Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Świątynia Wang

Unikatowy zabytek skandynawskiej architektury sakralnej z XII w.

Kościół Wang lub Świątynia Wang - to powszechna nazwa na ewangelicko-augsburski Kościół Górski Naszego Zbawiciela - jednej z najbardziej rozpoznawalnych ciekawostek nie tylko Karpacza, ale i całych Karkonoszy. Jest to jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce. Już samo określenie jest ciekawostką i na darmo poszukiwać znaczenia tego słowa w słowniku języka polskiego. Nazwa Wang pochodzi od miasteczka w Norwegi, z jakiego pochodzi Świątynia Wang.

Świątynia Wang wybudowana została z sosny norweskiej na przełomie XII i XIII wieku, wykorzystując tylko złącza ciesielskie. Gdy kościółek zrobił się zbyt mały dla lokalnej społeczności mieszkańcy zdecydowali o budowie nowego. Aby pozyskać środki na budowę sprzedano stary kościół - nabył go Fryderyk Wilhelm IV - król Prus - dla muzeum w Berlinie. Kościół rozebrano i przewieziono do Berlina. Wówczas to, hrabina von Reden, namówiła króla, aby świątynia stanęła jednak w Karpaczu. Świątynia była dość mocno uszkodzona i wiele jej elementów trzeba było odtworzyć. Przy okazji rekonstrukcji, kościół lekko przebudowano, dodając krużganki oraz okna. Wybudowano również kamienną wieżę - dzwonnicę, miała ona dodatkowo chronić Kościół Wang przed intensywnymi wiatrami. Ostatecznie kościół oddano do użytku pod koniec lipca 1844 r. Od tego dnia do dziś niezmiennie służy on ewangelikom z Karpacza i okolic.
 


 

W latach 60. ubiegłego wieku Kościół Wang poddano zabiegom konserwatorskim - wymieniono poszycie dachu (zastępując łupki gontem), dodano instalację grzewczą oraz elektryczną.

Jako dojechać?

Kościół Wang znajduję się w Karpaczu, do tego miejsca należy kierować się główną drogą. Do celu doprowadzić mogą liczne, brązowe, turystyczne tablice, które są ustawione na przedmieściach Jeleniej Góry, Kowar i Karpacza. Samochody i autobusy można zaparkować na parkingu przy ulicy Karkonoskiej lub Spokojnej 1 (zimą może być zamknięty), odległość od Świątyni to około 500 metrów. O ceny należy dowiadywać się u parkingowych, ponieważ są one bardzo zróżnicowane. Możliwy jest również dojazd autobusem jadącym do Karpacza Górnego, który zatrzymuje się poniżej Kościoła na przystanku Wang - 300 m do Świątyni.

Sprawdź komfortowe noclegi w Karpaczu

Kiedy można odwiedzić Kościół Wang?

  • od godz. 9.00 do godz. 18.00 (15.04 - 31.10),

  • od godz. 9.00 do godz. 17.00 (01.11 - 14.04),

  • w niedziele i święta o godz. 10.00 odprawiane jest nabożeństwo. Udział turystów jest mile widziany, jednak po rozpoczęciu nabożeństwa spóźnionych Gości nie wpuszcza się do Kościoła
    zwiedzanie kościoła możliwe jest po godz. 11:30,

  • w soboty możliwe jest wyłączenie części kościoła ze zwiedzania z powodu udzielanych ślubów.

Cennik:

  • normalny - 10,00 zł,

  • ulgowy (dzieci do lat 6, uczniowie, studenci do 26 lat) - 5,00 zł,

  • wstęp tylko na plac - 2,00 zł.

 

PARAFIA EWANGELICKO – AUGSBURSKA WANG
Karpacz, ul. Na Śnieżkę 8 
tel. 75 752 82 90
e-mail: wang@wang.com.pl

Jeżeli szukacie noclegu w górach zapraszamy do zapoznania się z ofertami noclgowymi: TUTAJ.
Ostatnia aktualizacja – luty 2020. Za zmiany w powyższych danych redakcja portalu www.karkonosze.pl nie odpowiada.

Kościół Wang

Wnętrze Świątyni Wang


 

Ulubione (0)