Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Chojnik z Zachełmia

Wycieczka na Zamek Chojnik, wchodząc mniej znanym szlakiem

Zamek Chojnik został zbudowany na górze o tej samej nazwie, mierzącej 627 m n.p.m, znajdującej się na południe od dzisiejszej Jeleniej Góry. Mimo tego, że góra nie jest wysoka, to znajduje się w pewnym oddaleniu od linii Karkonoszy i w pogodny dzień jest ona doskonale widoczna już z drogi krajowej nr 3 na wysokości Wojcieszyc, czy parku w Cieplicach. Z góry rozciąga się wspaniały widok na Kotlinę Jeleniogórską i linię Karkonoszy. Na szczyt prowadzi kilka szlaków, niebieski z Jagniątkowa, czerwony z Sobieszowa, czarny z centrum Zachełmia, ale tym razem chciałam przedstawić podejście szlakiem żółtym od strony stawów w Zachełmiu.

Do pokonania jest około 300m przewyższenia, na odcinku 2,7km, trasa powinna nam zająć około godziny w jedną stronę, jest odpowiednia dla dzieci, osób starszych i o słabszej kondycji. Trzeba się liczyć z kilkoma stromymi podejściami, jednak możemy się wybrać na ten spacer bez większego przygotowania i w zwykłym sportowym obuwiu. Mimo to, przestrzegam szczególnie Panie, że obcasy są absolutnie niewskazane. Jeżeli temperatury są ujemne, należy zachować większą ostrożność, trasa jest miejscami wyłożona kamieniami, które oblodzone bywają bardzo śliskie. Zakładając obuwie z dobrym bieżnikiem zapobiegniemy urazom. Osobiście często wybieram się na Chojnik z psem na spacer po niedzielnym obiedzie u rodziny w Sobieszowie. Najpiękniej jest tam jesienią, kiedy liście wokół przybierają różne odcienie żółci i złota.

Na miejsce rozpoczęcia wycieczki można dojechać autobusem Jeleniogórskiego MZK wysiadając na przystanku „Podzamcze”. Natomiast samochodem od strony Jeleniej Góry jedziemy najpierw przez Cieplice, kierując się na Podgórzyn i kiedy miniemy Stawy Podgórzyńskie, znajdziemy się na rozjeździe, gdzie w lewo prowadzi drogowskaz do Wodospadu w Przesiece, my natomiast jedziemy w prawo i za około kilometr po prawej stronie możemy wypatrywać smażalni ryb „Przystań Pod Chojnikiem”. Tutaj możemy za darmo zaparkować samochód i rozpocząć wycieczkę. Do dyspozycji jest również płatny parking, do którego dojedziemy wjeżdżając w ulicę Zamkową, na przeciwko smażalni.

Sprawdź komfortowe NOCLEGI w okolicy!?

Z tego miejsca idziemy już pieszo, mijamy agroturystykę po lewej stronie i wchodzimy na żółty szlak, który poprowadzi nas na zamek. Droga wiedzie przez malowniczą dolinę porośniętą bukowym lasem. Okolice Chojnika są jednymi z nielicznych w Karkonoszach, gdzie zachowały się mieszane lasy liściaste pierwotnego typu. Z tego też powodu, góra Chojnik jest objęta ochroną przez włączenie do Karkonoskiego Parku Narodowego. Przez około 45 min. szlak prowadzi wzdłuż rzeki Choiniec, na tym odcinku możemy obserwować interesujące formacje skalne i kaskady górskiego potoku łagodnie wspinając się do góry.

Ponad połowę trasy mamy za sobą, gdy docieramy do skrzyżowania z czarnym szlakiem wiodącym w lewo stromym zejściem do centrum Zachełmia. Kierujemy się w prawo, przechodzimy przez mostek, za którym znajdują się ławeczki. To idealne miejsce na przerwę lub mały piknik. Jeżeli nie zaplanujemy przerwy, to siły możemy zbierać podczas dalszej trasy, która przez 500 metrów wiedzie łagodnie, równolegle do zbocza. Odpoczynek się przyda, ponieważ gdy dochodzimy do Przełęczy Żarskiej ścieżka wiedzie stromo pomiędzy ogromnymi głazami. Na kolejnym rozdrożu idziemy w prawo, by ostrym podejściem wspinać się po kamiennych schodach. Moim zdaniem, ten odcinek to jeden z najpiękniejszych szlaków w Karkonoszach.

Schody kończą się kamienną bramą, przechodzimy przez nią i po kilkunastu metrach skręcamy w prawo na punkt widokowy. Stąd możemy obserwować sąsiednią górę Żar, która nie jest dostępna dla turystów i turystek, ponieważ nie prowadzą przez nią żadne szlaki turystyczne. Góra znajduje się na obszarze chronionym przez KPN, gdzie nie jest dozwolone poruszanie się poza szlakami.

Z tego punktu możemy też zobaczyć Piekielną Dolinę, znajdującą się po południowo – wschodniej stronie zamku. Jest to 150 – metrowe urwisko, które sprawiło, że góra była niedostępna dla najeźdźców.

Dzięki takiemu położeniu, zamek Chojnik, w trakcie ponad 300- letniego użytkowania jako twierdza, nigdy nie został zdobyty, na temat czego krążą rozliczne legendy. Jedna z nich traktuje o tym, jak księżniczka Kunegunda zaproponowała, że wyjdzie za mąż za śmiałka, który okrąży zamek na koniu w pełnym rynsztunku. To zadanie wymagało przejechania konno wąskimi ścieżkami, prowadzącymi wzdłuż urwiska. Była kobietą atrakcyjną i bardzo wpływową, więc wielu absztyfikantów podjęło się zadania i oddało życie dla tej idei. Natomiast, gdy ostatecznie jednemu mężczyźnie się udało, wyznał, że nie chcę wziąć ślubu z tak nieczułą kobietą, która przez swój kaprys doprowadziła do śmierci tylu śmiałków. Legenda głosi, że Kunegunda nie była psychicznie przygotowana na krytykę i dosyć osobiście potraktowała tę uwagę, po czym postanowiła wymierzyć sobie karę rzucając się z wieży zamku. Na dowód prawdziwości tej historii przedstawia się odcisk jej pośladków w skale, który to możemy obserwować do dziś. Sądząc po rozmiarze tej skały, była osobą bardzo masywnie zbudowaną. Odcisk pośladków Kunegundy można zobaczyć idąc w prawo wzdłuż murów zamku, jest to charakterystyczna wklęsła skała. Wpasowując swoje pośladki w te średniowieczne, możemy cieszyć się fantastycznym widokiem na okoliczny las i pasmo Karkonoszy.

Zamek w prawdzie nigdy nie poddał się najeźdźcom, jednak ucierpiał znacznie w wyniku uderzenia piorunem i pożaru w 1675 roku i nigdy już nie został odbudowany. Już w XIX wieku stał się popularną atrakcją turystyczną z czynną restauracją. W Internecie można znaleźć informacje, że znajduje się tam także czynne schronisko, nie jest to jednak prawdą. Warto wejść do wnętrza zamku, obejrzeć dziedziniec i przede wszystkim wejść na wieżę, która jest fantastycznym punktem widokowym.

Zamek można zwiedzać w godzinach:

  • 10.00-16.00 (listopad-marzec) - nieczynne w poniedziałki,

  • 10.00-17.00 (kwiecień-czerwiec),

  • 10.00-18.00 (lipiec-sierpień),

  • 10.00-17.00 (wrzesień-październik),

  • 10.00-16.00 (październik-listopad).

Cennik

  • normalny – 6 zł

  • dzieci, uczniowie, studenci – 5 zł

  • emeryci i renciści – 4 zł

  • parking – 5 – 10 zł

  • wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego: 6 zł/normalny; 4 zł/ulgowy


Wycieczka opracowana w listopadzie 2016r.
Ostatnia aktualizacja – sierpień 2018. Za zmiany w powyższych danych redakcja portalu www.karkonosze.pl nie odpowiada.

Zobacz na mapie

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0