Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Medwiedin ( Medvedin )

Z Horni Misecky na Medwiedin

Tym razem prezentujemy Wam jeden z łatwiejszych szlaków na wzniesienie Medwiedin po czeskiej stronie Karkonoszy. Dzisiejsza trasa jest idealna dla osób chcących wybrać się w góry na rodzinną wycieczkę, ewentualnie seniorów lub osób niepełnosprawnych. Wzniesienie Medwiedin (czes. Medvédín) położone w zachodniej części Czeskiego Grzbietu na wysokości 1235 m n.p.m. Góra ma kształt kopuły o stromych zboczach z wypłaszczeniem na wierzchołku. Szczyt oraz zbocza porasta głównie las świerkowy regla górnego. W okolicy znajdują się dwa ośrodki narciarskie: Szpindlerowy Młyn, z którego na szczyt prowadzi wyciąg krzesełkowy oraz najwyżej położona osada w czeskich Karkonoszach Horni Misecky (1000 m n.p.m.) Na szczyt Medwiedin prowadzi asfaltowa droga, którą w sezonie letnim możemy dojechać autobusem komunikacji publicznej z Horni Misecky.
 

Naszą wycieczkę rozpoczniemy w miejscowości Horni Misecky, do której najprościej będzie dojechać autem od strony przejścia granicznego w Jakuszycach. Dystans jaki mamy do pokonania z Jakuszyc to 38 km. Po drodze przejeżdżamy przez kilka urokliwych, mniejszych miejscowości i wsi: Vilemov, Rokytnice nad Jizerou, Rokytno, Vitkowice. Mijając poszczególne miasteczka możemy podziwiać wiele zabytków oraz bardzo dobrze zachowaną tradycyjną karkonoską architekturę, którą rzadziej spotkać możemy po polskiej stronie Karkonoszy.

Tuż przy wjeździe do Horni Misecky znajduje się spory parking, na którym pozostawiamy nasze auto, aby w dalszą cześć trasy wybrać się pieszo. Koszt pozostawienia samochodu na parkingu to 100 koron czeskich za dzień, a autobusu to 300 koron. Horni Misecky jest małą osadą nastawianą głównie na turystykę narciarską oraz pieszą. Na terenie osady znajduje się kilka wyciągów narciarskich. Fani narciarstwa biegowego mogą rónież skorzystać z Karkonoskiej Magistrali Narciarskiej. W miejscowości znajdziemy też sporo restauracji, pensjonatów, powstało tu również parę apartamentowców, a kilka kolejnych jest w trakcie budowy. Horni Misecky jest także skrzyżowaniem wielu szlaków turystycznych - stąd pieszo możemy dojść na przykład do Szpindlerowego Młyna (około 3,5km) lub do Harrachova (około 15 km).


Sprawdź komfortowe NOCLEGI w okolicy! 

Z parkingu udajemy się główną drogą w kierunku górnej części miejscowości w okolice pensjonatu Jilemnicka Bouda, przy której znajduje się początek naszego szlaku na Medwiedin.

W okolicy pensjonatu po prawej stronie znajduje się drogowskaz z oznaczonymi szlakami oraz przystanek autobusowy, z którego możemy skorzystać, gdybyśmy chcieli się wybrać autobusem na przykład do Vrbatovej Boudy, Labskiej Boudy lub na Medwiedin. My jednak wybieramy szlak czerwony, który skręca w prawo przy pensjonacie Jilemnicka. Z tego miejsca od szczytu dzielą nas około 2 km. Pierwszy 500 metrowy odcinek szlaku przebiega leśną ścieżką, dlatego dla osób, które chciałyby się wybrać na przykład z dziećmi w wózkach, proponuje przy pensjonacie pójść prosto asfaltową drogą, która łączy się z naszym szlakiem czerwonym w miejscu zwanym „Nad Jilemnickou Boudou”.

Drogą podążamy w górę, po około 300 metrach dochodzimy do ostrego zakrętu, na którym odbijamy czerwonym szlakiem na wprost (droga w lewo biegnie w kierunku Vrbadowej i Labskiej Boudy oraz źródła Łaby).

Od tego momentu kierujemy się cały czas prosto asfaltową drogą, która poprowadzi nas do celu naszej wycieczki - szczytu Medwiedin. Ten odcinek trasy ma długość około 1,2 km i przebiega południowo-zachodnim zboczem góry, początkowo pośród świerkowego lasu, by w górnym odcinku przy nartostradzie wyjść ponad las, ukazując nam w końcu z prawej strony wspaniałe widoki na Horni Misecky oraz całe przedgórze czeskich Karkonoszy. Przy dobrej widoczności z tego miejsca możemy dojrzeć Mlada Boleslav, Liberec, Góry Łużyckie oraz Czeski Raj. Po krótkim odpoczynku i podziwianiu widoków przy nartostradzie, ruszamy w stronę Medwiedina, którego szczyt mamy już przed oczami.

Docieramy na szczyt i trzeba przyznać, że możemy być dość mocno zaskoczeni infrastrukturą, jaką tu napotykamy: delikatnie ujmując, dość mocno odbiega od tego, co możemy zobaczyć po polskiej stronie Karkonoszy. Po prawej stronie, tuż pod szczytem znajduje się wielki napis Medvedin w formie parku zręcznościowego dla naszych najmłodszych pociech. Na wprost widzimy budynek główny – restaurację oraz stację górną wyciągu na Medwiedin ze Szpindlerowego Młyna.

Poniżej stacji wyciągu zlokalizowane jest miejsce, które ucieszy wszystkich najmłodszych turystów, czyli spory plac zabaw z wieloma ciekawymi atrakcjami, które dadzą naszym pociechom sporo radości ale także czegoś nauczą. Gdy maluchy będą korzystały z atrakcji, my możemy odpocząć i zażyć kąpieli słonecznych na ławkach znajdujących się na terenie placu zabaw. Środek wzgórza przecina nartostrada, która biegnie w kierunku Szpindlerowego Młyna.
 

Ze Szczytu rozciągają się spektakularne widoki, szczególnie patrząc przez Kozie Grzbiety w kierunku Śnieżki. Możemy stąd podziwiać także Śnieżne Kotły, Wielki Szyszak, mały Szyszak, Przełęcz Karkonoską, Lucni Hora oraz czeskie przedgórze Karkonoszy ze sporą ilością wspaniałych dolin.

W budynku na szczycie Medwedin mieści się restauracja z tarasem widokowym, sklep z pamiątkami oraz toalety. Restauracja serwuje tradycyjne czeskie posiłki oraz piwo, napoje zimne i gorące. Podczas korzystnych warunków pogodowych możemy odpocząć, posilić się lub wypić ciepłą herbatę na restauracyjnym tarasie z którego rozciągają się przepiękne widoki na okolicę.
 

Na szczycie znajduje się także górna stacja wyciągu krzesełkowego z czeskiej miejscowości Szpindlerowy Młyn. Koszt biletów znajdziecie na poniższej fotografii, przypominam że 100 czeskich koron to około 16zł.

Ze szczytu góry Medwiedin możemy się udać także na dłuższe wycieczki czerwonym szlakiem w kierunku Vrbatowej Boudy, Labskiej Boudy , źródła Łaby, Śnieżnych Kotłów, ewentualnie wrócić przez Szrenicę do Polski (około 10 km).

W tym miejscu zakończymy naszą wirtualną wycieczkę. Polecam trasę wszystkim, a szczególnie osobom, które wybierają się z dziećmi w góry. Na wasze pociechy na szczycie Medwiedin czeka sporo atrakcji, które przysporzą im wiele radości.

Tekst i fotografie:

Rafał Kotylak
https://web.facebook.com/Kotylakkrajobraz/
www.kotylak.pl
email: kotlletica@wp.pl 

Wycieczka opracowana w maju 2017r.

Na poniższej mapie została przedstawiona trasa dojścia z Horni Misecky na Medwiedin.?

Zobacz na mapie

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0