Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Skitury

Form zimowej aktywności jest wiele. Jedną z nich są wycieczki na specjalnie przystosowanych nartach.

Góry zimową porą zachęcają do wielu form aktywności, a spośród nich coraz popularniejsza staje się turystyka narciarska – skituring. Jest to taki rodzaj przemieszczania się po terenie górskim, gdzie występują zarówno odcinki płaskie, zjazdy, jak i strome podejścia.

Skituring zyskał popularność dopiero w ostatnich 10-20 latach, więc jest to stosunkowo młoda dyscyplina. Kilkanaście lat temu trudno było znaleźć w Polsce sklep, który posiadałby odpowiedni sprzęt. Jednak obecnie dostępność wyposażenia skiturowego jest coraz lepsza.

Skitury to narty przystosowane zarówno do zjazdów, jak i podchodzenia. Łączą one w sobie funkcjonalność nart zjazdowych oraz biegowych. Dzięki temu można na nich zjeżdżać poza wyznaczonymi stokami i nie korzystać z wyciągów. Skitury są o wiele lżejsze od tradycyjnych nart – ich waga to od 1 do 1,5 kg – ta lekkość stanowi duży atut przy podchodzeniu.

Do nart skiturowych stosowane są specjalne wiązania, umożliwiające sztywne przymocowanie pięty do narty lub jej uwolnienie (gdy but przymocowany jest tylko w przedniej części). Niezbędną częścią wyposażenia podczas skituringu są również tzw. foki – pasy specjalnej tkaniny, które dzięki włosom układającym się w jedną stronę, zapobiegają cofaniu się narty.

Dlaczego warto spróbować skituringu? Odpowiedź jest bardzo prosta. Technika poruszania się na nartach skiturowych pozwala nam dotrzeć praktycznie wszędzie, a dzięki temu zobaczyć więcej, jednocześnie stanowiąc szybszą formę poruszania się niż wędrówki na rakietach śnieżnych lub pieszo. Do tego niezależność od wyciągów, bliższy kontakt z przyrodą i jazda w świeżym, nieprzetartym wcześniej śniegu.

Rejon Karkonoszy nadaje się idealnie do tej formy zimowej aktywności – ciekawe trasy zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej, malownicze szlaki oraz dobra baza noclegowa – czego chcieć więcej?

Gdzie wypożyczyć sprzęt?

  • SKIPOINT

ul. Turystyczna 25b
58-580 Szklarska Poręba
​tel.: + 48 732 879 997

  • ​PAULO SPORT

ul. Turystyczna 28
58-580 Szklarska Poręba
tel.: 698 689 973

  • Centrum Skiturowe przy Szkole Górskiej w schronisku Samotnia

ul. Na Śnieżkę 16
58-540 Karpacz
tel.: +48 75 76 19 376

  • Szkoła Górska Wyrypa

ul. Widok 37
58-560 Jelenia Góra
​tel.: +48 604 141 450

 

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0