Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Miedzianka i Tajemnice Sudeckiego Uranu - wycieczka zorganizowana

Miedzianka to dziś to, co pozostało z malowniczego miasteczka, położonego w Rudawach Janowickich 15 km od Jeleniej Góry. Jeszcze 70 lat temu Miedzianka tętniła życiem, pod koniec lat 60 tych – zaczęła znikać. A wszystko to przez wydobycie rudy uranu. Jej eksploatacja została rozpoczęta przez Sowietów po II Wojnie Światowej i niedługo potem doprowadziła to miejsce do całkowitego upadku.

Dziś powoli, dzięki wysiłkowi wielu osób Miedzianka budzi się do życia. Nadal jest jednak tylko wspomnieniem po tętniącym życiem, niewielkim mieście, które istniało tu jeszcze do lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Historia Miedzianki fascynuje. Jest to chyba jedyna miejscowość  w Polsce, o której losach opowiada zarówno przedstawienie teatralne (spektakl rozgrywający się w ruinach miasta), jak i książka (reportaż Filipa Springera „Miedzianka – historia znikania”) oraz komiks (z głównym bohaterem – pierwowzorem jednego z dawnych mieszkańców Miedzianki).

Podczas wycieczki zobaczymy pozostałości miasta. Aby je poznać będziemy posługiwali się starą mapą z czasów świetności Miedzianki.

Dalej udamy się do pobliskiej kopalni uranu. Tam zejdziemy w głąb ziemi  i dowiemy się o pozytywnym i negatywnym działaniu gazu szlachetnego radonu.  Zobaczymy, w jakich warunkach była wydobywana ruda uranu i gdzie była przetwarzana. Poznamy historię powstania drogi głodu i zobaczymy księżycowy krajobraz wokół kopalni, który jest skutkiem powodzi w 1997 roku.

Program:

Zwiedzanie zaginionego miasta Miedzianka z pomocą starych map: rynek w Miedziance, kościół protestancki, cmentarz, pałac, dawny browar i dom browarnika, grób ostatniego prtzedwojennego mieszkańca Miedzianki (pierwowzoru bohatera komiksu), współczesny działający browar Miedzianka/ kopalnia uranu Podgórze
 
Czas trwania: ok 5 h.

Wycieczki dla osób indywidualnych (minibus z przewodnikiem):

  • cena 90 zł/ osoba;

Wycieczki dla grup zorganizowanych (transport, przewodnik, ubezpieczenie NNW):

  • cena 75 zł / osoba dla grup 15 – 30 osób;

  • cena 60 zł / osoba dla grup 30 osób i więcej.

Bilet wstępu do kopalni Podgórze: 18 zł normalny, 15 zł ulgowy

Istnieje możliwość rezerwacji wycieczki w dowolnym terminie dla grupy min. 6 osób z odbiorem z uzgodnionego wcześniej miejsca. Ostateczna cena, program i czas trwania ustalany jest indywidualnie w zależności od wielkości grupy, miejsca pobytu, opcji transportu oraz dodatkowych preferencji uczestników.

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0