Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Wysoki Kamień czerwonym szlakiem ze Szklarskiej Poręby

Obowiązkowa wycieczka dla każdego, kto odwiedza Szklarską Porębę - trasa bardzo łatwa, polecamy szczególnie dla rodzinnych wypraw z dziećmi

Chciałbym zaprezentować Wam wycieczkę bardzo łatwą, niezbyt długą, idealną dla rodzinnych górskich wypraw z dziećmi, oferującą wspaniałe widoki na Kotlinę Jeleniogórską, pasmo Karkonoszy oraz Gór Izerskich.

Odwiedzając Szklarską Porębę nie można ominąć tego miejsca - na myśli mam leżący w Górach Izerskich szczyt Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.).

Szklarska Poręba to nie tylko Karkonosze, ale także Góry Izerskie, na terenie których leży spora część miasta. Te dwa pasma górskie rozgranicza od strony Jakuszyc Przełęcz Szklarska oraz rzeka Kamienna. Góry Izerskie po polskiej stronie to przede wszystkim Grzbiet Kamiennicki oraz Wysoki Grzbiet, na którym znajduje się najwyższy szczyt tych gór - Wysoka Kopa (1126m n.p.m) oraz cel naszej trasy - Wysoki Kamień. Po czeskiej stronie Izerów najwyższy jest Smrek (1124m n.p.m.) z wybudowaną w pobliżu 20-metrową wieżą widokową. 

Izery są górami o niskim stopniu trudności, nie ma tu wymagających szlaków z ostrymi podejściami, aczkolwiek zimową porą należy zwracać uwagę na warunki pogodowe. Ze względu na charakterystykę tych wzniesień często szlaki są dość długie i przebiegają głównie lasami, tak więc pogoda potrafi zaskoczyć. Góry Izerskie zimą są centralnym punktem uprawiania narciarstwa biegowego, biathlonu. Na Polanie Jakuszyckiej możemy spotkać tysiące miłośników tego sportu, którzy całymi rodzinami docierają tu nie tylko z Polski, ale także z Czech, Niemiec i innych krajów. Latem Góry Izerskie stają się centrum uprawiania turystyki rowerowej i pieszej. Ze względu na łatwość szlaków są idealnym celem dla wspólnych wypraw z dziećmi, którym można zaszczepić chęć uprawiania turystyki czy to narciarskiej, rowerowej lub pieszej.

Sprawdź komfortowe NOCLEGI w Szklarskiej Porębie!

Nasza wycieczka będzie przebiegać odcinkiem Głównego Szlaku Sudeckiego z dworca PKP w Szklarskiej Porębie na Wysoki Kamień. Długość trasy w obie strony to 5,5km, czas przejścia - nie więcej jak 2,5 godziny.

Wycieczkę rozpoczynamy przy dworcu głównym w Szklarskiej Porębie, do którego możemy dostać się pociągiem od strony Jeleniej Góry, pieszo ze Szklarskiej Poręby, ewentualnie autem, które pozostawimy na przy dworcowym parkingu. Ulicą Dworcową kierujemy się około 150 metrów do krzyżówki z drogą na Świeradów, przechodzimy pod tunelem i po piętnastu metrach skręcamy w wąską drogę po lewej stronie, na której znajduje się nasz czerwony szlak na Wysoki Kamień.

Następnie kierujemy się w stronę lasu, tuż po wejściu do niego, po lewej stronie nad dworcem PKP znajduje się punkt widokowy na Białych Skałach, z którego roztacza się widok na Szklarską Porębę oraz Karkonosze, głównie na odcinku od Szrenicy do Śnieżnych Kotłów.

Lasem idziemy jeszcze około 500 metrów i wychodzimy na osiedlu Podgórze, docieramy do głównej asfaltowej drogi, skręcamy w lewo i po 100 metrach przy transformatorze odnajdujemy oznaczenia kierujące nas na Wysoki Kamień - tu powinniśmy skręcić w prawo, zmierzając pod górę w stronę lasu.

Po przejściu krótkiego odcinka, po prawej stronie zlokalizowany jest punkt widokowy Trzy Kultury Złoty Widok, znajdujący się przy ośrodku domków rekreacyjnych Złoty Widok. Na łące nad ośrodkiem znajduje się taras widokowy, z którego możemy podziwiać Kotlinę Jeleniogórską oraz większą część karkonoskich szczytów.

Po krótkiej przerwie wracamy na czerwony szlak, kierujemy się w górę w stronę lasu i po przejściu około 300 metrów docieramy do rozdroża. Tutaj stoi leśna chatka, w której możemy odpocząć, posilić się i napić przed końcowym odcinkiem wycieczki. Ostatni fragment trasy długości ok. 1300 metrów biegnie zboczem cały czas pod górę. Odcinek ten przebiega przez las mieszany, głównie bukowo świerkowy. W tym miejscu znajduje się jedno trudniejsze podejście, na którym szczególnie zimą trzeba uważać, gdyż szlak potrafi być oblodzony.

Po przebyciu tego odcinka docieramy na Wysoki Kamień, z którego (oraz licznych okolicznych skałek) możemy podziwiać wspaniałe widoki na Karkonosze, Szklarską Porębę, Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską i czeską stronę Gór Izerskich. Główne punkty, które możemy dostrzec, to wszystkie szczyty polskich Karkonoszy, między innymi: Śnieżka, Śnieżne Kotły, Szrenica, wcześniej wspomniana Kotlina Jeleniogórska, zamek Chojnik, Rudawy Janowickie, Przełęcz Szklarska, Jakuszyce, góra Jested w Libercu, Wysoka Kopa, Stóg Izerski, nieczynna kopalnia kwarcu Stanisław, a nawet, przy dobrej widoczności, podwrocławska góra Ślęża.


W roku 1837 na Wysokim Kamieniu rodzina Schaffgotschów wybudowała pierwsze schronisko, któremu wkrótce dobudowano drewnianą wieżę widokową. Niestety, w roku 1882 budynek spłonął. Podjęto decyzję by odbudować schronisko - służyło ono turystom przez kolejne kilkadziesiąt lat, ale po drugiej wojnie światowej obiekt popadł w ruinę i w 1963 roku został rozebrany.
 

W 1996 roku teren po byłym schronisku zakupiła rodzina Gołbów ze Szklarskiej Poręby, która postanowiła je odbudować i postawić kamienną wieżę. Na dzień dzisiejszy schronisko jest praktycznie ukończone lecz nie oferuje jeszcze noclegów - będą one możliwe po całkowitym zakończeniu inwestycji. Wieża widokowa jest w trakcie budowy i z tego co się dowiedziałem od właściciela, część którą możemy już dziś podziwiać, jest połową całkowitej wysokości. Schronisko oferuje ciepłe napoje, posiłki oraz pamiątki.

Na Wysoki Kamień możemy dotrzeć kilkoma szlakami, między innymi od strony Jakuszyc i Świeradowa. Szczególnie zimową porą część osób uprawiających turystykę na nartach biegowych obiera ten punkt za cel, zmierzając tu od strony Polany Jakuszyckiej, zaś latem na rowerach górskich lub pieszo.Wysoki Kamień jest obowiązkowym miejscem odwiedzin w tym regionie: jego walory krajobrazowe i łatwość szlaków powodują, że nie może go zabraknąć na mapie naszych wędrówek.

Gorąco polecam trasę na Wysoki Kamień. Mam nadzieję, że opis i fotografie zachęcą Was i Wasze dzieci do wybrania się na ten szlak.

Wszystkich odwiedzających Szklarską Porębę zachęcamy do pozostania dłużej w tym pięknym i interesującym mieście. Aby ułatwić Wam decyzję, przygotowaliśmy listę obiektów noclegowych w Szklarskiej.


 

Tekst i fotografie:

Rafał Kotylak

https://web.facebook.com/Kotylakkrajobraz/

www.kotylak.pl

 

Wycieczka opracowana w lutym 2017r.
 

Zobacz na mapie

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0