Miłków
Miłków ma typową dla regionu łańcuchową zabudowę - ciągnie się na długości ok. 4 km, położony jest na wysokości ok. 400 - 650 m n.p.m., nad potokiem Miłkówka. Nazwa Miłków, jak wiele nazw miejscowości na Dolnym Śląsku, pojawiła się po II Wojnie Światowej.
Wioska została założona prawdopodobnie już w XIII stuleciu, ówczesny Miłków był niszczony podczas wojen husyckich (XV w.) i wojny trzydziestoletniej (XVII w.). W dawnych okresach mieszkańcy parali się hodowlą owiec, ale żyło tu wielu cenionych balwierzy (cyrulików) i zielarzy - produkujących medykamenty na bazie rosnących w Karkonoszach ziół. We wsi działał również młyn papierniczy i kuźnica żelaza (hamernia) - przerabiająca rudę żelaza z pobliskich Kowar.
Miłków Atrakcje Turystyczne
Atrakcję Miłkowa stanowi kościół Św. Jadwigi. Wybudowana pod koniec XIV-tego stulecia świątynia została zniszczona, ale odbudowano ją w połowie XVI-tego stulecia. Przez następne lata kościół rozbudowywano, dobudowano wieżę. Bardzo ciekawie prezentuje się również wnętrze świątyni. Znajdują się tutaj dwie rzeźby - figura Chrystusa Frasobliwego (XVI w.) - niezwykle rzadka - oraz polichromowana figura Matki Boskiej Bolesnej z XV wieku, a także złocony barokowy ołtarz, chrzcielnica i organy.
Nieopodal światyni mieści sie także zrujnowany kościół ewangelicki pochodzący z XVIII wieku, a wokół niego cmentarz.
W miejscowości zachowały się również "pamiątki" dawnego wymiaru sprawiedliwości: "Słup Hańby" czyli kamienny pręgierz i murowana szubienica typu studniowego - jest ciekawa, gdyż niewiele ich przetrwało do naszych czasów.
Kotlina Jeleniogórska to kraina zamków i pałaców, w Miłkowie znajduje się jeden z nich. Początkowo był to renesansowy dwór, który następnie przebudowano w trójskrzydłowy pałac. Pałac spłonął, ale odbudowano go i dziś można podziwiać jego barokowo - klasycyzującą sylwetkę. Przy pałacu znajduje się park obsadzony starymi dębami, lipami, jaworami i bukami - jest ich ponad 200.
Dodatkową atrakcją Miłkowa - szczególnie dla dzieci - jest Cyrkland. To cyrkowe miasteczko, w którym można zobaczyć występy cyrkowych artystów lub przejechać się na wielbłądzie.








