Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Jazda konna

W Karkonoszach znajduje się wiele ośrodków nauki jazdy konnej. Część z nich organizuje również wakacyjne obozy jeździeckie dla dzieci.

Jazda konna to rodzaj sportu, w którym człowiek i zwierze starają się ze sobą współpracować i wzajemnie wspierać. Nie jest to sport łatwy, ale bardzo satysfakcjonujący. Wymaga dużych pokładów cierpliwości, wysiłku, ciężkiej pracy i przede wszystkim czasu. Bardzo istotne jest także nawiązanie pozytywnej więzi z wierzchowcem, pomagającej w zdobyciu zaufania i osiągnięciu harmonii.
 
Jeździectwo zyskuje coraz większe grono wielbicieli. Oprócz korzystnego oddziaływania na kondycję fizyczną, ma ono również zbawienny wpływ na psychikę człowieka. Nie bez powodu konie wykorzystywane są w rozmaitych terapiach dla osób niepełnosprawnych i borykających się z problemami emocjonalnymi. Kontakt z tymi pięknymi zwierzętami pomaga w zredukowaniu stresu, zwiększa pewność siebie oraz uczy odpowiedzialności i obowiązkowości.
 
Jazda konna, jako sport, wymaga zaangażowania niemal wszystkich partii mięśni. Łagodne ruchy końskiego grzbietu w stępie pomagają w rozluźnieniu i rozciągnięciu mięśni, co ma z kolei korzystny wpływ na postawę. Oprócz tego jeździectwo wpływa korzystnie na pracę układu krwionośnego i oddechowego oraz ogólną poprawę kondycji.
?

Niewątpliwym plusem jeździectwa jest również fakt, iż nie ma tu ustalonej granicy wieku. Praktycznie każdy może wsiąść na koński grzbiet i rozpocząć swoją przygodę w siodle. Ośrodki prowadzące szkółki oferują zajęcia zarówno dla laików, jak i dla bardziej zaawansowanych jeźdźców. Początkujący uczą się wszystkich podstaw zaczynając od tego, jak obchodzić się z koniem, czyścić go i siodłać. Pierwsze jazdy zawsze odbywają się na lonży najczęściej na zamkniętym placu. Pod okiem instruktora początkujący uczy się prawidłowej postawy i ułożenia rąk, a później poruszania się w podstawowych chodach. Kiedy uczeń opanuje już podstawy i poczuje się pewnie na końskim grzbiecie, może przystąpić do wykonywania bardziej skomplikowanych ćwiczeń. Często organizowane są również wyjazdy w teren. Nie ma nic piękniejszego i relaksującego od podziwiania panoramy Karkonoszy z końskiego grzbietu.

W co się ubrać:

Wybierając się na lekcje jazdy konnej watro ubrać się w wygodne ciuchy, które nie będą krępowały ruchów. Spodnie powinny przylegać do ciała, najlepiej też gdyby nie posiadały szwów po wewnętrznej stronie nogawek (mogą one powodować nieprzyjemne otarcia i rany). O ile garderoba na górną część ciała nie jest aż tak istota (zwykła koszulka, ewentualnie kurtka), o tyle bardzo ważnym elementem ubioru jeźdźca są buty. Powinny one posiadać twardą podeszwę i uniemożliwiać zablokowanie oraz wpadanie stopy w strzemię. Na początek dobre będą zwykłe buty sportowe (adidasy; niektórzy instruktorzy polecają też buty trekkingowe), ale jeśli poważnie zastanawiamy się nad jeździectwem to warto zainwestować w porządne obuwie przystosowane do jazdy konnej. Najistotniejszym elementem ubioru jeźdźca jest kask, bez którego nie powinno się nawet myśleć o wsiadaniu na koński grzbiet. Zakup takiego kasku może być sporym nadwyrężeniem budżetu, więc osoby początkujące często korzystają z kasków udostępnianych przez instruktorów. Dodatkowymi elementami ubioru jeźdźca są rękawiczki oraz kamizelka ochronna (którą najczęściej zakładają dzieci lub osoby uczestniczące w treningu sportowym).
?

Jeździectwo w Karkonoszach

W okolicach Karkonoszy funkcjonuje kilka ośrodków jeździeckich i stajni, które oferują jazdę konną. Część z nich organizuje również letnie i zimowe obozy jeździeckie dla dzieci i młodzieży.

Gostar

ul. Goduszyńska 61, Jelenia Góra – Goduszyn
 

Ośrodek Turystyki Jeździeckiej Sudety-Trail (jazda konna, wyjazdy w teren, rajdy konne)

Modrzewie 24-25, Wleń
tel. 669 773 195
tel. 787 683 955
e-mail: info@radomice.pl

Stajnia Dziwiszów

Dziwiszow 1, Jelenia Góra  (stajnia znajduje się w zespole pałacowo – folwarcznym przy pałacu w Dziwiszowie)
tel. 501 443 450
e-mali: szumacherek@gmail.com

Stajnia Awista

Łysa Góra – Dziwiszów 97a, Jelenia Góra
tel. 601 762 181
tel. 665 742 146
e-mail: joanna.razniewska@wp.pl

Szałas Muflon

Komarno 145, Jelenia Góra
tel. 75 75 21 777
tel. 601 581 375
e-mail: muflon@agroturystyka.org

Stajnia Kasztelan

Czernica 5, Jelenia Góra
tel. 502 205 662

Stajnia AgroKonie

Wojciechów 117, Lubomierz
tel. 604 255 648
tel. 698 925 665
e-mail: agrokonie@gmail.com

Zobacz na mapie

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0