI-tym wieku miasto było jednym z czołowych ośrodków dolnośląskiego przemysłu żelaznego. Dobrą, górniczą passę Kowar zakończyły wojny 30-letnie (XVII wiek) - miasto zostało zniszczone, a większa część kopalń zalana. Po wojnie w Kowarach rozwinęło się za to tkactwo. W 1741 roku Kowary przyłączono do Prus. Do wydobywania rud żelaza powrócono po I Wojnie Światowej, po następnej wojnie także, przez krótki czas, wydobywano magnetyt, a także, w ścisłej tajemnicy, rudę uranu.

Obecnie Kowary rozwijają się również dzięki turystyce. To cieszący się popularnością region. Na narciarzy czekają przygotowane trasy biegowe na zboczu Góry Wałowej, można również biegać w okolicach Przełęczy Okraj. Latem region wykorzystywany jest przez wielbicieli kolarstwa górskiego. Przez Kowary przechodzi także kilka oznakowanych ścieżek rowerowych. Można tutaj również oddawać się jeździe konnej. Wyznaczono tu nawet szlak konny do Western City w Ściegnach. Ponad głowami, z kolei, niejednokrotnie szybują paralotnie. Góra Rudnik to najchętniej wybierane miejsce startu. Poza pięknymi widokami, paralotniarze doceniają dużą liczbę pastwisk i łąk w okolicy - bezpiecznych lądowisk. Kowary to także dobra lokalizacja do wędrówek po Rudawach Janowickich oraz Karkonoszach. Najłatwiej dojść na Przełęcz Okraj, i dalej w Karkonosze.

Najważniejsze atrakcje w Kowarach:

Zapraszamy na stronę: www.kowary.info.pl

Komentarze

HR • 2017-05-09

czesto tu wracam ,,z tesknoty i sentymentu ??/URODZIŁAM SIĘ W KOWARACH /POZDRAWIAM

Komentarz:

Dodaj
Ulubione (0)