Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Jazda konna

W Karkonoszach znajduje się wiele ośrodków nauki jazdy konnej. Część z nich organizuje również wakacyjne obozy jeździeckie dla dzieci.

Jazda konna to rodzaj sportu, w którym człowiek i zwierze starają się ze sobą współpracować i wzajemnie wspierać. Nie jest to sport łatwy, ale bardzo satysfakcjonujący. Wymaga dużych pokładów cierpliwości, wysiłku, ciężkiej pracy i przede wszystkim czasu. Bardzo istotne jest także nawiązanie pozytywnej więzi z wierzchowcem, pomagającej w zdobyciu zaufania i osiągnięciu harmonii.
 
Jeździectwo zyskuje coraz większe grono wielbicieli. Oprócz korzystnego oddziaływania na kondycję fizyczną, ma ono również zbawienny wpływ na psychikę człowieka. Nie bez powodu konie wykorzystywane są w rozmaitych terapiach dla osób niepełnosprawnych i borykających się z problemami emocjonalnymi. Kontakt z tymi pięknymi zwierzętami pomaga w zredukowaniu stresu, zwiększa pewność siebie oraz uczy odpowiedzialności i obowiązkowości.
 
Jazda konna, jako sport, wymaga zaangażowania niemal wszystkich partii mięśni. Łagodne ruchy końskiego grzbietu w stępie pomagają w rozluźnieniu i rozciągnięciu mięśni, co ma z kolei korzystny wpływ na postawę. Oprócz tego jeździectwo wpływa korzystnie na pracę układu krwionośnego i oddechowego oraz ogólną poprawę kondycji.
?

Niewątpliwym plusem jeździectwa jest również fakt, iż nie ma tu ustalonej granicy wieku. Praktycznie każdy może wsiąść na koński grzbiet i rozpocząć swoją przygodę w siodle. Ośrodki prowadzące szkółki oferują zajęcia zarówno dla laików, jak i dla bardziej zaawansowanych jeźdźców. Początkujący uczą się wszystkich podstaw zaczynając od tego, jak obchodzić się z koniem, czyścić go i siodłać. Pierwsze jazdy zawsze odbywają się na lonży najczęściej na zamkniętym placu. Pod okiem instruktora początkujący uczy się prawidłowej postawy i ułożenia rąk, a później poruszania się w podstawowych chodach. Kiedy uczeń opanuje już podstawy i poczuje się pewnie na końskim grzbiecie, może przystąpić do wykonywania bardziej skomplikowanych ćwiczeń. Często organizowane są również wyjazdy w teren. Nie ma nic piękniejszego i relaksującego od podziwiania panoramy Karkonoszy z końskiego grzbietu.

W co się ubrać:

Wybierając się na lekcje jazdy konnej watro ubrać się w wygodne ciuchy, które nie będą krępowały ruchów. Spodnie powinny przylegać do ciała, najlepiej też gdyby nie posiadały szwów po wewnętrznej stronie nogawek (mogą one powodować nieprzyjemne otarcia i rany). O ile garderoba na górną część ciała nie jest aż tak istota (zwykła koszulka, ewentualnie kurtka), o tyle bardzo ważnym elementem ubioru jeźdźca są buty. Powinny one posiadać twardą podeszwę i uniemożliwiać zablokowanie oraz wpadanie stopy w strzemię. Na początek dobre będą zwykłe buty sportowe (adidasy; niektórzy instruktorzy polecają też buty trekkingowe), ale jeśli poważnie zastanawiamy się nad jeździectwem to warto zainwestować w porządne obuwie przystosowane do jazdy konnej. Najistotniejszym elementem ubioru jeźdźca jest kask, bez którego nie powinno się nawet myśleć o wsiadaniu na koński grzbiet. Zakup takiego kasku może być sporym nadwyrężeniem budżetu, więc osoby początkujące często korzystają z kasków udostępnianych przez instruktorów. Dodatkowymi elementami ubioru jeźdźca są rękawiczki oraz kamizelka ochronna (którą najczęściej zakładają dzieci lub osoby uczestniczące w treningu sportowym).
?

Jeździectwo w Karkonoszach

W okolicach Karkonoszy funkcjonuje kilka ośrodków jeździeckich i stajni, które oferują jazdę konną. Część z nich organizuje również letnie i zimowe obozy jeździeckie dla dzieci i młodzieży.

Agroturystyka U Luizy

ul. Wojska Polskiego 29a, Mysłakowice
tel. 75 713 14 62
tel. 607 708 210

Stajnia Rybnica

Rybnica 166, Stara Kamienica
tel. 721 441 788

Centrum Gostar

ul. Goduszyńska 61, Jelenia Góra – Goduszyn
tel. 730 618 740
e-mail: gostar@gostar.pl

Ośrodek Turystyki Jeździeckiej Sudety-Trail (jazda konna, wyjazdy w teren, rajdy konne)

Modrzewie 24-25, Wleń
tel. 669 773 195
tel. 787 683 955
e-mail: info@radomice.pl

Stajnia Dziwiszów

Dziwiszow 1, Jelenia Góra  (stajnia znajduje się w zespole pałacowo – folwarcznym przy pałacu w Dziwiszowie)
tel. 501 443 450
e-mali: szumacherek@gmail.com

Stajnia Awista

Łysa Góra – Dziwiszów 97a, Jelenia Góra
tel. 601 762 181
tel. 665 742 146
e-mail: joanna.razniewska@wp.pl

Szałas Muflon

Komarno 145, Jelenia Góra
tel. 75 75 21 777
tel. 601 581 375
e-mail: muflon@agroturystyka.org

Stajnia Kasztelan

Czernica 5, Jelenia Góra
tel. 502 205 662

Stajnia AgroKonie

Wojciechów 117, Lubomierz
tel. 604 255 648
tel. 698 925 665
e-mail: agrokonie@gmail.com

Ulubione (0)