Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Jagniątków

Jagniątków jest obecnie letniskową, najwyżej i najbliżej Karkonoszy położoną (450 – 620 m n.p.m.) dzielnicą miasta Jelenia Góra. Do połowy lat 70-tych ubiegłego stulecia Jagniątków był samodzielną wsią, później włączono go do pobliskiego miasta Sobieszów. W trakcie kolejnych zmian administracyjnych Sobieszów włączono do Jeleniej Góry (1976 r.), ale bez Jagniątkowa, który włączono do Piechowic. Ostatnia zmiana administracyjna Jagniątkowa nastąpiła z początkiem roku 1998 - wtedy Jagniątków stał się dzielnicą Jeleniej Góry. Ma to ten plus, iż można tu dojechać komunikacja miejską (linia nr 9 i 15) z Jeleniej Góry w cenie normalnego biletu.

Historia Jagniątkowa

Miejscowość została założona przez Protestantów z Czech w połowie XVII w., którzy masowo uchodzili z Czech przed prześladowaniami religijnymi na śląską stronę Karkonoszy. Osadę nazwano Agnetendorf, (w 1945 roku Agnieszkowem - w 1946 zmieniono na Jagniątków) – od imienia żony panującego w tym rejonie Krzysztofa Schaffgotscha, która pomagała uciekinierom.

Atrakcje turystyczne

Rozwój turystyki w tym rejonie nasilił się, kiedy wybudowano linię kolejową z Jeleniej Góry do Piechowic (1891 r.) i dalej do Szklarskiej Poręby (1902 r.). Wraz z rozwojem motoryzacji rozbudowywano bite drogi kołowe, w tym także do rejonów podgórskich. W latach XXX-tych ubiegłego wieku powstała droga łącząca Sobieszów, Jagniątków, Michałowice i Piechowice. Wtedy do Jagniątkowa zaczęli masowo napływać turyści. Jagniątków charakteryzuje się rozproszoną zabudową, część domów położona jest wzdłuż wijącej się drogi do Piechowic, część w dolinie Wrzosówki i jej dopływów Brocza i Sopotu.

Jagniątków to dobra baza wypadowa do wycieczek w góry. Wiedzie stąd wiele szlaków turystycznych np na pobliski Zamek Chojnik, do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego, a także na Śnieżne Kotły - skąd można kontynuować wycieczkę szczytami Karkonoszy w stronę Szklarskiej Poręby lub Karpacza. Szczególnie polecamy ciekawą wycieczkę do Śnieżnych Stawków - cały opis znajdą Państwo tutaj.

W Jagniątkowie, w górnej częsci miejscowości, znajduje sie również Karkonoski Bank Genów. Jest to placówka KPN, która ma za zadanie chronić, odtwarzać i zachować różnorodność biologiczną najcenniejszych gatunków karkonoskiej flory.

W centrum Jagniątkowa stoi zbudowany w 1985 r. kamienno-drewniany kościółek Bożego Miłosierdzia, stylem nawiązujący do budownictwa podhalańskiego. W Jagniątkowie żył i tworzył do 1946 roku niemiecki noblista – Gerhart Hauptmann. Do dziś stoi tu jego dom, w którym obecnie mieści się muzeum.

Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna
58-570 Jelenia Góra – Jagniątków
ul. Michałowicka 32
tel. 75 755 32 86
 

 

Więcej o Jagniątkowie pod adresem: www.jagniatkow.com.pl

Zobacz na mapie

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0