Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Sowią Doliną na Śnieżkę

Przez Sowią Przełęcz, Schronisko Jelenka i grzbietem Czarnej Kopy

Naszą wycieczkę rozpoczynamy koło ośrodka Krucze Skały na skrzyżowaniu ulic Wilczej i Obrońców Pokoju. Stąd idziemy czarnym szlakiem wzdłuż potoku Płomnica. Po drodze mijamy średniowieczne płuczki złota - po prawej stronie szlaku znajduje się specjalna tablica informacyjna.

Szlak przez Sowią Dolinę


?Pierwsze dwa kilometry pokonujemy szeroką leśną drogą, aż docieramy do wiaty na skrzyżowaniu szlaków. Tu możemy chwilę odpocząć, gdyż odtąd czeka nas trudniejsza trasa. Coraz węższa, wyłożona kolorowymi łupkami ścieżka pnie się dość ostro pod górę. Końcowy fragment podejścia wiedzie przez martwy las - jest to pamiątka po kwaśnych deszczach, które przetrzebiły karkonoskie lasy.

Sprawdź NOCLEGI w atrakcyjnych cenach w Karkonoszach!

Docieramy do Sowiej Przełęczy, tu skręcamy w prawo, szlakiem czerwonym, którego będziemy trzymać się aż do szczytu Śnieżki.

Droga znowu jest równa i szeroka, a po chwili jesteśmy przy czeskim schronisku Jelenka, gdzie możemy się posilić i nieco odpocząć.

Schronisko Jelenka


Ze schroniska Jelenka mamy do wyboru dwa warianty trasy: możemy iść dalej 3,5 km grzbietem Czarnej Kopy, czerwonym szlakiem, prosto na Śnieżkę. Druga opcja, idealna dla tych, którzy nie lubią zatłoczonych szlaków, to obejście zielonym szlakiem przez trawers Czarnej Kopy - aby wejść na ten szlak należy odbić delikatnie z lewo. Uwaga - ważna informacja - w okresie zimowym szlak może być słabo przetarty i może się okazać, że będziemy brnąć 4 kilometry w śniegu po kolana. Po drodze można znaleźć miejsce katastrofy samolotu Junkers, który rozbił się dnia 23 lutego 1945 r. - oznaczone jest ono niewielką tablicą pamiątkową, przytwierdzoną do skały po prawej stronie przy szlaku.

Szlak przez grzbiet Czarnej Kopy


Piękna, wąska, górska ścieżka zaprowadzi nas do żółtego szlaku. W tym miejscu skręcamy w prawo i po kilkunastu minutach jesteśmy na szczycie Śnieżki.


Dalej wędrówkę możemy kontynuować czerwonym szlakiem w dół schodząc do Domu Śląskiego, a stąd w zależności od pory roku mamy do wyboru powrót do Karpacza w prawo czerwonym szlakiem przez schronisko nad Łomniczką, a następnie dalej żółtym szlakiem, który zaprowadzi nas z powrotem na ul. Wilczą. To wariant letni.

Natomiast zimą, gdy Kocioł Łomniczki jest zamknięty, musimy przejść jeszcze 300 metrów niebieskim szlakiem do pierwszego skrzyżowania, gdzie skręcamy w prawo na szlak czarny w kierunku wyciągu na Kopę i dalej w dół przez Biały Jar do Karpacza na ul. Olimpijską.

W okresie zimowym trzeba koniecznie zabrać ciepłe ubrania, jedzenie, termos oraz - jeśli posiadamy - stuptuty i raczki, ponieważ na niektórych odcinkach trasy czekać nas będzie głęboki śnieg, a momentami nawet lód na szlaku.

Zapraszamy także do obejrzenia filmu nagranego na Śnieżce - niesamowite ujęcia wschodu słońca oraz inwersji w Karkonoszach, których nie sposób opisać słowami.

Jeśli natomiast jesteście zainteresowani dłuższą wizytą w tym regionie Karkonoszy, zapraszamy do zapoznania się z listą obiektów noclegowych w Karpaczu.

Wycieczka opracowana w styczniu 2018r.

Poniższa mapa przedstawia trasę przejścia idąc grzbietem Czarnej Kopy, z zejściem czarnym szlakiem przez Kopę i Biały Jar.

Zobacz na mapie

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0