Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Karkonosze

Obszar Karkonoszy to ok 650 km² - długość masywu to w przybliżeniu 36 kilometrów, szerokość to 8 - 20 km. Niestety do naszego kraju przynależy zaledwie trochę powyżej 25 procent - mniej więcej 185 km². Na szczęście, za sprawą porozumienia z Schengen, można łatwo zwiedzać też rozleglejszy, należący do Czechów fragment Karkonoszy, pomimo tego trzeba pamiętać, że grzbietami Karkonoszy przebiega granica państwowa pomiędzy Polską a Czechami - żeby ją przekroczyć wystarczy mieć ze sobą ważny dowód osobisty bądź paszport. Szklarska Poręba i Karpacz to dwa miasta, z których najłatwiej zwiedzać Karkonosze.

Karkonosze są sformowane głównie z granitu, który występuje tutaj w kilku gatunkach. Procesy erozyjne formują swoiste spękania - ostre i strome, wykształciły się również w tym rejonie charakterystyczne dla masywu Karkonosze skałki - malownicze, nagie formacje skalne. Stanowią one powyżej 150 grup, poniektóre całkiem znaczne - przykładowo Pielgrzymy, inne mniejsze, ich nazwy powiązane z ich kształtem - Owcze Skały, Ptasie Gniazda, Trzy Świnki, Końskie Łby, Paciorki, Bażynowe Skały.

Karkonoskie szczyty

Najbardziej rozpoznawalnym szczytem jest niewątpliwie Śnieżka (1602 metrów n.p.m.) - najwyższy szczyt całych Sudetów górujący nad okolicą o 200 metrów gwarantuje przecudowne panoramy okolicy - to co można z niej ujrzeć zależy tylko od warunków widzialności. Króluje w tym miejscu niesłychanie mroźny, alpejski klimat - przeciętna temperatura w całym roku oscyluje w okolicy zera, natomiast pokrywa śnieżna potrafi leżeć od X do V, śnieg pada również w lecie. Znajduje się tu obserwatorium meto, nieprzerwanie prowadzi się obserwacje od 1880 roku. U podnóża Śnieżki leży Karpacz - najważniejsza miejscowość turystyczna w okolicy.

Kolejną bardzo rozpoznawalną górą jest Szrenica (1362 m n.p.m.) - powodem jest Szklarska Poręba, niezmiernie ochoczo wizytowana przez turystów - z miasta łatwo spostrzec charakterystyczny szczyt Szrenicy. Z tego miasta prowadzą turystyczne szlaki na Halę Szrenicką i Szrenicę, można również dostać się w te miejsca wyciągiem. W obu tych położeniach działają schroniska górskie. Inne wysokie wierzchołki - wyższe niż Szrenica, pomimo tego nie wymieniane jednym tchem z nią i Śnieżką to Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.) – drugi pod względem wysokości szczyt naszych Sudetów - Łabski Szczyt (1472 m n.p.m.), Smogornia (1489 m n.p.m.), Śmielec (1442 m n.p.m.).

Wodospady w Karkonoszach

Karkonosze to dodatkowo wodospady - dwa najbardziej popularne - oba blisko miejscowości Szklarska Poręba - to Szklarki i Kamieńczyka. Wodospad Szklarki, wysoka na 13 metrów kaskada, leży tuż przy trasie nr 3 łączącej Szklarską Porębę z Jelenią Górą - to standardowy cel wycieczek i miejsce do robienia sobie zdjęć na jego tle przez turystów. Wodospad Kamieńczyka to najwyższy (27 m) wodospad Sudetów - w to miejsce trudniej dotrzeć - ale nie jest to wyprawa przekraczająca możliwości większości urlopowiczów - docierają tam nawet dzieci. Trzeci co do wysokości wodospad w polskiej części Karkonoszy znajduje się w Przesiece - to Wodospad Podgórnej.

Turystyka

Karkonosze dysponują dziesiątkami kilometrów szlaków o różnym stopniu trudności oraz długości. Łączą się one z pobliskimi miejscowościami takimi jak: Szklarska Poręba, Jagniątków, Zachełmie, Przesieka lub Karpacz. Dysponują one rozmaitą bazę turystyczną, gastronomiczna oraz noclegową.

Idąc w góry trzeba pamiętać, iż szybkie zmiany pogody to w tej okolicy zasada. Dostrzegalna jest również zmiana temperatury razem z wysokością, a na grzbietach notorycznie występują chmury, zamglenia oraz wieją silne wiatry. Karkonosze są śliczne przez 12 miesięcy w roku, najwygodniejszym jednakowoż okresem do wypraw po nich są koniec lata oraz wczesna jesień.

Zobacz na mapie

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0