Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba miasto pod Szrenicą, pomiędzy Karkonoszami i Górami Izerskimi. Wypoczywając w Szklarskiej Porębie można wędrować, jeździć na rowerze, uprawiać narciarstwo zjazdowe i biegowe.

Szklarska Poręba to miejscowość w okolicy której spotykają się dwa pasma górskie - Góry Izerskie i Karkonosze. Miejscowość położona jest dodatkowo u stóp Szrenicy - wierzchołka w Karkonoszach - jaki góruje nad okolicą. W okolicy zlokalizowane są również dwa wysokie, wodospady karkonoskie Kamieńczyka oraz Szklarki - częste cele wycieczek urlopowiczów zwiedzających Szklarską Porębę.

Historia

Historia Szklarskiej Poręby i jej nazwy jest nierozłącznie powiązana z produkcją szkła. Pierwsza huta szkła zaczęła funkcjonować już w XIV wieku, poza minerałami, do produkcji szkła potrzebne były ogromne ilości drewna. Więc, mnóstwo obszarów leśnych wyrąbano - na porębach powstawały pastwiska i zapoczątkowało się osiedlanie. Obszary te docenili dodatkowo poszukiwacze skarbów - kamieni szlachetnych, złota, srebra. Parali się tym eksploratorzy z Europy Zachodniej zwani Walończykami. Ich kultura i życie owiane było mistycyzmem, tajemnicą - po trosze wynikało to z odrębnego języka. Po dziś dzień pozostały po nich wyrobiska, kopalnie, szyby, oraz symbole na głazach. Po dziś dzień dzieje Walonów poznamy z relacji współczesnych Walonów, jacy prowadzą Walońską Chatę na obrzeżach miejscowości Szklarska Poręba. Dodatkową wspólnotą działającą w owym okresie stanowili, przybyli pod koniec XVI stulecia, pochodzący z Czech ewangelicy. Najciekawsza grupa to Laboranci - produkujący ziołowe lekarstwa, znawcy ziołolecznictwa.

Turystyka i narciarstwo

Szklarska Poręba to niewątpliwie turystyka. Jej ożywienie mogło wytworzyć się dzięki rozwojowi środków transportu i dróg. W połowie XIX wieku skomunikowano Piechowice koło Jeleniej Góry przez Przełęcz Szklarską z Harrachovem w Czechach, a 50 lat później wybudowano linię kolejową komunikującą Tanvald z Jelenią Górą. To doprowadziło do zwiększenia turystyki w Szklarskiej Porębie. Już po II Wojnie Światowej w latach 60-tych wybudowano wyciąg krzesełkowy na Halę Szrenicką.?

Obecna Szklarska Poręba to ośrodek narciarstwa oraz turystyki rowerowej, górskiej. Organizowane są tu liczne imprezy jak narciarski Bieg Piastów odbywający się od 1976 roku, rozpropagowany ostatnio przez polską biegaczkę Justynę Kowalczyk, organizowany w lutym zawody narciarskie Retro - przedsięwzięcie, którego nadrzędnym celem jest rozrywka i demonstracja dawnego wyposażenia narciarskiego, kostiumów z epoki. Nowoczesny sprzęt nie jest brany pod uwagę, a poza czasu przejazdu uczestnicy zdobywają punkty za kostium, styl i ogólną postawę narciarza. W okolicy odbywają się podobnie biegi psich zaprzęgów. Latem natomiast, na okolicznych trasach panują rowery - urządzane są turnieje Downhill, turnieje skoków rowerowych i do wody, rowerowy maraton oraz zawody BMX.

Trójka w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba od końca lat 90-tych ubiegłego wieku jest nieodłącznie powiązana z radiową Trójką. W 1998 roku okrzyknięto miasto Zimową Stolicą Radiowej Trójki, a z rokiem 1999 Szklarska Poręba stała się Stolicą Programu Trzeciego Polskiego Radia. W centrum Szklarskiej Poręby zlokalizowano Skwer Radiowej Trójki z posągiem Ducha Gór. W tym miejscu umieszczono również Aleja Trójkowych Gwiazd - przymocowane do muru odciski ust gwiazd mikrofonu radiowej Trójki: Marka Niedźwieckiego, Kuby Strzyczkowskiego, Piotra Barona, Wojciecha Manna, Artura Andrusa, Moniki Olejnik.
?

Baza turystyczna

Szklarska Poręba tak jak na górski kurort przystało, to wręcz masa obiektów gastronomicznych - kawiarnie, restauracje, bary bądź stoiska z hamburgerami, kebabem, goframi oraz lodami. Podobnie zasobna jest oferta turystyczna - noclegi w Szklarskiej Porębie to eleganckie apartamenty i hotele, zatrzęsienie pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych, nie brak również domów wypoczynkowych proponujących pokoje i kwatery bądź pól namiotowych.

Więcej informacji o Szklarskiej Porębie i oferta noclegów w Szklarskiej Porębie pod adresem: www.szklarskaporeba.net.pl

 


 

 

Komentarze

Gość • 2019-02-21

Miasto pięknie położone ,wszystko byloby super,ale wysłalbym gospodaży miasta do Czech(lańskie łażnie).Proszę zobaczyć jak wyglada infrastruktura dla narciarzy,zagospodarowanie góry,oraz ceny dla każdego.O przygotowaniu tras (lolobrygida) szkoda pisać pozdrawiam wlodarzy miasta.

tadeusz • 2019-03-20

Wszystko pięknie,ale kiedy włodarze miasta wreszcie pomyśą o porzadnej gondoli na Szrenice(przykład ŚWIERADÓW),to wstyd tyle lat dziadowania,a obecne wyciągi na złom,czas sie obudzić.pozdrawiam i mam nadzieje że mieszkancy mi wybaczą krytyke,ale szklarska to perełka i gondola to dobra oprawa tej perły !!!!!

Komentarz:

Dodaj
Ulubione (0)