Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Zamek Książ

Największy zamek na Dolnym Śląsku, zwany kiedyś „Perłą Śląska”

Zamek Książ stanowi jeden z największych zamków zarówno w Polsce, jak i w Europie. Jest zdecydowanie największym zamkiem na Dolnym Śląsku. Na jego wyjątkowość wpływa między innymi niezwykłe położenie – zbudowany został na urwistym cyplu skalnym na wysokości 395 m n.p.m., a otaczająca go kotlina porośnięta jest gęstym lasem. Zamek posiada ponad 400 pomieszczeń, łącząc w sobie różne style architektoniczne. Nic więc dziwnego, że określany był niegdyś mianem „Perły Śląska”.

Zamek w Książu wybudowany został pod koniec XIII wieku, w latach 1288-1292. W swojej burzliwej historii zamek przechodził z rąk do rąk, stanowiąc przez pewien czas własność czeską, pruską czy rosyjską. Ostatecznie wrócił jednak w polskie ręce. Niejednokrotnie zamek ulegał również zniszczeniu, między innymi w wyniku wojen, był również kilkukrotnie przebudowywany.

​GODZINY OTWARCIA KAS BILETOWYCH ZAMKU I PALMIARNI

(obiekty można zwiedzać godzinę po zamknięciu kas biletowych)

SEZON / DNI TYGODNIA

GODZINY OTWARCIA KAS BILETOWYCH W ZAMKU I PALMIARNI

SEZON WYSOKI
(kwiecień - październik)

pn.-pt.

9:00-17:00

sb.-nd.

9:00-18:00

SEZON NISKI
(listopad - marzec)

pn.-pt.

10:00-15:00

sb.-nd.

10:00-16:00

 
Zamek i palmiarnia są ponadto nieczynne dla zwiedzających w dniach:

  • Nowy Rok - 01.01.

  • Pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych (święta ruchome)

  • Dzień Wszystkich Świętych - 1.11.

  • Pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia - 25.12.

Bilety na zwiedzanie zamku bez przewodnika zakupione w ostatniej godzinie otwarcia kas biletowych na dany dzień są w cenie biletów ulgowych (zapis nie dotyczy biletów na wydarzenia specjalne m.in. Nocne Zwiedzanie, festiwale).

CENY BILETÓW – ZWIEDZANIE INDYWIDUALNE 


Z PRZEWODNIKIEM (J. POLSKI)

TRASA

NORMALNY

ULGOWY

Od Piastów do tajemnic II Wojny Światowej
+ palmiarnia 

39,00

29,00


BEZ PRZEWODNIKA

TRASA

NORMALNY

ULGOWY

zamek
palmiarnia 
tarasy 

35,00

25,00

zamek
palmiarnia 
tarasy 
stadnina

39,00

29,00

EXPLORE WAŁBRZYCH
zamek
palmiarnia 
tarasy 
Stara Kopalnia 
Muzeum Porcealny 

52,00

37,00

tarasy 
palmiarnia 

21,00

11,00

Dopłata za zwiedzanie z przewodnikiem

5,00

 


Tarasy zamkowe są czynne od kwietnia do września. Otwarcie tarasów może zostać przedłużone do października decyzją Zarządu w przypadku zaistnienia korzystnych warunków atmosferycznych (w celu otrzymania informacji czy w danym dniu października tarasy są otwarte, prosimy o kontakt z Punktem Obsługi Klienta pod nr. tel 74 66 43 834 / 872).

Zwiedzanie palmiarni odbywa się wyłącznie bez przewodnika.

Bilety ulgowe przysługują dzieciom i młodzieży szkolnej, studentom do 26 roku życia i osobom odbywającym studia doktoranckie; pracownikom muzeów; opiekunom grup  szkolnych, przedszkolnych, grup dzieci i młodzieży (w przypadku tych grup 1 opiekun na 10 osób wchodzi bezpłatnie); osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom oraz emerytom i rencistom, osobom w wieku od 4 do 16 lat oraz powyżej 65 roku życia. Wydanie biletu ulgowego jest uzależnione od uprzedniego okazania ważnego dokumentu uprawniającego do ulgi. Piloci lub przewodnicy, wyłącznie wchodzący z grupą zorganizowaną, oraz dzieci do lat 4 mają  wstęp wolny

Zwiedzanie Starej Kopalni odbywa się wyłącznie z przewodnikiem (zgodnie z regulaminem zamieszczonym na stronie Starej Kopalni www.starakopalnia.pl). Bilet na zwiedzanie zamku jest ważny na dzień, na który został zakupiony, pozostałe obiekty można zwiedzić w ciągu dwunastu miesięcy od daty zakupu biletu.

Zwiedzanie Muzeum Porcelany jest bez przewodnika w godzinach otwarcia muzeum i zgodnie z zasadami zawartymi na oficjalnej stronie www.muzeum.walbrzych.pl. Bilet na zwiedzanie zamku jest ważny na dzień, na który został zakupiony, pozostałe obiekty można zwiedzić w ciągu dwunastu miesięcy od daty zakupu biletu.

Nocne Zwiedzanie dla turystów indywidualnych

Nocne Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem

Nocne Zwiedzanie to trwająca ok. 90 minut przygoda, podczas której turyści wyruszają wraz z przewodnikiem w podróż przez mroczne, zamkowe korytarze. Grupa uzbrojona jedynie w światło lamp przemierza zarówno najciekawsze komnaty zamkowe, jak i te nieudostępniane w trakcie dziennego zwiedzania m.in. dawne Hochbergowskie piwnice. Przejście po zamku organizowane jest w tajemniczej atmosferze przepełnionej opowieściami o przerażających i nieznanych historiach związanych z Książem, a na turystów czekają trzymające w napięciu wydarzenia. Mary i zjawy  mroku czuwają zawsze i w tle Nocnego Zwiedzania odbywają się różne, mrożące krew w żyłach sceny. Czy ruszysz z tymi śmiałkami do przodu, gdy zgaśnie światło?

Informacje oraz zdjęcia pochodzą ze strony www.ksiaz.walbrzych.pl. Za zmiany w powyzszych danych redakcja portalu karkonosze.pl nie odpowiada.
Ostatnia aktualizacja - listopad 2018.

Ulubione (0)