Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Czarny Kocioł Jagniątkowski

Z Jagniątkowa Koralową Ścieżką do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego

Karkonosze obfitują w kotły polodowcowe zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie. W ostatnim czasie opisywaliśmy Wam trasy Michałowice – Śnieżne Kotły, Szklarska Poręba - Śnieżne Kotły. Dziś chcielibyśmy zaproponować wycieczkę do kolejnego kotła polodowcowego - z Jagniątkowa, Koralową Ścieżką, do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego. Nasza trasa w obie strony ma długość około 9 km, czas, który jest nam potrzebny na jej przebycie, to 2,5 h, suma przewyższeń, które musimy pokonać, to około 590 m. Trasę określilibyśmy jako średnio trudną, na którą możemy zabrać nasze najmłodsze pociechy.

Początek szlaku leży na ulicy Myśliwskiej 9a przy Żywym Banku Genów Karkonoskiego Parku Narodowego w Jagniątkowie. W okolicę budynku Banku Genów dostaniemy się pieszo niebieskim szlakiem z ulicy Michałowickiej, przy której tuż powyżej krzyżówki znajduje się przystanek autobusowy oraz bezpłatny parking. Pierwszy odcinek trasy ma długość około 500 metrów, przebiega przez osiedle domków jednorodzinnych i kończy się przy wejściu do lasu, gdzie zlokalizowana jest brama Karkonoskiego Parku Narodowego. Tutaj wkraczamy na teren KPN, o czym informują nas umieszczone tablice. Wstęp na teren parku jest płatny (osoby mieszkające na terenie KPN-u oraz otulinie parku zwolnione są z opłat), koszt biletu to 6 złotych, dzieci obowiązuje bilet ulgowy w cenie 3 zł. Zakup biletu ułatwiają umieszczone tu od niedawna tablice, dzięki którym opłatę za wstęp można uiścić za pomocą smartfona.

Sprawdź komfortowe NOCLEGI w pobliżu!

Druga część wycieczki przebiegać będzie odcinkiem jednego z ładniejszych karkonoskich szlaków, tak zwaną Koralową Ścieżką do Rozdroża pod Śmielcem (3,5 km). Następnie ścieżka podąża na wierzchowinę Karkonoszy do Czarnej Przełęczy.

Udajemy się ścieżką w kierunku lasu. Początkowo niebieski szlak przebiega głównie przez bukowo-sosnowy las, cały czas pnąc się lekko pod górę.

Odcinek ma długość około 2 km i kończy się na rozdrożu Wysoki Most 905 m n.p.m., przy którym zlokalizowana jest strefa odpoczynku. Tutaj niebieski szlak (Koralowa Ścieżka) łączy się z czarnym szlakiem, którym także możemy dotrzeć do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego.

My jednak udamy się ładniejszą trasą, czyli niebieskim szlakiem do Rozdroża pod Śmielcem. Odcinek ma długość 1,4 km, w pierwszej części szlak biegnie kamienną urokliwą ścieżką ostro pod górę przez las regla dolnego.

Po pokonaniu ostrego podejścia docieramy do drugiej, łatwiejszej części tego odcinka, w okolice grupy skalnej zwanej Paciorki. Skałki Paciorki (1040 m n.p.m. - 1079 m n.p.m.) położone są na północnym zboczu Śląskiego Grzbietu pomiędzy dolinami Szklarki i Wrzosówki. Paciorki to zgrupowanie wielu granitowych skałek, których wysokość dochodzi do 15 metrów, zbudowanych z granitu karkonoskiego. Możemy tu zaobserwować tak zwany cios granitowy (spękania w trzech kierunkach) oraz kociołki wietrzeniowe. Niestety główna część skałek leży poza naszym szlakiem, z tego miejsca możemy podziwiać jedynie kilka form skalnym położonych tuż obok niebieskiego szlaku.

Z Paciorków udajemy w kierunku Rozdroża pod Śmielcem. Szlak biegnie lekko pod górę drewnianymi kładkami poprzez las regla górnego. Wokół możemy podziwiać wyjątkowość karkonoskiego krajobrazu i otaczającej nas natury, w tle powoli wyłaniają się zbocza Czarnego Kotła Jagniątkowskiego.

Po pokonaniu około 700 metrów docieramy do Rozdroża pod Śmielcem położonego na wysokości 1127 m n.p.m. W tym miejscu niebieski szlak (Koralowa Ścieżka) łączy się z z najpiekniejszym karkonoskim szlakiem Ścieżką nad Reglami (zielony szlak). Z rozdroża możemy udać się na nieopodal położone Śnieżne Kotły i dalej, przez Śnieżne Stawki, w kierunku Schroniska pod Łabskim Szczytem - niebieski szlak Koralowa Ścieżka biegnie dalej krawędzią Czarnego Kotła Jagniątkowskiego w kierunku położonej na wierzchowinie karkonoskiej Czarnej Przełęczy. Z Czarnej Przełęczy możemy przejść szczytami w kierunku Wielkiego Szyszaka, Śnieżnych Kotłów i dalej aż do Szrenicy, lub w kierunku Przełęczy Karkonoskiej i dalej przez Słonecznik do Śnieżki.

My wybieramy zielony szlak i Ścieżką nad Reglami udajemy się na ostatnią część naszej trasy do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego. Aby dostać się na dno kotła musimy pokonać około 300 metrów w dół ścieżką biegnącą po zboczu kotła. Z naszej lewej strony ukazują się ładne widoki na część Kotliny Jeleniogórskiej oraz Rudaw Janowickich i Gór Kaczawskich.

Po pokonaniu tego krótkiego odcinka docieramy na dno Czarnego Kotła Jagniątkowskiego.

Przez kocioł przebiega drewniana kładka, z której możemy podziwiać wyjątkowość tego miejsca. Docieramy do Rozdroża pod Jaworem (1098 m n.p.m.) - tutaj zielony szlak łączy się z czarnym, którym możemy zejść z powrotem w okolicę wcześniej wspomnianego Wysokiego Mostu lub podążyć dalej w kierunku Przełęczy Karkonoskiej.

Dno Czarnego Kotła Jagniątkowskiego położone jest na wysokości około 1030 m.n.p.m., a jego górna krawędź leży na wysokości 1325 m. n.p.m. Kocioł znajduje się w zachodniej części Karkonoszy na północno-wschodnim zboczu Śmielca i północno-zachodnim zboczu Czeskich Kamieni. Jest to jeden ze słabiej wykształconych kotłów karkonoskich. Od południa otaczają go kilkudziesięciometrowe skalne ściany porośnięte ubogą niską roślinnością, na których możemy dostrzec kilka opadających ostro, charakterystycznych żlebów. Na dnie Kotła położona jest niewielka górska łąka - Jaworowa Łaka, tutaj także ma swój początek potok Wrzosówka.

Na rozdrożu Jaworowa Łąka kończymy naszą wycieczkę. Mamy nadzieję, że opis oraz zamieszczone fotografie zachęcą Was, aby wybrać ten punkt na cel wycieczek.

Zapraszamy również do zapoznania się z listą obiektów noclegowych w Jagniątkowie - na wypadek, gdyby planowali Państwo dłuższy pobyt w okolicy.

Tekst i fotografie:

Rafał Kotylak
https://web.facebook.com/Kotylakkrajobraz/
www.kotylak.pl
email: kotlletica@wp.pl 

Wycieczka opracowana w czerwcu 2017r.


 

Zobacz na mapie

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0