Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Karkonosze

Obszar Karkonoszy to ok 650 km² - długość masywu to w przybliżeniu 36 kilometrów, szerokość to 8 - 20 km. Niestety do naszego kraju przynależy zaledwie trochę powyżej 25 procent - mniej więcej 185 km². Na szczęście, za sprawą porozumienia z Schengen, można łatwo zwiedzać też rozleglejszy, należący do Czechów fragment Karkonoszy, pomimo tego trzeba pamiętać, że grzbietami Karkonoszy przebiega granica państwowa pomiędzy Polską a Czechami - żeby ją przekroczyć wystarczy mieć ze sobą ważny dowód osobisty bądź paszport. Szklarska Poręba i Karpacz to dwa miasta, z których najłatwiej zwiedzać Karkonosze.

Karkonosze są sformowane głównie z granitu, który występuje tutaj w kilku gatunkach. Procesy erozyjne formują swoiste spękania - ostre i strome, wykształciły się również w tym rejonie charakterystyczne dla masywu Karkonosze skałki - malownicze, nagie formacje skalne. Stanowią one powyżej 150 grup, poniektóre całkiem znaczne - przykładowo Pielgrzymy, inne mniejsze, ich nazwy powiązane z ich kształtem - Owcze Skały, Ptasie Gniazda, Trzy Świnki, Końskie Łby, Paciorki, Bażynowe Skały.

Karkonoskie szczyty

Najbardziej rozpoznawalnym szczytem jest niewątpliwie Śnieżka (1602 metrów n.p.m.) - najwyższy szczyt całych Sudetów górujący nad okolicą o 200 metrów gwarantuje przecudowne panoramy okolicy - to co można z niej ujrzeć zależy tylko od warunków widzialności. Króluje w tym miejscu niesłychanie mroźny, alpejski klimat - przeciętna temperatura w całym roku oscyluje w okolicy zera, natomiast pokrywa śnieżna potrafi leżeć od X do V, śnieg pada również w lecie. Znajduje się tu obserwatorium meto, nieprzerwanie prowadzi się obserwacje od 1880 roku. U podnóża Śnieżki leży Karpacz - najważniejsza miejscowość turystyczna w okolicy.

Kolejną bardzo rozpoznawalną górą jest Szrenica (1362 m n.p.m.) - powodem jest Szklarska Poręba, niezmiernie ochoczo wizytowana przez turystów - z miasta łatwo spostrzec charakterystyczny szczyt Szrenicy. Z tego miasta prowadzą turystyczne szlaki na Halę Szrenicką i Szrenicę, można również dostać się w te miejsca wyciągiem. W obu tych położeniach działają schroniska górskie. Inne wysokie wierzchołki - wyższe niż Szrenica, pomimo tego nie wymieniane jednym tchem z nią i Śnieżką to Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.) – drugi pod względem wysokości szczyt naszych Sudetów - Łabski Szczyt (1472 m n.p.m.), Smogornia (1489 m n.p.m.), Śmielec (1442 m n.p.m.).

Wodospady w Karkonoszach

Karkonosze to dodatkowo wodospady - dwa najbardziej popularne - oba blisko miejscowości Szklarska Poręba - to Szklarki i Kamieńczyka. Wodospad Szklarki, wysoka na 13 metrów kaskada, leży tuż przy trasie nr 3 łączącej Szklarską Porębę z Jelenią Górą - to standardowy cel wycieczek i miejsce do robienia sobie zdjęć na jego tle przez turystów. Wodospad Kamieńczyka to najwyższy (27 m) wodospad Sudetów - w to miejsce trudniej dotrzeć - ale nie jest to wyprawa przekraczająca możliwości większości urlopowiczów - docierają tam nawet dzieci. Trzeci co do wysokości wodospad w polskiej części Karkonoszy znajduje się w Przesiece - to Wodospad Podgórnej.

Turystyka

Karkonosze dysponują dziesiątkami kilometrów szlaków o różnym stopniu trudności oraz długości. Łączą się one z pobliskimi miejscowościami takimi jak: Szklarska Poręba, Jagniątków, Zachełmie, Przesieka lub Karpacz. Dysponują one rozmaitą bazę turystyczną, gastronomiczna oraz noclegową.

Idąc w góry trzeba pamiętać, iż szybkie zmiany pogody to w tej okolicy zasada. Dostrzegalna jest również zmiana temperatury razem z wysokością, a na grzbietach notorycznie występują chmury, zamglenia oraz wieją silne wiatry. Karkonosze są śliczne przez 12 miesięcy w roku, najwygodniejszym jednakowoż okresem do wypraw po nich są koniec lata oraz wczesna jesień.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0