Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Wodospad Mumlawy

Jeden z najpiękniejszych karkonoskich wodospadów, położony tuż za naszą granicą nieopodal czeskiego Harrachova

W tym opisie chcielibyśmy zaproponować wycieczkę w czeskie Karkonosze na Wodospad Mumlawy (Mumlavský vodopád), leżący w granicach czeskiego odpowiednika KPN, a mianowicie Krkonošského Národního Parku (KRNAP). Jak wiemy, spora część Karkonoszy leży u naszych południowych sąsiadów w Republice Czeskiej. Ta cześć gór jest równie ciekawa jak nasze polskie Karkonosze. To właśnie w Czechach możemy podziwiać Wodospad Panczawy - najwyższy wodospad Karkonoszy. Jego wysokość to 148 m, a całkowita wysokość kaskad to 250 m. Oprócz Wodospadu Panczawy znajdziemy tu też Łabski Wodospad oraz opisany poniżej Wodospad Mumlawy.
 

Mumlawski Wodospad położony jest w Karkonoszach zachodnich nieopodal miasta Harrachov. Miasto to graniczy z Polską, a w jego obrębie znajduje się przejście graniczne Harrachov – Jakuszyce (Szklarska Poręba). Wodospad leży na potoku Mumlawa, który swój początek ma na Mumlawskiej Łące. Następnie wody potoku spływają w kierunku Harrachova tworząc liczne mniejsze i większe kaskady oraz wytworzone na przestrzeni tysięcy lat kotły eworsyjne (przegłębienie w dnie cieku wodnego, zwykle u podnóża wodospadu lub progu skalnego w korycie) zwane Czarcimi Okami. Wody potoku spływają po kilku granitowych progach tworząc Mumlawski Wodospad. Wodospad ma wysokość około 9 metrów, kocioł eworsyjny znajdujący się na dnie wodospadu ma głębokość 6 metrów.

Naszą wycieczkę rozpoczynamy na polsko-czeskim przejściu granicznym Jakuszyce Harrachov, które oddziela także Góry Izerskie od Karkonoszy. Jak pewnie większość z Was wie, Jakuszyce są stolicą polskiego narciarstwa biegowego - to właśnie tutaj znajduje się Polana Jakuszycka, na której corocznie odbywają się największe w naszym kraju zawody narciarstwa biegowego czyli Bieg Piastów.


Sprawdź komfortowe NOCLEGI w okolicy!

Do Jakuszyc i dalej do Harrachova możemy dostać się drogą nr 3 prowadzącą z Jeleniej Góry przez Szklarską Porębę (od Jeleniej Góry do Jakuszyc 26km i jeszcze 6km do Harrahova). Najwygodniejsza opcją odwiedzenia Mumlawskiego Wodospadu będzie dojazd własnym samochodem lub, dla miłośników turystyki rowerowej, rowerem. Dla osób, które chciałyby wybrać się tutaj transportem publicznym, proponujemy dojazd autobusem PKS w okolice przejścia granicznego Jakuszyce, następnie możemy wybrać się na pieszą wycieczkę w kierunku wodospadu, dystans do pokonania to około 6 km. Ze Szklarskiej Poręby do Harrachova czynna jest także linia kolejowa, którą możemy dotrzeć w okolice miasteczka, plusem takiej wyprawy są wyjątkowe krajobrazy, które możemy podziwiać podróżując koleją przez Góry Izerskie. Jako ciekawostkę podam, że stacja kolejowa w Jakuszycach (886 m n.p.m.) jest najwyżej położoną stacją kolejową w Polsce. Dystans który musimy pokonać z dworca kolejowego w Harrachovie do Wodospadu Mumlawy to około 5 km.

My jednak wybieramy opcję z „przejścia granicznego”, z którego drogą asfaltową ruszamy autem, rowerem bądź pieszo w kierunku Harrachova. Ten odcinek trasy ma długość 2,5 km i biegnie cały czas w dół do pierwszej krzyżówki, znajdującej się tuż przed wjazdem do miasta. Na owej krzyżówce skręcamy w lewo kierując się tak jak pokazują nam znaki znajdujące się tuż przy jezdni „Mamuti mustek” lub „ Parking Central”.

Po pokonaniu około 2,2 km docieramy w okolice mostu nad jezdnią, przy którym znajduje się nasz właściwy turystyczny szlak na Mumlawski Wodospad. Tuż za mostem po prawej stronie zlokalizowany jest główny parking w Harrachovie, na którym możemy pozostawić nasze auto osobowe lub autokar. Oczywiście w razie korzystania z parkingu prosimy Was, byście nie zapomnieli zabrać ze sobą czeskich koron. Ceny korzystania z parkingu nie są wygórowane - koszt pozostawienia auta osobowego to 50 koron ( około 8 zł ), a autokaru to 150 koron ( około 24 zł ) za dzień.

Naprzeciwko parkingu, tuż przy drodze, znajduje się tablica oznaczająca początek ścieżki na Wodospad Mumlawy. Dróżką kierujemy się w stronę właściwego niebieskiego szlaku, do którego docieramy po przejściu około 300 metrów. Tuż po wejściu do lasu do wyboru mamy dwie opcje tras, którymi możemy przejść w okolice wodospadu. Niebieski szlak prowadzi drogą asfaltową Przystosowany jest dla każdego - tą trasą możemy pójść pieszo, przejechać rowerem, udać się z wózkiem dziecięcym, mogą z niego skorzystać także osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich, które także mogą podziwiać wodospad.Po prawej stronie znajdziemy opcję drugą zwaną Lisią Ścieżką, która jest trasą dużo ciekawszą i kryjącą wiele niespodzianek dla naszych najmłodszych turystów. Obydwie trasy biegną tuż obok siebie, maja podobną długość około 1 km, a przejście ich zajmie nam nie więcej jak 25 minut. My pójdziemy na wodospad Lisią Ścieżką i wrócimy niebieskim szlakiem, by pokazać plusy obydwu tras.

Lisia Ścieżka przebiega głównie przez świerkowo-bukowy las przy korycie potoku Mumlawy. W pierwszej fazie pokonywania szlaku dla naszych pociech przygotowanych zostało kilka przeszkód edukacyjno – zręcznościowych, z których maluchy z miłą chęcią skorzystają. Po pokonaniu około 300 metrów docieramy do mostku na Mumlawskim potoku. Po pokonaniu potoku, tuz za mostkiem, znajduje się znak, który pokieruje nas już prosto do celu jakim jest Mumlawski Wodospad.

Dalsza część tego szlaku przebiega tuż przy korycie potoku, na którym możemy podziwiać wiele wyjątkowych mniejszych lub większych spadów oraz kaskad, które tworzą wyjątkowe krajobrazy. Szczególnie polecamy odwiedzić to miejsce po wiosennych roztopach lub jesienią kiedy to potok wypełniony jest spora ilością wody spływającej z karkonoskich szczytów.

Po pokonaniu tego odcinka docieramy do Mumlawskiego Wodospadu, który możemy podziwiać z mostka umieszczonego tuż przed czołem wodospadu. Osoby które chciałyby podziwiać wodospad z bliska, mogą zejść do jego podnóża. Oczywiście ze względu na bezpieczeństwo ostrzegamy, by nie zbliżać się do koryta potoku, kiedy jest wypełnione sporą ilością rwącej wody.


Z mostka przed wodospadem możemy udać się na położony po lewej stronie taras widokowy, na którym znajduje się strefa odpoczynku. Przy drewnianych ławach możemy się posilić i odpocząć podziwiając wodospad.

Powyżej tarasu widokowego znajduje się Mumlawska Bouda, przy której przebiega niebieski szlak z Harrachova. Szlakiem tym możemy się wybrać na dłuższe wycieczki w wyższe partie Karkonoszy, na przykład w kierunku Szrenicy, Łabskiej Boudy, Szpindlerowego Młyna, Medvedina. Niebieski szlak jest częścią Karkonoskiej Magistrali Narciarskiej o długości 71 km z której sezonie zimowym korzysta rzesza miłośników narciarstwa biegowego. Tuż przed Mumlawską Boudą znajduje się także zejście do wodospadu przystosowane dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Niebieskim szlakiem powracamy w okolice Harrachova na nasz parking. Szlak biegnie lasem. Mniej więcej po środku tego odcinka znajduje się strefa odpoczynku z kilkoma atrakcjami dla dzieci.

W tym miejscu zakończymy naszą wycieczkę na Mumlawski Wodospad, który jest jednym z najpiękniejszych karkonoskich wodospadów. Jego położenie, łatwość szlaku - to wszystko przemawia za tym, aby to był obowiązkowy punkt na mapie osób odwiedzających Karkonosze.

 

Tekst i fotografie:

Rafał Kotylak
https://web.facebook.com/Kotylakkrajobraz/
www.kotylak.pl
email: kotlletica@wp.pl 
 

Wycieczka opracowana w maju 2017r.

Zobacz na mapie

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0