Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Sobieszów

Sobieszów od 1976 roku znajduje się w granicach administracyjnych Jeleniej Góry. Na początku swego istnienia stanowił osadę rzemieślniczą, będącą zapleczem dla Zamku Chojnik. Od XIV wieku do 1945 r. wioska należała do rodziny Schaffgotschów. Po wojnie Sobieszów był gminną wioską, a w latach 1962-1976 oddzielnym miastem. Sobieszów położony jest nad Wrzosówką, na południe od niego znajduje się grzbiet górski odchodzący od Grzybowca na północny wschód. W tym grzbiecie znajdują się szczyty: Trzmielak (637 m), Sobiesz (633 m) oraz Ostrosz (462 m). Cały grzbiet zbudowany jest z granitu karkonoskiego i porośnięty lasem regla dolnego.

Atrakcje turystyczne

Z zabytków architektonicznych w Sobieszowie warto wspomnieć świątynie: kościół pw. Św. Marcina z dzwonnicą z XVIII wieku oraz dawny zbór ewangelicki, po II Wojnie Światowej przemianowany na kościół rzym.-kat. pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z lat 1744-1745. Sobieszów to także zespół pałacowy Schaffgotschów z lat 1705 - 1712 z byłymi zabudowaniami gospodarczymi. Największą atrakcją jest jednakże Zamek Chojnik wybudowany na wzgórzu Chojnik (627 m). Zamek Chojnik zbudowany został w XIV stuleciu przez księcia Bolka II. Następnym właścicielem zamku był ród Schaffgotschów, który dokonał przebudowy obiektu w renesansowym charakterze. Do czasu wielkiego pożaru w roku 1675 Zamek Chojnik był główną siedzibą Schaffgotschów. Po pożarze, zamek nie został odbudowany, obecnie jest udostępniany do zwiedzania.

Pod Zamkiem Chojnik, w Sobieszowie, znajduje się budynek dyrekcji Karkonoskiego Parku Narodowego, a Zamek Chojnik i jego okolica jest eksklawą parku – wejście jest płatne tak jak do parku. Wiedzie stąd szlak turystyczny na Zamek Chojnik oraz w Karkonosze.

Od 2013 roku u podnóży góry Chojnik znajduje się Centrum Turystyki Aktywnej z trasą nartorolkową.

Z Sobieszowem i górą Sobiesz wiążą się legendy związane z II Wojną Światową i rzekomym schowaniem w niej „złotego pociągu” ze złotem Wrocławia czy Bursztynowej Komnaty. Podejmowano wielokrotne próby odnalezienia skarbów, ale do dziś nic nie odnaleziono. Do Sobieszowa można dotrzeć autobusową komunikacją miejską (linie nr 7, 9, 15) i PKS-em oraz prywatnymi busami. W Sobieszowie jest dodatkowo stacja PKP.

Więcej informacji pod adresem: http://www.sobieszow.com.pl
 

 

Zobacz na mapie

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0