Jarmarki Bożonarodzeniowe 2021
Poniżej prezentujemy listę Jarmarków Bożonarodzeniowych, które odbędą się w 2021 roku w Karkonoszach i okolicznych miejscowościach. Zachęcamy do odwiedzenia co najmniej jednego z nich - dzięki temu z łatwością poczują Państwo klimat nadchodzących świąt.
Jelenia Góra - 16–19 grudnia
W dniach 16 – 19.12 odbędzie się organizowany od siedemnastu lat Jarmark Bożonarodzeniowy. Jest to najstarsza impreza tego typu w regionie. Na przygotowanych stoiskach lokalni artyści i rzemieślnicy prezentują swoje dzieła związane z tematyką świąteczną. Oprócz pięknych ozdób (ręcznie malowane bombki, aniołki ze szkła, domki i serduszka z piernika, stroiki, drewniane zabawki itp.) nie zabraknie również świątecznych przysmaków – ciasteczek, miodków czy ręcznie robionej czekolady.
Miejsce: Plac Ratuszowy
Świeradów-Zdrój - 17 grudnia
Jarmark odbędzie się na peronie Stacji Kultury , ul. Dworcowa 1, 59-850 Świeradów-Zdrój
W programie imprezy przewidziano: wspólne kolędowanie, warsztaty dla dzieci i dorosłych, jasełka, sprzedaż choinek.
Łomnica - 4-5 grudnia, 11-12 grudnia
Kiermasz Adwentowy na Folwarku i w Stodole Świątecznej Magii – pierwszy z trzech kiermaszów adwentowych z bogatą ofertą rękodzieła, ozdób oraz prezentów świątecznych. Kulinarne specjały, warsztaty dla dzieci i dorosłych. Bajeczny świąteczny urok tego największego kiermaszu zaczaruje każdego blaskiem świec, dźwiękami kolęd, zapachem grzańca, świąteczna muzyką na żywo oraz radosną atmosferą.
Lubań - 21 grudnia
Bożonarodzeniowy Jarmark w Lubaniu odbędzie się na rynku głównym. Impreza rozpocznie się o godzinie 11:00 do 19:00. Na imprezie nie zabraknie stoisk z ręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi oraz smacznymi, regionalnymi potrawami. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach dekorowania pierników oraz skorzystać z przejażdżki na kucyku. Jarmark organizowany jest przez Miasto Lubań, Łużyckie Centrum Rozwoju w Lubaniu oraz Miejski Dom Kultury w Lubaniu.
Świdnica - 16-22 grudnia
Jarmark Bożonarodzeniowy na świdnickim rynku będzie można odwiedzać codziennie w godzinach od 10.00 do 19.00. Oprócz stoisk z rozmaitymi regionalnymi wyrobami przewidziane zostały inne atrakcje. W trakcje Jarmarku odbędą się parady świąteczne oraz interesujące warsztaty. Na rynku ustawiona zostanie również żywa szopka, a najmłodsi będą mogli zobaczyć Mikołaja oraz krasnale. Odbędzie się również Wigilia dla wszystkich Świdniczan.
Wałbrzych - 13-15 grudnia
Na wałbrzyskim Rynku skupią się twórcy rękodzieła oraz wystawcy oferujący smaczne przekąski, świąteczne dania i dobre napitki. Wystawcy będą pochodzić z miasta i regionu. Oprócz licznych stoisk, na Rynku będzie można podziwiać też prezentacje artystyczne szkół wałbrzyskich oraz przedstawienia jasełkowe. Podczas imprezy prezydent miasta uroczyście oświetli miejską choinkę.
Wrocław - 19 listopada - 31 grudnia
Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy to najpopularniejsza tego typu impreza na Dolnym Śląsku. Co roku na Rynku Głównym ustawiane są drewniane domki, w których wystawcy z różnych zakątków Polski prezentują swoje wyroby. Na stoiskach można zaopatrzyć się w rozmaite ozdoby świąteczne i prezenty dla najbliższych. Nie może również zabraknąć punktów gastronomicznych oferujących przekąski, regionalne potrawy i trunki. Sprzedaż w domkach drewnianych prowadzona będzie od 10 do 21.
W 2021 r. Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa od 19 listopada do 31 grudnia i odbędzie się na obszarze wrocławskiego Rynku, Placu Solnego, ulicy Świdnickiej i Oławskiej.
Jarmark będzie czynny codziennie od godziny 10:00 do 21:00 z wyjątkiem:
- 24 grudnia 2021 r. (Wigilia) – w tym dniu Jarmark będzie nieczynny,
- 25 grudnia 2021 r. (pierwszy dzień Świąt) – w tym dniu Jarmark nieczynne,
- 26 grudnia 2021 r. (drugi dzień Świąt) – Jarmark otwarty od 13:00 do 21:00,
- 31 grudnia 2021 r. (Sylwester) – domki przemysłowe - sprzedaż do godz. 17:00, wybrane stoiska do godz. 3:00 (1 stycznia 2022 r.).
W tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy funkcjonować będzie wyłącznie w formie handlowej. Ze względu na konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa nie będą odbywać się koncerty i występy na scenie, nie będą również organizowane parady świąteczne i warsztaty dla dzieci.
Rozświetlenie wrocławskiej Choinki zaplanowano na 3 grudnia 2021 (piątek) na godzinę 17:00.
Poruszając temat Jarmarków Bożonarodzeniowych nie można pominąć tych, które, mimo że organizowane trochę dalej od Karkonoszy, zdecydowanie są warte odwiedzenia - towarzysząca im atmosfera jest niepowtarzalna i nieporównywalna z niczym innym.
Görlitz - 3-19 grudnia
Na Śląskim Jarmarku Bożonarodzeniowym zaprezentują się handlarze oferujący ciekawe towary oraz specjały kuchni z Czech, Saksonii i oczywiście ze Śląska. Organizatorzy przygotowali ciekawy program z występami artystów i atrakcjami dla małych i dużych. Na Jarmarku można między innymi pojeździć na łyżwach, pograć w curling bawarski, wziąć udział w zabawach plastycznych oraz zobaczyć żywe zwierzęta.
Godziny otwarcia Jarmarku:
-
poniedziałek – niedzieli od 11:00 do 20:00
Lodowisko, które jest także częścią jarmarku, zostanie w tym roku powiększone o około 130 metrów kwadratowych, dzięki czemu będzie można jeździć na łyżwach na łącznej powierzchni 400 metrów kwadratowych. Na łyżwach w Görlitz pojeździmy w tym roku od 19 listopada do 9 stycznia 2022 roku. Co oznacza, że lodowisko czynne będzie o tydzień dłużej niż w latach ubiegłych.
Praga - 27 listopada - 6 stycznia 2022r
Jarmark Bożonarodzeniowy w Pradze jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej uznanych w Europie. Jarmark odbywa się w wielu miejscach jednocześnie (Rynku Staromiejskim, Placu Wacława, Placu Republiki i Wzgórzu Zamkowym). Charakterystycznymi produktami, które warto spróbować jest m.in. wino z miodem, medovina (miód pitny) oraz ziemniaki pod różnymi postaciami: z boczkiem i kapustą, smażone spiralki, chipsy oraz pieczona szynka. Na Rynku Staromiejskim, który jest centrum jarmarku, ustawiana jest ogromna choinka a wokół niej liczne stragany. W tym miejscu odbywają się również rozmaite eventy. W drewnianych budkach można zaopatrzyć się w piękne ozdoby świąteczne, rękodzieło, zimowe elementy garderoby i biżuterię.
Godziny otwarcia kramów to od 10:00 do 22:00, a godziny pracy stoisk gastronomii od 10:00 do 24:00.
Drezno - 22 listopada - 24 grudnia
Drezdeński Jarmark znany jest również jako Striezelmarkt. Nazwa ta pochodzi od słynnej, oryginalnej drezdeńskiej strucli bożonarodzeniowej – Striezel. Jarmark w Dreźnie należy do największych i najstarszych w Niemczech. Podczas uroczystego otwarcia uruchamiana jest największa na świecie, 14-metrowa piramida bożonarodzeniowa. Tradycją jest również rozkrojenie świątecznej strucli. Na odwiedzających Jarmark czekają rozmaite atrakcje: domek z pierników, dom bajek, teatr lalek przy kalendarzu adwentowym, skrzacie kino, domek Pflaumentoffela (ludzika wykonanego z suszonych śliwek). W trackie imprezy odbywają się bożonarodzeniowe występy muzyczne i taneczne. Podczas Jarmarku odbywa się szereg świąt m.in. Święto Strucli (pochód z olbrzymią struclą, którą się uroczyście kroi i rozdaje), Święto Piramidy, Święto Piernika, Święto Świecznika oraz tradycyjne saksońskie Boże Narodzenie.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Jarmark we Wrocławiu

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu


