W poniższym opisie chciałbym przedstawiam Wam kolejną propozycję krótkiej, łatwej wycieczki, na którą warto się wybrać z najmłodszymi turystami czyli dziećmi.
Celem wędrówki jest urokliwy Wodospad Szklarki, położony w enklawie Karkonoskiego Parku Narodowego na terenie gminy Piechowice.
Jest kilka tras, którymi możemy dostać się w okolice wodospadu - niebieskim szlakiem z Piechowic, czarnym ze Szklarskiej Poręby Dolnej, ewentualnie zielonym/czarnym ze Szklarskiej Poręby Górnej. My dziś wybierzemy najłatwiejszą opcję i rozpoczniemy spacer z parkingu usytuowanego 300 metrów od wodospadu. Parking położony jest przy drodze krajowej nr. 3, na odcinku pomiędzy miastami Piechowice (4 km) a Szklarską Porębą (3 km). Znajduje się tu kilkadziesiąt miejsc dla samochodów osobowych oraz kilka dla autobusów. W obrębię parkingu są też zlokalizowane przystanki autobusowe linii PKS, tak więc możemy tu dojechać transportem publicznym zarówno od strony Jeleniej Góry/Piechowic, jak i Szklarskiej Poręby. Parking przy Wodospadzie Szklarki jest bezpłatny. W tym miejscu funkcjonuje wiele stoisk z pamiątkami, czynnymi głównie w okresie ścisłego sezonu oraz w weekendy.
Przy parkingu znajduje się wejście na szlak prowadzący do Wodospadu Szklarki. W tym miejscu łączy się Potok Szklarki z rzeką Kamienną. Po przejściu pierwszego mostu nad rzeką, po prawej stronie widzimy punkt informacyjny Karkonoskiego parku Narodowego, w którym należy uiścić opłatę za wstęp do parku. Opłata za bilet normalny to 8 zł, cena biletu ulgowego, przysługującego uczniom, studentom, emerytom i rencistom oraz osobom niepełnosprawnym to 4 zł. Z opłaty za wstęp do KPN-u zwolnione są dzieci do lat 7 oraz mieszkańcy gmin Kowary, Karpacz, Jelenia Góra, Szklarska Poręba, Podgórzyn oraz Piechowice.
Za drugim mostem nad Potokiem Szklarki znajduje się drogowskaz, kierujący szlakiem niebieskim/czarnym prosto do Wodospadu Szklarki. Trasa przebiega przy potoku malowniczym wąwozem porośniętym głównie lasem liściastym, ale także sosnami oraz świerkami. Przy wąwozie napotkamy sporo urokliwych, ciekawych i wysokich formacji skalnych, charakterystycznych dla Karkonoszy.
Po pokonaniu tego krótkiego odcinka docieramy do trzeciego mostu, za którym znajduje się wodospad oraz schronisko PTTK „Kochanówka” (510 m n.p.m.)
Pierwszy budynek przy wodospadzie, gospoda Kochellfalbaude, powstała w roku 1868. W latach 1892-1897 obiekt został przebudowany i założono tu schronisko. Kochanówka oferuje kilkanaście miejsc noclegowych - w budynku działa także bufet oferujący ciepłe i zimne posiłki oraz sklep z pamiątkami.
Tuż za schroniskiem znajduje się najpiękniejszy karkonoski wodospad Szklarki. Przy wodospadzie został zbudowany taras widokowy, z którego o każdej porze roku można podziwiać wyjątkowość tego miejsca.
Wodospad Szklarki jest drugim co do wysokości (13,3m) wodospadem Karkonoszy, położonym na wysokości 250 m n.p.m. Woda z potoku spływa szeroka kaskadą zwężającą się ku dołowi, tworząc kocioł eworsyjny. Wodospad należy do turystycznych atrakcji Karkonoszy, które warto odwiedzić o każdej porze roku. Wyjątkowość tego miejsca pokazuje zestaw poniższych zdjęć, wykonanych od wczesnej wiosny, poprzez lato i jesień, a kończąc na zimie, kiedy to wodospad Szklarki zamienia się w lodospad.
Sprawdź komfortowe NOCLEGI w okolicy!
Z dolnego punktu widokowego możemy udać się na górny taras widokowy, do którego prowadzą kamienne schody, usytuowane po prawej stronie wodospadu. Z górnego tarasu możemy podziwiać kaskadę, wąwóz oraz urokliwy las i liczne znajdujące się tu formacje skalne.
Z tego miejsca można także ruszyć niebieskim szlakiem w stronę schroniska pod Łabskim Szczytem (5 km) oraz w wyższe partie Karkonoszy.
Tu kończymy naszą krótką wycieczkę. Tę trasę polecam szczególnie turystom z dziećmi, osobom starszym lub amatorom krótkich, nieforsujących spacerów, zwieńczonych znalezieniem się w wyjątkowym miejscu, jakim niewątpliwie jest wodospad Szklarki.
Wycieczka opracowana w marcu 2017r.







































