Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Sosnówka

Sosnówka jest wioską mocno rozczłonkowaną, tradycyjnie dzieloną na Sosnówkę Górną (w kierunku na Borowice) i Dolną (w okolicach drogi nr 366). Sosnówka leży na wysokości 370-720 m n.p.m. Osada została założona w sąsiedztwie jednej z najstarszych dróg do Czech blisko Dobrego Źródła pod Grabowcem (784 m n.p.m.). W XVIII-tym wieku była osadą tkaczy – wyrabiano tu adamaszek, woal. Dzisiaj to karkonoska miejscowość wczasowa, której atutem jest bliskość Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby oraz Karpacza. Sosnówka posiada kilka interesujących obiektów noclegowych, które satnowią idealną ofertę dla osób ceniących sobie spokój i bliskośc natury.

Sosnówka Atrakcje Turystyczne

Najbardziej znanym zabytkowym budynkiem w Sosnówce jest kaplica Świętej Anny na Grabowcu. To nietypowa kaplica na planie elipsy (10 na 14 m). Obecna murowana kaplica stoi w miejscu zniszczonych obiektów i pochodzi z roku 1719. We wnętrzu znajdują się dwa ołtarze boczne, główny ołtarz z obrazem Świętej Anny z Jezusem, Marią oraz Józefem, figura Świętego Wawrzyńca, a także ambona. W kaplicy bije źródło, bezpośrednio nad nim znajduje się ołtarz. Woda (o niedużej radoczynności) odprowadzana jest poza kapliczkę przewodem i można ją czerpać. Ciekawe jest to, że obrazy w kaplicy są namalowane nie na płótnie czy desce, ale na arkuszach miedzianej blachy w związku z wydobywającym się ze źródła radonem, od którego farba na drewnie czy płótnie blakła.

Inną ciekawostką Sosnówki jest sztuczny zalew – Zbiornik Sosnówka zrealizowany w 2001 r. To zaplecze wody pitnej dla miasta Jelenia Góra i zbiornik retencyjny jednocześnie. Wpadają do niego wody pobliskich strumyków: Czerwonki, Sośniaka i Podgórnej. W zamiarze miał on pełnić funkcje rekreacyjne.

W Sosnówce znajdują się również dwa kościoły. Pierwszy, barokowy kościół Św. Marcina, był kiedyś kościołem parafialnym, a obecnie stanowi kaplicę cmentarną. Drugi - to poewangelicki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Ostrobramskiej, powstały w latach 20. XIX wieku. 

Szlaki Turystyczne

Poprzez miejscowość przebiegają dwa szlaki turystyczne. Czarny prowadzi do Kaskady Myi, a stamtąd do Przesieki, Jagniątkowa lub na Przełęcz Karkonoską. Żółty wiedzie do Kaplicy Świętej Anny i dalej do Karpacza oraz schronisk górskich (Strzecha Akademicka, Samotnia, nad Łomniczką, Dom Śląski).
 


 


 

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0