Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Krucze Skały - Wodospad Kamieńczyka

Krótka, łatwa wycieczka dla każdego - z Kruczych Skał do Wodospadu Kamieńczyka

Nasza dzisiejsza wycieczka skierowana jest szczególnie do osób, które chciałyby się wybrać na niezbyt trudny i krótki spacer po okolicznych atrakcjach turystycznych. 

Obowiązkowym punktem na mapie każdego, kto odwiedza Karkonosze, a w szczególności Szklarską Porębę, jest najwyższy wodospad polskich Sudetów - Wodospad Kamieńczyka. Prowadzi do niego wiele szlaków ze Szklarskiej Poręby, my jednak wybraliśmy najkrótszy odcinek, który prowadzi z parkingu przy Osiedlu Huty. Nasza trasa ma długość 4 kilometrów, przebiega odcinkiem Głównego Szlaku Sudeckiego (czerwony szlak) i zajmie nie więcej jak 1,5 godziny.

Do parkingów zlokalizowanych przy osiedlu Huty w Szklarskiej Porębie możemy się dostać na kilka sposobów: pieszo z centrum miasta, autobusem PKS lub własnym środkiem transportu. Parkingi i początek szlaku leżą tuż przy drodze krajowej nr 3 (Czeska Szosa) prowadzącej do Jakuszyc, a następnie do Republiki Czeskiej. Opłaty za parking zaczynają się od 5 złotych  do 20 złotych za całą dobę, poza sezonem część parkingów jest bezpłatna.

Z parkingu idziemy krótkim, około 150-metrowym odcinkiem Szosy Czeskiej do głównego parkingu pod wodospadem. Zanim jednak  udamy się na Kamieńczyk, proponuję odwiedzić pierwszy punkt wycieczki Krucze Skały. W okolice skałek  poprowadzi nas 300-metrowy odcinek drogi asfaltowej, przy której ustawione są oznaczenia kierujące nas na nie.

Sprawdź komfortowe NOCLEGI w Karpaczu!

Po przebyciu tego odcinka  docieramy do Kruczych Skał, na których znajduje się punkt widokowy oraz profesjonalny park linowy. Tworzą je baszty granitowe o wysokości do 30 metrów, leżące nad rzeką Kamienną na wysokości 718 m n.p.m. Miejsce to jest wspaniałą atrakcją dla wszystkich miłośników ekstremalnych przeżyć, na terenie parku linowego prowadzone są profesjonalne szkolenia wspinaczkowe dla turystów indywidualnych i grupowych, służb państwowych, między innymi GOPR, Policji i Wojska.

Z Kruczych Skał wracamy drogą do głównego parkingu, a stąd czerwonym szlakiem zmierzamy w kierunku Wodospadu Kamieńczyka. Odcinek ma długość 1 kilometra - przebiega leśną drogą, lekko pod górę i kończy się na Rozdrożu pod Kamieńczykiem 755 m n.p.m.

Na rozdrożu jest węzeł kilku tras, z tego miejsca między innymi możemy udać się czarnym szlakiem do dolnej stacji wyciągu na Szrenicę - zajmie to 15 minut. Natomiast zielony szlak poprowadzi nas przez średnią stacje wyciągu na Szrenicę w kierunku Schroniska pod Łabskim Szczytem  (ok. 1,5 godziny), a następnie na Śnieżne Kotły.

My wracamy na czerwony szlak i udajemy się w kierunku wodospadu, do którego prowadzi ostatni, 700-metrowy odcinek biegnący kamienną drogą pod górę. W tym miejscu chciałbym zaznaczyć, że droga ta letnią porą nie należy do najtrudniejszych, zimą  zaś potrafi zaskoczyć pod względem trudności - jako że droga pnie się ostro pod górę, zalega tu sporo śniegu i często występuje oblodzenie. 

Gdy docieramy do szczytu  wzniesienia, po lewej stronie znajduje się wejście do kanionu Kamieńczyka. Odwiedzenie punktu widokowego u podnóża wodospadu możliwe jest  tylko w kasku, który otrzymujemy po zakupie biletów wstępu (cena biletu normalnego to 6 zł, ulgowego - 3 zł).

Jest to najwyższy wodospad leżący w polskiej części Sudetów, jego wysokość to 27m, górna cześć położona jest 843 m n.p.m. Skalne ściany Kanionu Kamieńczyka wznoszą się na wysokość 25m.

Na taras widokowy u podnóża wodospadu można dotrzeć jedynie schodami, a następnie stalową kładką, zakończoną punktem widokowym, z którego możemy podziwiać piękno kaskady. Jako ciekawostkę dodam że kręcono tu sceny do filmu Opowieści z Narni: Książę Kaspian.





Z dolnego tarasu udajemy na  górny punkt widokowy, przy którym znajdują się ławy, stoły, schronisko turystyczne Kamieńczyk oraz Szałas Sielanka. Stąd rozpościera się widok na położony w Górach Izerskich szczyt Wysoki Kamień i pobliski kamieniołom.

Początki schroniska Kamieńczyk sięgają XIX-go wieku. W tamtych czasach  znajdowało się tu niewielkie schronisko Zackelfallbaude, które zostało rozbudowane  na początku XX-go wieku. W okolicy powstał tor bobslejowy z wyciągiem oraz skocznia narciarska na Owczych Skałach. Po drugiej wojnie światowej obiektem zarządzało Wojsko Ochrony Pogranicza, w budynku mieściła się strażnica, następnie powstał tu ośrodek wypoczynkowy Prokuratury Wojewódzkiej we Wrocławiu. Niestety, w 1984 roku podczas remontu obiekt całkowicie spłonął. Wkrótce teren przejęli Państwo Sieleccy, którzy postanowili odbudować schronisko i w 1995 roku budynek został oddany do użytku.

Schronisko przy Wodospadzie Kamieńczyk oferuje noclegi w cenie od 40 do 60zł, bufet z napojami i posiłkami oraz sklep z pamiątkami. Jest też wspaniałą bazą wypadową w wyższe partie Karkonoszy - stąd czerwony Główny Szlak Sudecki poprowadzi nas na Halę Szrenicką (2,4km), Szrenicę (3,5km) i dalej szczytami Karkonoszy w stronę Śnieżnych Kotłów oraz Śnieżki (23,5km).

Zerknijcie też na obiekty noclegowe w Szklarskiej Porębie - może wśród nich znajdziecie interesującą ofertę i postanowicie przyjechać tutaj na dłużej.

W tym miejscu kończymy naszą wycieczkę. W drogę powrotną udajemy się tą samą trasą - do parkingu przy Osiedlu Huta w Szklarskiej Porębie jest około 2 km. Mam nadzieję, że wszyscy odwiedzający Karkonosze (szczególnie ze swoimi pociechami) z chęcią wybiorą się na tę łatwą i krótką wycieczkę z Kruczych Skał do Wodospadu Kamieńczyka.

Tekst i fotografie:

Rafał Kotylak
https://web.facebook.com/Kotylakkrajobraz/
www.kotylak.pl
email: kotlletica@wp.pl 

Wycieczka opracowana w marcu 2017r.


Poniższa mapa przedstawia trasę dojścia z parkingu do Wodospadu Kamieńczyka.

Zobacz na mapie

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0