-
Sprawdź aktualną pogodę na najbliższe godziny i doby oraz - w okresie zimowym - stopień zagrożenia lawinowego. Zrobić to można m.in. na stronie Karkonoskiej grupy GOPR lub na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego.
-
Przed wyborem trasy sprawdź czy dana trasa nie jest okresowo zamknięta. Ze względu na zagrożenie lawinowe oraz okresy lęgowe zwierząt Karkonoski Park Narodowy zamyka niektóre szlaki.
-
Naładuj telefon komórkowy. Sprawdź czy masz zapisane numery alarmowe w górach 985 lub 601 100 300. Warto zainstalować w telefonie aplikację Ratunek (która za pomocą GPS pokaże dokładną lokalizacją osoby zgłaszającej)
-
Ubierz się stosownie do warunków pogodowych. Do plecaka warto wrzucić dodatkową ciepłą odzież, parę rękawiczek i czapkę. W wyższych partiach gór, ze względu na panujace zimą warunki, konieczna będzie osłona na twarz.
-
W każdym plecaku powinna się znaleźć czołówka, a w okresie zalegania śniegu na szlakach także miniraki lub nakładki antypoślizgowe na buty.
-
Zaopatrz się w prowiant oraz ciepły napój w termosie. Bardzo dobrze sprawdza się tabliczka czekolady oraz batony energetyczne.
-
Nie wyruszaj samotnie w góry. Jeżeli tak już się zdarzy to powiadom przyjaciela, rodzinę czy właścicieli pensjonatu bądź schroniska o planowanej trasie i godzinie powrotu.
-
Nie pij alkoholu. Alkohol tylko pozornie daje uczucie ciepła podczas zimowych wędrówek. Początkowo nie czujemy ziębnięcia, ale alkohol burzy realną ocenę sytuacji, chęć zdobycia góry, przejścia dłuższego odcinka szlaku. Sprzyja brawurze, a nie bezpieczeństwu.

