Jagniątków
Jagniątków jest obecnie letniskową, najwyżej i najbliżej Karkonoszy położoną (450 – 620 m n.p.m.) dzielnicą miasta Jelenia Góra. Do połowy lat 70-tych ubiegłego stulecia Jagniątków był samodzielną wsią, później włączono go do pobliskiego miasta Sobieszów. W trakcie kolejnych zmian administracyjnych Sobieszów włączono do Jeleniej Góry (1976 r.), ale bez Jagniątkowa, który włączono do Piechowic. Ostatnia zmiana administracyjna Jagniątkowa nastąpiła z początkiem roku 1998 - wtedy Jagniątków stał się dzielnicą Jeleniej Góry. Ma to ten plus, iż można tu dojechać komunikacja miejską (linia nr 9 i 15) z Jeleniej Góry w cenie normalnego biletu.
Historia Jagniątkowa
Miejscowość została założona przez Protestantów z Czech w połowie XVII w., którzy masowo uchodzili z Czech przed prześladowaniami religijnymi na śląską stronę Karkonoszy. Osadę nazwano Agnetendorf, (w 1945 roku Agnieszkowem - w 1946 zmieniono na Jagniątków) – od imienia żony panującego w tym rejonie Krzysztofa Schaffgotscha, która pomagała uciekinierom.
Atrakcje turystyczne
Rozwój turystyki w tym rejonie nasilił się, kiedy wybudowano linię kolejową z Jeleniej Góry do Piechowic (1891 r.) i dalej do Szklarskiej Poręby (1902 r.). Wraz z rozwojem motoryzacji rozbudowywano bite drogi kołowe, w tym także do rejonów podgórskich. W latach XXX-tych ubiegłego wieku powstała droga łącząca Sobieszów, Jagniątków, Michałowice i Piechowice. Wtedy do Jagniątkowa zaczęli masowo napływać turyści. Jagniątków charakteryzuje się rozproszoną zabudową, część domów położona jest wzdłuż wijącej się drogi do Piechowic, część w dolinie Wrzosówki i jej dopływów Brocza i Sopotu.
Jagniątków to dobra baza wypadowa do wycieczek w góry. Wiedzie stąd wiele szlaków turystycznych np na pobliski Zamek Chojnik, do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego, a także na Śnieżne Kotły - skąd można kontynuować wycieczkę szczytami Karkonoszy w stronę Szklarskiej Poręby lub Karpacza. Szczególnie polecamy ciekawą wycieczkę do Śnieżnych Stawków - cały opis znajdą Państwo tutaj.
W Jagniątkowie, w górnej częsci miejscowości, znajduje sie również Karkonoski Bank Genów. Jest to placówka KPN, która ma za zadanie chronić, odtwarzać i zachować różnorodność biologiczną najcenniejszych gatunków karkonoskiej flory.
W centrum Jagniątkowa stoi zbudowany w 1985 r. kamienno-drewniany kościółek Bożego Miłosierdzia, stylem nawiązujący do budownictwa podhalańskiego. W Jagniątkowie żył i tworzył do 1946 roku niemiecki noblista – Gerhart Hauptmann. Do dziś stoi tu jego dom, w którym obecnie mieści się muzeum.
Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna
58-570 Jelenia Góra – Jagniątków
ul. Michałowicka 32
tel. 75 755 32 86
Więcej o Jagniątkowie pod adresem: www.jagniatkow.com.pl








Kościół Bożego Miłosierdzia



Dom Gerharta Hauptmanna



