Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Miłków

Miłków ma typową dla regionu łańcuchową zabudowę - ciągnie się na długości ok. 4 km, położony jest na wysokości ok. 400 - 650 m n.p.m., nad potokiem Miłkówka. Nazwa Miłków, jak wiele nazw miejscowości na Dolnym Śląsku, pojawiła się po II Wojnie Światowej.

Wioska została założona prawdopodobnie już w XIII stuleciu, ówczesny Miłków był niszczony podczas wojen husyckich (XV w.) i wojny trzydziestoletniej (XVII w.). W dawnych okresach mieszkańcy parali się hodowlą owiec, ale żyło tu wielu cenionych balwierzy (cyrulików) i zielarzy - produkujących medykamenty na bazie rosnących w Karkonoszach ziół. We wsi działał również młyn papierniczy i kuźnica żelaza (hamernia) - przerabiająca rudę żelaza z pobliskich Kowar.

Miłków Atrakcje Turystyczne

Atrakcję Miłkowa stanowi kościół Św. Jadwigi. Wybudowana pod koniec XIV-tego stulecia świątynia została zniszczona, ale odbudowano ją w połowie XVI-tego stulecia. Przez następne lata kościół rozbudowywano, dobudowano wieżę. Bardzo ciekawie prezentuje się również wnętrze świątyni. Znajdują się tutaj dwie rzeźby - figura Chrystusa Frasobliwego (XVI w.) - niezwykle rzadka - oraz polichromowana figura Matki Boskiej Bolesnej z XV wieku, a także złocony barokowy ołtarz, chrzcielnica i organy.

Nieopodal światyni mieści sie także zrujnowany kościół ewangelicki pochodzący z XVIII wieku, a wokół niego cmentarz.

W miejscowości zachowały się również "pamiątki" dawnego wymiaru sprawiedliwości: "Słup Hańby" czyli kamienny pręgierz i murowana szubienica typu studniowego - jest ciekawa, gdyż niewiele ich przetrwało do naszych czasów.

Kotlina Jeleniogórska to kraina zamków i pałaców, w Miłkowie znajduje się jeden z nich. Początkowo był to renesansowy dwór, który następnie przebudowano w trójskrzydłowy pałac. Pałac spłonął, ale odbudowano go i dziś można podziwiać jego barokowo - klasycyzującą sylwetkę. Przy pałacu znajduje się park obsadzony starymi dębami, lipami, jaworami i bukami - jest ich ponad 200.

Dodatkową atrakcją Miłkowa - szczególnie dla dzieci - jest Cyrkland. To cyrkowe miasteczko, w którym można zobaczyć występy cyrkowych artystów lub przejechać się na wielbłądzie.
 

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0