Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Narty Biegowe

Gdzie na biegówki w Karkonoszach? Jakuszyce to królestwo nart biegowych, ale w innych częściach Karkonoszy również wyznaczone są trasy dla narciarstwa biegowego.

Gdzie na biegówki w Karkonoszach?

Karkonosze, jako teren górzysty, stwarzają przez cały rok wiele możliwości do uprawiania sportów. Zimą króluje tu narciarstwo. Ale narty to nie tylko zjeżdżanie z górki - to również żmudne i hartujące biegi narciarskie - popularne biegówki. Są one lepsze od zjazdów, ponieważ angażują niemal wszystkie partie mięśni i pozwalają stracić więcej kalorii. Ponadto biegi są bezpieczniejsze od zjazdów, które dla niektórych nowicjuszy mogą być wyzwaniem nie do pokonania. Gdzie zatem warto się wybrać, by bezpiecznie, zdrowo i miło spędzić czas?

Biegówki w Jakuszycach i Szklarskiej Porębie

Jakuszyce i Szklarska Poręba – to sztandarowa pozycja na liście fanatyków białego szaleństwa. Dzięki odpowiedniemu położeniu możemy korzystać tu z uroków śniegu nawet do wiosny. To tutaj co roku odbywa się legendarny cykl Bieg Piastów zapoczątkowany w 2000 roku. Znajdziemy tu trasy dla każdego, o różnym stopniu trudności, których łączna długość wynosi ponad 100km. Na trasach obowiązuje ruch prawostronny.

  • Trasa dla początkujących, PKO BP – To bardzo łatwa trasa, wiedzie od Polany Jakuszyckiej, przez trasę Brodzką, aż do Rozdroża pod Działem Izerskim.

  • Trasy inhalacyjne A, B, C, D PZU ŻYCIE – Trasy o różnorodnym stopniu trudności. Składają się z czterech części. Trasa D jest najtrudniejsza i wymaga umiejętności zjazdowych. Wszystkie trasy mają początek na Rozdrożu pod Działem Izerskim.

  • Trasa Koziniec – Jest nazywana „Trasą Sygnałów Dnia i prowadzi przez lasy. Rozpoczyna się na rozdrożu pod Działem Izerskim, wiedzie do Orla wokół Kozińca, kończy się Przy Graniczniku. Zapewnia piękne widoki. Przeznaczona dla średnio zaawansowanych narciarzy.

  • Izerska Hala – Zaczyna się Nad Kamionkiem i prowadzi do schroniska Chatka Górzystów. Idąc tą trasą miniemy Dziczy Jar, Halę Izerską i Rezerwat Torfowiska Doliny Izery. Płaska i często zawiewana. Przeznaczona dla średnio zaawansowanych.

  • Trasa KGHM Polska Miedź – trasa dosyć trudna ze względu na różnice wzniesień. Zaczyna się „Nad Kamionkiem” (825 m n.p.m.) , a kończy na tzw. Samolocie (995 m n.p.m). Zmęczenie zrekompensują nam piękne widoki na tej trasie.

  • Krogulec – Trasa dla średnio zaawansowanych. Rozpoczyna się na Rozdrożu Miedzianym, a kończy się na tzw. Samolocie. Góra Krogulec na trasie zapewnia piękne widoki na Góry Izerskie.

  • Jeleniogórska – Bardzo kręta i zawiła ścieżka, która zaczyna się na punkcie orientacyjnym „Samolot”, a kończy się na „Spotkaniu”. Wiedzie przez Cichą Równię, Kamienny Kamień i „trasę wiosenną”. Charakteryzuje ją różny poziom trudności na poszczególnych odcinkach. Dla średnio zaawansowanych.

  • Wołga, Górny Dukt Końskiej Jamy – Trasa dla średnio zaawansowanych, która obejmuje pętle od „Spotkania”, poprzez Rozdroże pod Cichą Równią, Łąkę Maliszewskiego i Polanę Jakuszycką. Trasa w końcowym odcinku wymaga umiejętności zjazdowych.

  • Trasa Elektrowni Turów – Trasa przeznaczona dla średnio zaawansowanych. Rozpoczyna się na rozdrożu pod Cichą Równią, wiedzie przez Jelenią Łąkę i Starą Drogę Celną, a kończy się w punkcie Nad Kamionkiem.

  • Trasa Marszałkowska – Łatwy zjazd z Polany Jakuszyckiej do Łąki Maliszewskiego. Trasa dla początkujących.

  • Trasa Bez Łaski – trasa dla średnio zaawansowanych, dosyć trudna w końcowym odcinku. Wiedzie od Mostu na Kamiennej, do Rozdroża pod Cichą Równią.

  • Trasa Nowa Górna – trasa trudna, która wymaga umiejętności i wytrzymałości. Rozpoczyna się na Moście na Kamiennej, i wiedzie naokoło, sięgając niemal do Zakrętu Śmierci, a później do Rozdroża pod Cichą Równią. Na tej trasie można spotkać psie zaprzęgi, zalecana jest ostrożność.

  • Trasa Radiowej Jedynki – inaczej zwana trasą Zielono-Żółtą. Wiedzie od Polany Jakuszyckiej, przez Rozdroże pod Cichą Równią, oraz częściowo przez trasę Kopalni Turów, Elektrowni Turów i powrót na Rozdroże pod Cichą Równią następnie do Polany Jakuszyckiej, w tym – żółtą lub zieloną. Wyjście znajduje się ponownie na Polanie Jakuszyckiej. Na trasie można spotkać psie zaprzęgi.

  • ​Trasa Czarny Kamień (trasa dla początkujących) - START - na Polanie Maliszewskiego, na wysokości 855 m n.p.m. przy mostku na rzece Kamiennej (pkt .20). Trasa wręcz idealna na wszelkiego rodzaju umiarkowane aktywności dla poczatkujących narciarzy i aktywnych piechurów (nie jest ciężka!). Z tego względu też, świetnie nadaje się na spacer z dzieckiem. Trakt biegnie wzdłuż jednego z fragmentów Doliny Kamiennej, wzdłuż rzeki Kamiennej. Początkowo trasa prowadzi nas w okolicę wyrobiska torfowego zwanego „Bagniskiem. Nieco dalej nasz szlak spotyka się z zimową trasą biegową PKO BP (pkt. 21).  Po prawej stronie trasy, meandrująca rzeka tworzy rozlewiska chętnie wykorzystywane przez miłośników kąpieli w górskich rzekach. Idąc dalej, na wschód, mijamy niewielkie wzniesienie zwane Spław (inne nazwy to Spławna oraz niem. Floohübel). Na południowym zboczu Spławnej znajduje się też niewielka grupa skałek. . Po kilkuset metrach bardzo łagodnego zejścia docieramy do miejsca zwanego Czerwony Potok. Przed laty znajdowała się tutaj kopalnia granitu „Wyciąg „. Postindustrialny krajobraz tego miejsca tworzą pozostałości po dawnej bazie przeładunkowej przedsiębiorstwa pozyskującego surowce skalne. Trasa nadal wiedzie wzdłuż torów łagodnie opadając w dół .Po lewej stronie trasy, w trakcie naszej wycieczki możemy dostrzec kolejną dawną kopalnia granitu „Wiciarka” (pkt. 40). META – pkt. 43 kopalnia Izer Granit. Trasa biegnie dalej kończąc swój bieg w okolicach Osiedla Huty do czynnej tym razem kopalni granitu Izer-Granit.

Biegówki w Karpaczu

Karpacz – wysoko położone miasto kojarzone przede wszystkim ze Śnieżką również udostępnia kilka tras biegowych. Ze względu na górskie ukształtowanie terenu jest tu ich znacznie mniej, niż w Jakuszycach.

  • Trasa przy OW Stokrotka– szlak rozpoczyna się przy ośrodku Stokrotka znajdującym się przy ul. Karkonoskiej 55. Droga liczy sobie 2500m długości. Punkt najniższy– 810m, punkt najwyższy – 872m.Trasa posiada homologację FIS.

  • Równia pod Śnieżką – jest to trasa wyznaczona przez Karkonoski Park Narodowy. Rozpoczyna się przy górnej stacji kolei na Kopę i obejmuje takie punkty jak Dom Śląski, Spalona Strażnica, Pod Małym Szyszakiem i czeskie schronisko Lucni Bouda. Szlak oznakowany jest kolorem pomarańczowym.

  • Droga Chomontowa – trasa rozpoczynająca się przy ul. Karkonoskiej w Karpaczu Górnym. Liczy 5500m długości. Na szlaku znajdują się grupy skalne (Zamkowe Skały, Jeleniec) i dobre punkty widokowe.

Biegówki w Sobieszowie

Trasy Biegowe pod Chojnikiem - po prawej stronie ul. Bronka Czecha, w kierunku Podgórzyna w sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego. Ukształtowanie terenu oraz podłoże trawiaste na północnym zboczu góry Chojnik przyczynia się do długiego zalegania śniegu. Dukty leśne w kierunku Zachełmia i Podgórzyna oraz Jagniątkowa tworzą naturalne warunki do uprawiania turystyki narciarskiej, pieszej i rowerowej oraz organizacji treningów i zawodów sportowych. 

Biegówki w Przesiece

Ok 10 km dwukierunkowej, widokowej trasy do stylu klasycznego. Początek trasy przy Drodze Sudeckiej - droga leśna za zielonym szlabanem 200 metrów poniżej Drogi Sudeckiej nad Przesieką. Początek trasy w Przesiece - ul. Dolina Czerwienia - początek "Drogi pod Reglami" (żółty szlak turystyczny w kierunku Jagniątkowa). Pod hotelem Markus bezpłatny parking (tuż za mostem na potoku Czerwień lub przy budynku hotelu). Z parkingu należy kierować się ok. 100m do szlaku żółtego biegnącego Drogą pod Reglami (kierunek - Jagniątków). Dojście do trasy biegowej od strony Przesieki główną szosą w Przesiece, w górę za DW. Chybotek.  

Biegówki w Kowarach

Szlaki narciarstwa biegowego poprowadzone drogami leśnymi po stokach Góry Wołowej i Czoła. Szlaki rozpoczynają się różnych częściach Kowar. Najniżej znajduje się wjazd z Krzaczyny, niedaleko byłej Fabryki Maszyn - popularna droga na Jedlinki. Inna opcja - z rejonu nowego cmentarza w Kowarach oraz z Podgórza - z okolic hoteliku Nad Jedlicą. Na biegówki można się również wybrać na Przełęcz Okraj, która stanowi węzeł łączący kowarskie szlaki z trasami w Czechach: Karkonoską Cestą i pętlami w Małej Upie.

Biegówki w czeskich Karkonoszach

W czeskich Karkonoszach znajdziemy ponad 500 kilometrów regularnie utrzymywanych tras biegowych. W tym najsłynniejsza i najdłuższa Krkonošská lyžařská cesta znana także jako Krkonošská magistrála (Magistrala Karkonoska). Całą sieć utrzymują podgórskie gminy we współpracy z Karkonoskim Parkiem Narodowym (KRNAP) w ramach projektu "Krkonoše - lyžařský běžecký ráj" (Karkonosze – Narciarski Raj Biegowy).
Odcinki przeznaczone dla narciarzy zaawansowanych i o zacięciu sportowym są oznaczone kolorem niebieskim, zaś dedykowane początkującym i amatorom - zielonym.

Harrachov

Harrachov to 108 km tras biegowych, wszystkie są systematycznie utrzymywane. Dwie trasy biegowe o długości 7,5 km mają swój początek przy dolnej stacji kolejki krzesełkowej w harrachowskim kompleksie sportowym. Na wędrówki po grzbietach można wyruszyć od górnej stacji kolejki linowej na Czarciej Górze (Čertova hora). Bardziej zaawansowani narciarze mogą skorzystać z systematycznie utrzymywanego szlaku biegnącego przez Rýžoviště do Dvoračków lub udać się doliną rzeki Mumlavy do schroniska Vosecká bouda. Mogą oni również skorzystać z kolejki linowej na Łysą Górę. W jej pobliżu znajduje się Krkonošská magistrála (Magistrala Karkonoska).

SKIREGION Rokytnice nad Jizerou 

Nartostrada  Harrachov – Rokytnice nad Jizerou (Rokytnice nad Izerą)
Trasy biegowe "U kaplicy"
Trasy biegowe pod Dvoračkami
Nartostrada Paseky – Štěpánka
Krkonoše – lyžařský běžecký ráj (Karkonosze – Narciarski Raj Biegowy)

SkiResort - ČERNÁ HORA – PEC - Pec pod Sněžkou i okolica

Pec pod Sněžkou

  • Krkonošská lyžařská cesta v úseku: Rozcestí nad Lahrovými Boudami - Liščí cesta - pod Lesní boudou - horní stanice vleku Zahrádky - 10 km    

  • Horní stanice lanové dráhy Hnědý vrch - Lesní bouda - horní stanice vleku Zahrádky - 2 km

Černá hora

  • Krkonošská cesta - 12 km

  • Velký okruh Černá hora - 12 km    

  • Malý okruh Černá hora - 4 km    

  • Okruh Světlá hora - 15 km    

  • Janské Lázně - Horní Maršov - 6 km

  • Černohorská silnice - 6 km

Černý Důl

  • Špičák - Zahrádky - 5 km

  • Okruh za lomem - 5 km    

Velká Úpa

  • Běžecké okruhy - Pěnkavčí Vrch - 5 km

  • Svoboda nad Úpou - Okruh na muchomůrce - 2 km

Malá Úpa

  • Trasa biegowa Horní Malá Úpa-Lysečinská bouda-Rýchorská bouda - ok. 10 km

  • Horní Malá Úpa-Lysečinská bouda - ok. 5 km

  • Horní Malá Úpa-U kostela  - ok. 2 km

Łącznie ok 14 km tras.

Zobacz na mapie

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0