Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Przesieka

Przesieka to wczasowa, podgórska miejscowość położona niedaleko Jeleniej Góry i Karpacza. Wioska położona jest na wysokościach 480 - 650 m n.p.m. w dolinie Czerwienia, Myi i Podgórnej. Pierwsze potwierdzone wzmianki dotyczące Przesieki odnoszą się do wieku XVII-tego. Cesarz podarował wieś Georgowi Andreasowi Schwinghammerowi - weteranowi wojny trzydziestoletniej. Wioska do roku 1945 nazywała się Hain, a po wojnie przez krótki czas Matejkowice - za sprawą odnalezienia zrabowanych obrazów Matejki. Od 1946 roku ustanowiono nazwę Przesieka.
​{{name=partgallery id=87 controller=pages photos=5-8}}

Turystyka w Przesiece

Początki turystyki w Przesiece to połowa XIX stulecia, pod koniec wieku Przesieka była już popularniejsza od Karpacza. Przed wybuchem II Wojny Światowej Przesieka była znanym sudeckim ośrodkiem sportów zimowych. Popularne były wtedy wędrówki narciarskie, saneczkarstwo, łyżwiarstwo i skoki narciarskie - co ciekawe w Przesiece było wtedy kilka skoczni narciarskich.

Największy ruch turystyczny to lata 60 i 70-te za sprawą Funduszu Wczasów Pracowniczych, masowej turystyki i studenckich rajdów. Obecnie Przesieka to raczej spokojna miejscowość turystyczna. Jej zaletą jest dogodna komunikacja - z Jeleniej Góry można dojechać autobusami komunikacji miejskiej (linie nr 4 i 18 - z Cieplic). Główną atrakcją Przesieki jest Wodospad Podgórnej - ma potrójny spad wody o wysokości 10 metrów. Jest on punktem węzłowym dla podgórskich szlaków turystycznych. Przez Przesiekę przechodzą szlaki turystyczne: niebieski prowadzi na Przełęcz Karkonoską, a dalej na karkonoskie szczyty; żółty na Słonecznik; zielony do Karpacza i w druga stronę do Zamku Chojnik i Szklarskiej Poręby oraz inne do pobliskich miejscowości.
​{{name=partgallery id=87 controller=pages photos=8-1-11 vertical=true}}

Atrakcje turystyczne:

  • Wodospad Podgórnej, wys. 10m. – trzeci pod względem wysokości w Karkonoszach

  • Waloński Kamień i Chybotek – ciekawe bloki granitowe, zespół skał

  • Bike Maraton - coroczna impreza dla wszystkich miłośników dwóch kółek i terenowego szaleństwa

Zapraszamy na stronę: http://www.przesieka.info.pl
 


 
Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0