Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Z Jagniątkowa na Śląskie Kamienie

Ścieżką nad Reglami przez Petrovą Boudę

Naszą wycieczkę rozpoczynamy na pętli autobusowej w Jagniątkowie. Z racji tego, iż jest to jedna z dzielnic administracyjnych Jeleniej Góry, łatwo można tu dojechać komunikacją miejską. Autobus linii numer 15 dojeżdża do Domu Hauptmanna co godzinę - warto wcześniej sprawdzić aktualny rozkład jazdy. Dla osób, które planują dojechać na punkt początkowy naszej wycieczki samochodem, na pewno istotna będzie informacja, że tuż przy pętli autobusowej znajduje się parking.

Początkowo kierujemy się niebieskim szlakiem. Pierwszy fragment szlaku to droga asfaltowa, aż do Żywego Banku Genów. Zaraz za nim wchodzimy na teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Po około godzinnym marszu dochodzimy do drewnianej wiaty z ławeczkami - tu można chwilę odpocząć.

W tym miejscu odbijamy w lewo czarnym szlakiem i przez pierwsze kilkaset metrów idziemy leśną drogą. Następnie szlak odbija w prawo wąską ścieżką, która zaprowadzi nas do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego. Docieramy do Rozdroża pod Jaworem, gdzie zielony szlak łączy się z czarnym. Tu skręcamy w lewo na szlak zielony, tak zwaną Ścieżkę nad Reglami. Jest to bardzo urokliwy szlak - miejscami typowo górska ścieżka z kamieniami i korzeniami, na kilku odcinkach drewniane pomosty.

Czarny Kocioł Jagniątkowski położony jest na wysokości 1030 m n.p.m. Jest jednym z najsłabiej wykształconych kotłów w Karkonoszach. Jego ściany porośnięte są ubogą, niewysoką roślinnością. Można również zauważyć charakterystyczne, ostro opadające żleby. Dno Kotła porasta tak zwana Jaworowa Łąka, swój początek ma tutaj potok Wrzosówka.

Po około 3 km i niecałej godzinie docieramy do rozdroża Bażynowe Skały i tu skręcamy w prawo. Przed nami jeszcze kilometrowe podejście i jesteśmy na rozdrożu U Petrovej boudy. Schronisko spłonęło kilka lat temu, aktualnie trwają jeszcze prace mające na celu jego odbudowę.

Dalej kontynuujemy naszą wyprawę podążając w prawo czerwonym szlakiem. Po pokonaniu ostatniego, dwukilometrowego podejścia docieramy do Śląskich Kamieni (Divci Kameny). Stanowią one zwieńczenie Śląskiego Grzbietu. Zbudowane są z granitu karkonoskiego. Ze skałek rozciąga się piękna panorama na Przełęcz Karkonoską oraz Kotlinę Jeleniogórską.

Sprawdź komfortowe NOCLEGI w okolicy!

 

Dalej możemy kontynuować wycieczkę czerwonym szlakiem aż do rozdroża na Czarnej Przełęczy - tu czeka na nas kolejna wiata, w której możemy chwilę odpocząć i schować się przed wiatrem.

W tym miejscu skręcamy w prawo na szlak niebieski, czyli koralową ścieżkę, która zaprowadzi nas prosto do miejsca startu w Jagniątkowie.

Trasa w warunkach zimowych jest dość trudna, warto się zaopatrzyć w bardzo przydatne stuptuty, a po opadach śniegu warto zabrać rakiety śnieżne. Szlak szczególnie zimą jest dość rzadko uczęszczany. Ze względu na krótki dzień warto wyruszyć wczesnym rankiem.
 

Wycieczka opracowana w grudniu 2017r.
 

Zobacz na mapie

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0