Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Szklarska Poręba - Śnieżne Kotły

Żółtym szlakiem ze Szklarskiej Poręby, następnie zielonym szlakiem przez Łabski Kocioł na dno Śnieżnych Kotłów

W ostatnim czasie przedstawiłem Wam propozycję trasy z Michałowic (Piechowice) na Śnieżne Kotły - w tym opisie chciałbym pokazać, jak dotrzeć na Śnieżne Kotły od strony Szklarskiej Poręby.

Jako początek naszej trasy wybrałem okolicę Muzeum Mineralogicznego w Szklarskiej Porębie, skąd ruszymy żółtym szlakiem w kierunku Schroniska pod Łabskim Szczytem, a następnie zielonym szlakiem czyli Ścieżką pod Reglami w kierunku Śnieżnych Stawków, położonych na dnie Śnieżnych Kotłów. Długość tej trasy w obie strony wynosi 14,5 km, sum przewyższeń to 780 m, a czas potrzebny na pokonanie szlaku to około 6 godzin (wliczając około 1 godziny potrzebnej nam na odpoczynki).Ze względu na długość i profil trasy określiłbym ją jako średnio trudną w normalnych warunkach pogodowych. Dzisiejsza trasa przebiega odcinkiem najpiękniejszego karkonoskiego szlaku, jakim jest Ścieżka pod Reglami, która biegnie przy granicy regla górnego od strony Hali Szrenickiej przez Schronisko pod Łabskim Szczytem, dnem kotłów polodowcowych Łabskiego Kotła, Śnieżnych Kotłów, Czarnego Kotła Jagniątkowskiego a następnie przez Przełęcz Karkonoską, kończąc się w okolicy grupy skalnej Pielgrzymy w okolicy Karpacza.

Wycieczkę, jak już wcześniej wspomniałem, rozpoczynamy przy Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie przy ulicy Kilińskiego 20. Tutaj odnajdziemy początek żółtego szlaku oraz drogowskaz, który pokieruje nas na Śnieżne Kotły. W okolicy muzeum zlokalizowany jest spory parking miejski, na którym możemy pozostawić nasze auto (lub autobus w przypadku wycieczek grupowych). Opłata za parking zależna jest od długości czasu, na jaki chcemy pozostawić auto (dokładny cennik możecie sprawdzić na poniższym zdjęciu). Oczywiście możemy dotrzeć tu pieszo - odległość od centrum Szklarskiej Poręby (Skwer Radiowej Trójki) to 1,3km.

Żółtym szlakiem ruszamy przez świerkowo - bukowy las w kierunku rozdroża Sucha Droga położonego na wysokości 954 m. n.p.m. Pierwsza, łatwiejsza część tego odcinka biegnie bitą leśną drogą. W drugiej, biegnącej już pod górę, części odcinka mamy do czynienia z kamienistym, mało wygodnym odcinkiem szlaku, na którym szczególnie po opadach deszczu kamienie stają się bardzo śliskie i łatwo o kontuzję. Długość całego odcinka to 2,5 km.


Sprawdź komfortowe NOCLEGI w okolicy!

Na rozdrożu Sucha Droga żółty szlak łączy się ze szlakiem zielonym, który biegnie od strony Wysokiego Mostu pod Wodospadem Kamieńczyka. Tutaj także wkraczamy na teren Karkonoskiego Parku Narodowego o czym informują nas zamieszczone tablice. Wstęp na teren parku jest płatny (osoby mieszkające na terenie KPN-u oraz otulinie parku zwolnione są z opłat). Koszt biletu to 6 złotych, dzieci obowiązuje bilet ulgowy w cenie 3 zł. Zakup biletu ułatwiają umieszczone tu od niedawna tablice, dzięki którym za pomocą smartfona możemy uiścić opłatę za wstęp.

Z rozdroża ruszamy na drugi, najostrzejszy odcinek dzisiejszej trasy o długości jedynie 1,7 kilometra, jednak suma przewyższeń to aż 225 metrów. Szlak biegnie wygodną szutrową leśną drogą. Mniej więcej w połowie odcinka napotkamy jedno bardzo strome podejście, po czym wejdziemy na wypłaszczenie w okolicy Kukułczych Skał, przy których znajduje się strefa odpoczynku. Tu możemy zrobić sobię krótka przerwę na odpoczynek, podziwiając widok na Szrenicę oraz obejrzeć same skały, zza których rozpościera się ładna panorama Szklarskiej Poręby.

Po krótkiej przerwie ruszamy w kierunku Schroniska pod Łabskim Szczytem, od którego dzieli nas jedynie około 500 metrów. Po przejściu pierwszych 300 metrów wychodzimy z wysokiego lasu a naszym oczom ukazują się wspaniałe widoki na pobliskie Borówczane Skały, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie - Wysoki Kamień, oraz położony na Śląskim Grzbiecie Łabski Szczyt i leżący poniżej Łabski Kocioł, przy którym znajduje się Schronisko pod Łabskim Szczytem, do którego teraz się udamy.

Przy schronisku znajduje się taras widokowy oraz spora strefa odpoczynku, z której możemy podziwiać otaczający nas karkonoski krajobraz. Okolica schroniska jest także skrzyżowaniem kilku szlaków - możemy tu dojść od strony Piechowic/Michałowic czerwonym lub czarnym szlakiem, niebieskim szlakiem z Wodospadu Szklarki oraz zielonym szlakiem (Ścieżką pod Reglami) od strony Szrenicy.

Schronisko PTTK Pod Łabskim Szczytem położone jest na krawędzi Łabskiego Kotła na wysokości 1168 m n.p.m. Obiekt jest jednym z najstarszych karkonoskich schronisk - pierwsze wzmianki o powstałym budynku pochodzą z okresu wojny 30-letniej w latach 1618-1648. W 1915 roku schronisko spłonęło, po czym na fundamentach starego schroniska początkowo powstała tu bardzo prosta budowla, a w 1938 obiekt został odbudowany do obecnej formy. Obiekt oferuje 38 miejsc noclegowych w rożnych wariantach, do dyspozycji mamy także bar, w którym serwowane są ciepłe oraz zimne posiłki. W Schronisku pod Łabskim Szczytem panuje wyjątkowa atmosfera - jest to jeden z ciekawszych i przyjemniejszych obiektów schroniskowych w Karkonoszach.

Po odpoczynku na przyschroniskowym tarasie ruszamy na trzeci, ostatni odcinek trasy, który poprowadzi nas Ścieżką nad Reglami do celu naszej wyprawy. Długość odcinka to 3 km i jest to najprzyjemniejsza część całej trasy - to tutaj czekają na nas najładniejsze widoki. Kilkadziesiąt metrów nad schroniskiem docieramy do Mokrego Rozdroża (1280 m. n.p.m.).

Tu obieramy zielony szlak i nim ruszamy w kierunku Kotłów. Początkowo szlak biegnie zboczem Łabskiego Kotła tutaj możemy podziwiać niesamowite widoki, głównie na Kotlinę Jeleniogórską. Następnie Ścieżka nad Reglami biegnie zboczem Łabskiego Szczytu przez „ Martwy Las”, a za naszymi plecami rozciągają się kolejne wyjątkowe pejzaże - w górze widać Szrenicę, trochę niżej Halę pod Łabskim Szczytem, w tle Góry Izerskie. Odcinek Ścieżki Pod Reglami przebiega głównie kamienistym szlakiem, gdzieniegdzie musimy pokonać drewniane kładki.

Docieramy do rumowisk pod Łabskim Szczytem - tutaj krajobraz nieco się zmienia, brak tu wysokiego świerkowego lasu, występują tu głównie kosodrzewiny i jarzębiny rosnące pomiędzy sporymi blokami granitu karkonoskiego. Z tego miejsca możemy podziwiać najładniejsze widoki na Kotlinę Jeleniogórską, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie a przy dobrej widoczności możemy dostrzec podwrocławską górę Ślęża.

Po przejściu rumowiska naszym oczom powoli zaczyna się wyłaniać widok głównie na Mały Śnieżny Kocioł, po lewej stronie widzimy skalisty szczyt Dużego Śnieżnego Kotła, obydwa kotły rozdziela dobrze widoczna grzęda. Podążając dalej zielonym szlakiem zaczynamy ostatnie krótkie podejście nad Śnieżne Stawki.

Tutaj szlak przebiega przez najciekawszą część „ Martwego Lasu” , którego suche drzewa wyglądają jak rzeźby i w połączeniu z odradzającym się lasem, na tle Śnieżnych Kotłów tworzą wyjątkowe i jedyną w swoim rodzaju scenerię.

Po krótkiej chwili docieramy do celu naszej wyprawy czyli położonych na dnie Śnieżnych Kotłów jeziorek polodowcowych zwanych Śnieżnymi Stawkami. Z tego miejsca możemy podziwiać wyjątkowość otaczających nas karkonoskich kotłów polodowcowych, na temat których należy się kilkanaście zdań opisu:

Śnieżne Kotły to dwa kotły polodowcowe rozdzielone skalną grzędą o głębokości dochodzącej do 250 m, z dobrze zachowanymi formami glacjalnymi. Kotły położone są pomiędzy Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem w Karkonoszach. Możemy wyróżnić tu Duży Kocioł, na dnie którego znajdują się Śnieżne Stawki (długość kotła to około 800 m) oraz Mały Kocioł. Górna krawędź kotłów położona jest na wysokości 1490 m n.p.m. Z dna kotłów możemy podziwiać charakterystyczne pionowe skalne ściany , których wysokość dochodzi do 150 metrów. Duży oraz Mały Kocioł tworzą ścisły rezerwat przyrody na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego o powierzchni 127 hektarów. Na szczycie kotłów w budynku po byłym schronisku górskim znajduje się najwyżej w Polsce położona radiowo – telewizyjna stacja nadawcza RTON Śnieżne Kotły.

Tutaj zakończymy wycieczkę – pamiętajcie, aby dobrze zaplanować godziny przemarszu, gdyż droga powrotna do Szklarskiej Poręby zajmie Wam około 2,5h. Zachęcam też do zapoznania się z opisem drugiej częsci trasy Michałowice – Śnieżne Kotły, który znajdziecie na naszej stronie internetowej Karkonosze.pl w dziale wycieczki.

Zapraszamy również do przejrzenia listy obiektów noclegowych w Szklarskiej Porębie - warto zatrzymać się w Karkonoszach na dłużej.

Tekst i fotografie:

Rafał Kotylak
https://web.facebook.com/Kotylakkrajobraz/
www.kotylak.pl
email: kotlletica@wp.pl 

Wycieczka opracowana w czerwcu 2017r. Ostatnia aktualizacja - listopad 2017r.


 

Zobacz na mapie

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0