Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej

Dolina Pałaców i Ogrodów obejmuje niemal 30 obiektów architektury świeckiej. Znajdziemy tu średniowieczne wieże mieszkalne, zamki, renesansowe dwory, barokowe pałace i XIX-wieczne założenia pałacowo-parkowe nadające unikalny charakter regionu.

W sercu Sudetów leży kraina, gdzie można podziwiać wspaniałe krajobrazy, a także odkrywać zabytki. Samych zamków, pałaców oraz dworów jest tu około trzydziestu. Dlatego też na początku XIX wieku obszar ten nazwano "Śląskim Elizjum", porównjąc go do zamków i pałaców nad Doliną Loary we Francji. Swoje rezydencje zakładały tu najświetniejsze rody europejskie. Oprócz arystokacji przybywali to artyści, filozofowie oraz miłośnicy przyrody (np. Fryderyk Chopin, Johan Wolfgang von Goethe, John Quincy Adams). Większość rezydencji jest wpisanych na Listę Pomników Historii (najwyższe wyróżnienie w Polsce) oraz są podjęte działania zmierzające do wpisania Doliny Pałaców i Ogrodów na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Kluczem określającym kryteria wpisu był krajobraz kulturowy związany z rezydencjami szlacheckimi, otoczonymi rozległymi parkami romantycznymi, stanowiącymi w XIX wieku jednorodną całość. 

Położenie

Dolina Pałaców i Ogrodów od południa graniczy z Karkonoszami, a na północy z Górami Kaczawskimi, na wschodzie z Rudawami Janowickimi, a na zachodzie sięga Wzgórz Łomnickich. Cały obaszr pokryty jest gęstą siecią dróg, często o cennych walorach widokowych. Dolina jest idealnym miejscem na wycieczki rowerowe oraz samochodowe. Dla amatorów pieszych wycieczek także nie brakuje oznakowanych szlaków turystycznych.

Komentarz:

Dodaj