Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Zimą ze Szklarskiej Poręby przez Halę Szrenicką na Szrenicę

Jedna z najczęściej uczęszczanych tras w Karkonoszach - wspaniała o każdej porze roku

W dzisiejszym opisie chcielibyśmy przedstawić Wam jedną z bardziej popularnych tras, prowadzących ze Szklarskiej Poręby przez Wodospad Kamieńczyka i Hale Szrenicką na Szrenicę.

Proponowana przez nas trasa nie należy do zbyt trudnych - jej całkowita długość w obydwie strony to 11 km, suma przewyższeń wynosi 664 metry, a czas potrzebny na przebycie trasy to 5,5 godziny. Oczywiście ze względu na porę roku, w której będziecie pokonywać szlak, należy odpowiednio dobrać godzinę wyjścia ze Szklarskiej Poręby, aby na trasie nie zastała Was noc. My pokonaliśmy trasę pod koniec grudnia, przy wspaniałych zimowych warunkach, co będziecie mogli obejrzeć na zamieszczonych w opisie fotografiach.

Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Szklarskiej Porębie przy dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Szrenicę. W okolicy wyciągu znajdziecie wiele parkingów, na których możecie pozostawić swoje  pojazdy. Natomiast osoby niezmotoryzowane mogą przejść pieszo ulicą Turystyczną w pobliże wyciągu.


Sprawdź komfortowe NOCLEGI w okolicy!

Po prawej stronie kas biletowych, tuż obok parkingu oraz pensjonatu Jural, odnajdujemy oznaczony czarny szlak, który poprowadzi nas w kierunku rozdroża pod Kamieńczykiem.

Pierwszy odcinek szlaku ma długość 1,3 km i prowadzi przez bukowo-świerkowy las przy potoku Kamieńczyk. Po pokonaniu około 1 kilometra docieramy do łączenia szlaków zielonego, biegnącego w lewo - w stronę Schroniska pod Łabskim Szczytem, oraz nasz - czarny, którym udajemy stronę Rozdroża pod Kamieńczykiem.

Po przejściu około 300 metrów docieramy na rozdroże, gdzie czarny szlak łączy się z czerwonym Głównym Szlakiem Sudeckim im. Mieczysława Orłowicza, którym udamy się w kierunku celu naszej wycieczki - przez Wodospad Kamieńczyka, Halę Szrenicką na Szrenicę.

Obieramy czerwony szlak i kierujemy się w okolicę wodospadu Kamieńczyka. W tym miejscu także zaczyna się strome podejście, które kończy się na Szrenicy. Po pokonaniu 700 metrów docieramy do jednej z bardziej znanych atrakcji turystycznych w okolicy Szklarskiej Poręby - Wodospadu Kamieńczyka.

Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym wodospadem polskiej części Karkonoszy - jego wysokość to 27 metrów, woda z potoku spada trzema kaskadami i wpada do wąwozu Kamieńczyka. Wstęp na dolny taras widokowy na dnie wodospadu jest płatny, a bilety można zakupić w kasie biletowej umieszczonej po lewej stronie szlaku. Gdybyście byli zainteresowani pełniejszym opisem wodospadu polecamy zapoznać się z opisem wycieczki, który jakiś czas temu przygotowaliśmy: Krucze Skały – Wodospad Kamieńczyka.

Tuż przy wodospadzie zlokalizowane jest Schronisko Kamieńczyk oferujące ciepłe i zimne napoje oraz posiłki. Z tarasu za schroniskiem możemy obejrzeć ciekawy widok na dobrze znany szczyt Wysoki Kamień w Górach Izerskich.

Po krótkiej wizycie na wodospadzie udajemy się na kolejny odcinek szlaku. Tuż nad schroniskiem odnajdujemy tablicę z oznaczonym czerwonym szlakiem, który pokieruje nas do Schroniska na Hali Szrenickiej - szlak biegnie ostro pod górę i ma długość 2,4 kilometra.

Pokonując tą część trasy w zimowych warunkach możemy podziwiać wyjątkowo piękne krajobrazy otaczającego nas ośnieżonego karkonoskiego lasu. W wyższej partii odcinka za naszymi plecami ukazują się Góry Izerskie. Po pokonaniu około 2 kilometrów docieramy do podnóża Hali Szrenickiej, w jej górnej części dostrzegamy Schronisko na Hali Szrenickiej (1200 m n.p.m.).

Hala Szrenicka jest górską karkonoską łąką położoną na wysokości 1150-1280 m n.p.m., pomiędzy szczytami Kamiennika a Szrenicy. Z tarasu umiejscowionego przed wejściem do schroniska możemy podziwiać widoki na Góry Izerskie. Przy dobrej widoczności dostrzeżemy Stóg Izerski, Smerk oraz Wysoki Kamień. W Schronisku na Hali Szrenickiej możemy zrobić krótką przerwę na odpoczynek przed wyjściem na ostatni krótki, ale najtrudniejszy odcinek szlaku. Schronisko, oprócz noclegów, oferuje ciepłe i zimne posiłki oraz napoje, które możemy zakupić w bufecie.

Po krótkim odpoczynku udajemy się na ostatnią część naszej trasy, która ma długość 1,2 kilometra i doprowadzi nas do celu wyprawy - szczytu Szrenica. Tuż przed wejściem do Schroniska na Hali Szrenickiej znajduje się drogowskaz z oznaczonym czerwonym szlakiem do Granicznej Łąki, położonej tuż poniżej Szrenicy. Szlak pnie się ostro pod górę, ale zmęczenie wynagradzają otaczające nas widoki, a ośnieżone świerkowe drzewa tworzą wspaniałe białe formacje. Za plecami - w zimowej scenerii na tle karkonoskiego lasu Schronisko na Hali Szrenickiej, w oddali - szeroka panorama na Góry Izerskie. Po kilkuset metrach po lewej stronie dostrzeżemy także Schronisko na Szrenicy.

Docieramy do rozdroża na Granicznej Łące i w oddali widzimy cel naszej wycieczki - położone na szczycie Szrenicy Schronisko Szrenica. Z rozdroża do szczytu dzieli nas już tylko 300 metrów. Tu opuszczamy czerwony szlak, który biegnie dalej w kierunku Śnieżnych Kotłów, Przełęczy Karkonoskiej oraz Śnieżki, i czarnym szlakiem udajemy się na Szrenicę.

Szrenica położona jest nad Szklarską Porębą na wysokości 1322 m n.p.m. Jest doskonałym punktem widokowym na Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską, Szrenicki Kocioł oraz czeską stronę Karkonoszy. Przy dobrej widoczności dostrzeżemy Łabski Szczyt oraz nadajnik RTON na Śnieżnych Kotłach. Na szczycie zlokalizowane jest jedno z najbardziej popularnych karkonoskich schronisk - Schronisko Szrenica, które jest idealną bazą wypadową na dłuższe wycieczki po karkonoskich szczytach. W swoje ofercie schronisko posiada noclegi w pokojach zarówno dla mniejszych grup turystów, jak i dla grup wieloosobowych. Oczywiście w bufecie można zakupić pamiątki, mapy oraz posilić się przed dalszym zwiedzaniem Karkonoszy.

Poniżej zamieszczamy kilka fotografii wykonanych przez naszych fotografów o rożnych porach roku w okolicy szczytu. Więcej zdjęć umieściliśmy w poniższej galerii oraz w galerii na naszej stronie internetowej.

Mamy nadzieję że opis trasy oraz zamieszczone fotografie zachęcą Was do wybrania się na Szrenicę. Nie zapomnijcie dobrze przygotować się do wycieczki - godzina wyjścia ze Szklarskiej Poręby musi być dobrze dobrana do pory roku, w której chcecie odwiedzić ten szczyt. Oczywiście wybierając się zimową porą nie można zapomnieć o ciepłym napoju, mapie szlaków, latarce, odpowiednim i ciepłym ubraniu, a przy sporej warstwie śniegu i lodu raki i rakiety śnieżne są obowiązkowym wyposażeniem każdego świadomego turysty.


Rafał Kotylak
https://web.facebook.com/Kotylakkrajobraz/
www.kotylak.pl
email: kotlletica@wp.pl 
 

Wycieczka opracowana w grudniu 2017r.


Na poniższej mapie zaznaczyliśmy trasę od wyciągu aż do Schroniska na Szrenicy.



Widok z Hali Szrenickiej


Widok ze Szrenicy na czeską stronę Karkonoszy


Widok ze Szrenicy na polską stronę Karkonoszy


 

Zobacz na mapie

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0