Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Schronisko Na Przełęczy Okraj

Schronisko Na Przełęczy Okraj dysponuje pokojami wieloosobowymi oraz ogólnodostępnymi łazienkami z WC. Można tu organizować imprezy integracyjne i okolicznościowe.

Przełęcz Okraj znajduje się pomiędzy Kowarskim Grzbietem a Lasockim Grzbietem, na samym skraju Karkonoskiego Parku Narodowego, przy granicy z Czechami. Nieopodal schroniska znajduje się, nieczynne już, przejście graniczne na drodze łączącej Jelenią Górę z Trutnovem. Pierwsze budynki na Przełęczy Okraj zostały zbudowane przez drwali i hodowców bydła, i miały służyć jako schronienie w zimie i w lecie. Kolejne zmiany granic sprawiały, że buda stawała sie siedziba celników i straży granicznej. Pierwsze, typowo turystyczne, schronisko powstało w XIX wieku za sprawą Karola Nalega, który zasłynął organizacją zjazdów rogatymi saniami. Zawody były niegdyś bardzo popularne w Karkonoszach, a długie, nawet 7 kilometrowe trasy, prowadziły aż do Kowar. Później powstał obiekt murowany z przeznaczeniem na schronisko oraz dom dla młodzieży. Po II Wojnie Światowej obiekt został zastąpiony przez przejście graniczne. Schronisko PTTK Na Przełęczy Okraj znajduje się na wysokości 1046m. n.p.m. Tworzą go dwa budynki. Pierwszy murowany służy jako część restauracyjna oraz recepcja, natomiast drugi drewniany, który powstał w 1975 r. w ramach programu „Banku Miast” służy jako Bacówka i posiada 9 pokoi (36 miejsc noclegowych) oraz salę kominkową.

Jak dojechać?

Ze względu na dobrze utrzymaną drogę łączącą Jelenią Górę z Trutnovem, turyści mają możliwość podjechania samochodem pod samo schronisko. Przy schronisko znajduje się imponujący węzeł szlaków turystycznych, zarówno pieszych, rowerowych, jak i narciarskich. Schronisko stanowi doskonały punkt wypadowy dla turystów pragnących spenetrować całe Karkonosze.
Do schroniska można dojechać codziennie busem z Karpacza i z Kowar oraz z Pecu Pod Śnieżką. Bilety są do nabycia u kierowcy.

Stoki narciarskie

Dla narciarzy znajduje się tu aż 8 stoków narciarskich oraz szlaki narciarstwa biegowego, a dla miłośników górskich wędrówek przy schronisku biegnie wiele szlaków turystycznych m.in. na Śnieżkę czy też Budniki, Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej oraz Bajkowa ścieżka (Pohádková stezka) z 9 przystankami, na których opisane są baśnie autorstwa znanej czeskiej pisarki – Pani Marii Kubatovej.

Dodatkowo..

Schronisko od niedawna jest odnawiane, co widać już po budynku restauracyjnym, natomiast budynek Bacówki będzie remontowany w najbliższym czasie. Nowa elewacja, szczelne okna oraz jasny kolor „nowego” schroniska na pewno spodobają się turystom.

Dla głodnych turystów

Dla zmęczonych turystów, chcących nabrać sił na dalszą wędrówkę, szef kuchni przygotuje pyszną wojskową grochówkę czy też tradycyjny polski schab z ziemniakami i surówką, a dla smakoszy świeży puszysty sernik na zimno.

Godziny otwarcia Baru - Restauracji:

  • Lato - 8.00 do 20.00

  • Zima - 9.00 do 19.00

Cennik noclegów w Schronisku na Przełęczy Okraj

  • pokój 2 osobowy - 43 zł/os

  • pokój 3 osobowy - 40 zł/os

  • pokój 4 i wiecej osobowy - 38 zł/os

  • jednorazowa opłata za pościel 8 zł/os

  • opłata za psa / kota 15 zł

Kontakt:

tel. 75 611 20 36
tel. kom. 791 999 953
email: schroniskookraj@gmail.com

Ostatnia aktualizacja – luty 2020. Za zmiany w powyższych danych redakcja portalu www.karkonosze.pl nie odpowiada.

Znajdź nocleg w tej okolicy i zarezerwuj taniej, bez prowizji w polecanych przez nas obiektach.

Powołaj się na portal www.karkonosze.pl i zdobądź nocleg w sprawdzonych przez nas obiektach w specjalnej cenie. Dzięki rezerwacji przez tą stronę wspierasz nasze działania i pomagasz nam rozwijać ten portal dla Ciebie.

Zobacz bazę obiektów noclegowych w pobliżu atrakcji Zobacz wszystkie

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0