Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Czeskie Karkonosze

Karkonosze to pasmo górskie leżące na granicy polsko - czeskiej. Powierzchnia Karkonoszy to ponad 600 km2, po czeskiej stronie znajduje się większa część, bo aż 440 km2. Najwyższą górą Karkonoszy jest leżąca na granicy Śnieżka - Sněžka (1602 m n.p.m.). Na Śnieżce znajduje się czeska stacja pocztowa i stacja końcowa wyciągu z miasta Pec pod Sněžkou.

Czeskie Karkonosze to dwa grzbiety - Grzbiet Graniczny - którym biegnie granica państwowa, i Czeski Grzbiet - ważniejsze szczyty Czarna Góra - Černá hora - (1299 m n.p.m.), Lisia Góra - Liščí hora - (1363 m n.p.m.) i Góra Studzienna - Studniční hora, trzeci pod względem wysokości wierzchołek Karkonoszy (1554 m n.p.m.). Tak ja po stronie polskiej tak i Czeskie Karkonosze zachwycają wodospadami - najbardziej znane: Pančavský (148 m), Pudlavský (122 m), Labský (34,5 m) i Malý Labský (17 m).

Czeskie Karkonosze oferta turystyczna

Czeskie Karkonosze są doskonale przygotowane do przyjęcia turystów. Setki kilometrów oznakowanych szlaków turystycznych, wiele schronisk turystycznych, skomunikowane szlaki ze szlakami w Polsce, wiele szlaków dla rowerzystów. Ci ostatni mogą liczyć na wiele udogodnień - z wielu miejscowości kursują tzw. "cyklobusy" - autobusy przystosowane do przewozu rowerów, niektóre wyciągi nie pobierają dodatkowych opłat za wwóz roweru. Czeskie Karkonosze zapraszają również zimą - na narty - zarówno biegowe jak i zjazdowe. Znajduje się tutaj wiele wyciągów i tras narciarskich.

Najbardziej znane miasta Czeskich Karkonoszy, a jednocześnie prężne ośrodki turystyczne to: Harrachov, Rokytnice nad Jizerou, Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou.

Czechy informacje dla turystów

Waluta

Czeska waluta to korona czeska (Kč), 1 Kč = 100 halerzy, 1 zł to około 6 Kč. W wielu miejscach, zwłaszcza przygranicznych, można płacić złotówkami, większość miejsc akceptuje również płatności kartą. Pieniądze można również wymienić w kantorze lub w banku - te ostatnie pobierają z reguły prowizję.

Zdrowie

Turystom zaleca się wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego na czas pobytu w Czechach. Pomoc medyczna, nawet podczas wypadku jest płatna. Co prawda obywatele Unii Europejskiej mają zagwarantowaną darmową opiekę zdrowotną, ale trzeba mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego - ubezpieczenie to jest jednak mocno ograniczone. W przypadku lekkiej niedyspozycji można udać się do apteki - lékárna. Numer telefonu na pogotowie ratunkowe to: 155.

Przepisy weterynaryjne

Przewóz zwierząt domowych przez granicę jest możliwy tylko, z ważnym międzynarodowym świadectwem szczepień i potwierdzeniem badania weterynaryjnego - wystawionego maksymalnie trzy dni przed przekroczeniem granicy.

Przekraczanie granicy państwa

Miejsca na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, w jakich można przekraczać granicę pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Czeską:

 • W rejonie skałki Twarożnik (szlak żółty)
 • Na wysokości źródła Łaby (szlak żółty)
 • Przy Radiowo-Telewizyjnym Centrum Nadawczym Śnieżne Kotły (szlak żółty)
 • Na Czarnej Przełęczy (szlak niebieski)
 • W rejonie Petrovej Boudy (szlaki: żółty, niebieski i czerwony)
 • Na Przełęczy Karkonoskiej (slaki: zielony, niebieski i żółty)
 • Na Równi pod Śnieżką - przy Spalonej Strażnicy (szlak żółty)
 • Na Równi pod Śnieżką - przy schronisku Śląski Dom (szlak niebieski)
 • Na szczycie Śnieżki (szlak żółty)
 • Koło schroniska Jelenka (szlaki zielony i żółty)
 • Na Sowiej Przełęczy (szlak czerwony)

Przepisy celne

Bez opłat celnych wolno wywieźć następujące ilości produktów:

 • 800 sztuk papierosów lub 150 cygaretek lub 50 cygar lub 400 g tytoniu fajkowego
 • 10 litrów wyrobów spirytusowych powyżej 20% zawartości alkoholu
 • 20 litrów napoje alkoholowe o podwyższonej zawartości alkoholu w okolicach 20 %
 • 90 litrów wina (max 60 litrów wina musującego)
 • 110 litrów piwa.

Przy większej ilości, warto mieć przy sobie dowód zakupu - na potwierdzenie iż towar pochodzi z legalnego źródła.

Czechy informacje dla kierowców

Niektóre przepisy drogowe:

Dozwolona prędkość:

 • drogi krajowe - 90 km/h
 • autostrady - 130 km/h
 • teren zabudowany - 50 km/h
 • motocykliści na wszystkich drogach - 90 km/h

Limit alkoholu we krwi dla kierowców - 0,0%
Włączone światła mijania obowiązują cały rok
​Od listopada do końca marca obowiązkowa jest jazda na oponach zimowych

Autostrady

Autostrady w Czechach, z wyjątkiem niewielkich odcinków, są odpłatne. Naklejki, które należy umieścić na szybie, można zakupić na niektórych stacjach benzynowych i w urzędach pocztowych. Naklejki posiadają hologram i sprzedawane są razem z kuponem kontrolnym, na którym kierowca ma obowiązek wpisać nr rejestracyjny pojazdu. Kupon ten należy zachować do kontroli. Za brak naklejki na płatnym odcinku drogi grozi mandat. Ważne! Należy usuwać wszystkie naklejki, które straciły ważność - to również jest zagrożone mandatem.

Zobacz na mapie

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0