Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Ruiny zamku Nístějka

Ruiny zamku Nístějka to ciekawe miejsce dla wszystkich, którzy uwielbiają leśne wędrówki. Do ruin zamku poprowadzi nas ciekawa trasa.

Nístěj w staroczeskim języku to piec. Dlaczego ruiny zamku są nazwane piecem? Cała historia rozpoczyna się pewnym odkryciem... Podczas jedych z wielu badań archeologicznych tego miejsca odnaleziono szczątki starodawnego, zabytkowego pieca, który okazał się wielkim znaleziskiem. Ze względu na to ruiny noszą taką nazwę. Ale od początku... Zamek początkowo nie był zbyt duży, ani mały. Został założony przez ród Valdštejnów w pierwszej połowie XIV wieku. W 1390 roku wraz z osadą Vysoké przeszedł do majątku Vartemberków, a później Jenštejnów. Najprawdopodniej przez pożar zamek został zniszczony i jest pusty od 1519 roku. 

Dlaczego warto odwiedzić te miejsce?

  • Ruiny zamku to wspaniała atrakcja dla wszystkich tych, którzy uwielbiają romatyczne, tajemniczne miejsca, do których prowadzą kręte szlaki.  

  • Zamek umiejscowiony jest na długim występie skalnym wznoszącym się nad Izerą - to wspaniałe miejsce, które oczrowuje przepięknymi widokami, które warto podziwiać na przykład podczas zachodu słońca. 

  • Po przeprowadzeniu badań archelogicznych część wykopalisk z zamku została wystawiona w Muzeum Krajoznawczym w Vysokém nad Jizerou - te miejsce mimo, że nie jest ogromnym zamkiem dostarcza wielu ciekawych historii i zabytków. 

Jak dotrzeć do ruin zamku? Krok po kroku...

  • Trasa od rynku do riun zamku wynosi około 4,5 km - (Vysoké nad Jizerou - Márinkův kříž - Dykova skála - Pohaniště - Nístějka).

  • Pierwszy krok - Na lewo od rynku w Vysokém nad Jizerou kierujemy się 250 metrów prosto i docieramy do Muzeum Krajoznawczego. Tam możemy obejrzeć słynną ruchomą szopkę. 

  • Krok drugi - Mijamy barokowy kościół św. Katarzyny, który został wniesiony w 1725 zł oraz budynek słynnego teatru "Krakonoś". 

  • Trzeci krok - Mijając te dwa obiekty kierujemy się niebieskim szlakiem obok cmentarza - niecały kilomter do zółtego szlaku.

  • Krok czwarty - Po 2 kilometrach pojawia się przed nami przepiękny widok na cały krajobraz Karkonoszy Zachodnich oraz na dolinę Izery. 

  • Krok piąty - Docieramy do „Skały Dyka”, skąd udajemy się ciągle żółtym szlakiem przez „Nivy“, „Pohaniště“ i „Buky“ przez las w kierunku wschodnim, aż docieramy do ruin zamku Nístějka - około 1,5 kilometra.

Źródło zdjęć: liberecky-kraj.cz

Zobacz na mapie

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0