Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Cieplice

Cieplice to obecnie uzdrowiskowa część Jeleniej Góry. Od zakończenia Drugiej Wojny Światowej do 1976 r. miejscowość funkcjonowała jako samodzielne miasto Cieplice Śląskie-Zdrój. Dzieje Cieplic sięgają XIII w., a od wieku XIV-tego - do końca II Wojny Światowej stanowiły własność rodu Schaffgotschów. Tu też była ich główna siedziba po spaleniu się zamku Chojnik w wieku XVII. Do naszych czasów zachował się ich pałac na placu Piastowski. Aktualnie w budynku mieści się filia Politechniki Wrocławskiej.

Plac Piastowski to główny deptak i jednocześnie główny punkt urokliwej Cieplickiej starówki. Oprócz budynków uzdrowiskowych, znajdują się w tym miejscu: zabytkowy, ewangelicki kościół Zbawiciela, pochodzący z XVIII stulecia. W środku znajduje się rokokowe, a pomimo tego proste wyposażenie - tak typowe dla ewangelickich kościołów. Drugi, barokowy kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela wybudowany na początku XVIII stulecia - w ołtarzu znajduje się obraz "śląskiego Rafaela" - Michała Willmanna.

Uzdrowisko -  termalne źródła i parki

Cieplice to także najstarsze w naszym kraju uzdrowisko - ustanowiono je już pod koniec wieku XIII-tego. Cieplice słyną, jak sama nazwa wskazuje, z leczniczych termalnych źródeł, których temperatura dochodzi do 90 stopni Celsjusza. Swoistą terapią jest też przechadzka po Parku Zdrojowym - położony jest nieopodal placu Piastowskiego. Ostatnio - w 2012r. - park został zrewitalizowany. Starano się powrócić do charakteru angielskiego ogrodu, jaki funkcjonował tutaj w wieku XIX-tym. Usunięto ze ścieżek asfaltową nawierzchnię, park obsadzono wieloma nowymi roślinami. Środkowa parkowa aleja wysadzana jest starymi drzewami dającymi miły cień latem.

W Cieplicach, za Parkiem Zdrojowym, znajduje się kolejny park - Park Norweski - ze stawem i fontanną. Park ten ustanowiono dopiero na początku XX wieku. Nazwa pochodzi od drewnianego budynku wybudowanego wzorowanego na norweskiej restauracji - do 2013r. działało w nim Muzeum Przyrodnicze. Ostatnio w Cieplickim Zespole Pocysterskim odnaleziono i odrestaurowano barokowe freski - mieści się tam także Muzeum Przyrodnicze. W marcu 2014 roku otwarto również Termy Cieplickie - kompleks basenów rekreacyjno - sportowych przy Parku Zdrojowym.

Zapraszamy także do zapoznania się z ofertą noclegową Cieplic.
 

Zobacz na mapie

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0