Karpacz nad Mały Staw, Samotnia - wycieczka krok po kroku, jak dotrzeć, jakimi szlakami się poruszać, galeria zdjęć, ile trwa wycieczka,

  • location_on Karpacz, ul. undefined

Mamy dla Was propozycję łatwej wycieczki w jedno z bardziej popularnych i ładniejszych miejsc w Karkonoszach jakim jest okolica Małego Stawu w Karpaczu. Szlak który pokonamy w tej wirtualnej wycieczce należy do bardzo łatwych i przyjemnych, jest idealny dla osób chcących wybrać się na rodzinną wycieczkę w nasze góry.

Wycieczkę rozpoczniemy w Karpaczu w okolicy dobrze znanej Świątyni Wang. Z tego miejsca niebieskim szlakiem udamy się do położonego nad Małym Stawem popularnego schroniska Samotnia. Długość trasy w obie strony to około 9 km, suma przewyższeń jedynie 412 m, a czas potrzebny do pokonania szlaku to około 3 godzin.

Poniżej koscioła Wang przy ulicy Karkonoskiej w Karpaczu znajduje się  początek niebieskiego szlaku. W okolicy znajduje się kilkanaście parkingów samochodowych oraz autobusowych - głównie są to parkingi płatne, a ceny na nich zróżnicowane. (Nam udało się zaparkować auto tuż obok wejścia na szlak na parkingu prywatnym i kosztowało to nas 15 zł.) W okolicy, tuż poniżej przystanku autobusowego znajduje się jeden bezpłatny parking lecz liczba miejsc parkingowych jest niewielka (około 20 pojazdów), tak więc zaparkowanie tam auta w sezonie jest raczej niemożliwe. Przy ulicy Karkonoskiej znajduje się przystanek autobusowy, do którego możemy dojechać transportem komunikacji publicznej oraz prywatnej od strony Karpacza, Kowar, Jeleniej Góry. Możemy tutaj także dojść pieszo od strony centrum Karpacza, lecz dystans, który musimy dodatkowo pokonać to około 3,5km.

Sprawdź komfortowe NOCLEGI w Karpaczu!

  Z ulicy Karkonoskiej obieramy niebieski szlak, którym udajemy się w okolice Świątyni Wang.

Odcinek ma długość 300 metrów i pnie się ostro pod górę ulicą Na Śnieżkę, przy której położona jest świątynia. W tym miejscu przy szlaku znajduje się kilka restauracji, pensjonatów, stoisk z pamiątkami, a w powietrzu czuć zapach popularnego grillowanego górskiego sera, który możemy zakupić u jednego z wielu sprzedawców handlujących tym towarem. Po pokonaniu ostrego podejścia dochodzimy do Świątyni Wang, która jest wyjątkowym obiektem na mapie Karkonoszy i którą koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu w Karpaczu. Cena biletów dla chętnych zwiedzić świątynię to 12 zł dorośli oraz 7 zł dzieci, wejście na sam plac to koszt 2 zł.

Kościół Wang został zbudowany na przełomie XII i XII wieku w Norwegii, w miejscowości Vang od której pochodzi nazwa świątyni. W XIX wieku kościół zakupił pruski król Fryderyk Wilhelm IV, kościół został rozebrany i przewieziony do Muzeum Królewskiego w Berlinie. Początkowo król chciał postawić świątynię na Wyspie Pawiej w Berlinie, jednak po krótkim czasie zdecydował przenieść kościół w Karkonosze, by służył ewangelikom mieszkającym w Karpaczu i okolicach. W roku 1842 rozpoczęło się składanie świątyni, a w roku 1844 nastąpiło uroczyste otwarcie. Świątynia Wang to typowy przykład sakralnej architektury skandynawskiej, jest wyjątkowym i bezcennym zabytkiem w Karkonoszach. Jako ciekawostkę podamy, że na przy kościelnym cmentarzu odnajdziemy grób wybitnego polskiego poety, dramaturga i scenarzysty Tadeusza Różewicza, w którym złożone są jego prochy.

Wracamy na nasz niebieski szlak. Naprzeciw wejścia do kościoła Wang, znajduje się wejście na teren Karkonoskiego Parku Narodowego, stąd udamy się w kierunku Rozdroża na Polanie (1050-1100 m. n.p.m.) Tutaj wkraczamy na teren Karkonoskiego Parku Narodowego, o czym informują nas zamieszczone tablice. Wstęp na teren parku jest płatny (osoby mieszkające na terenie KPN-u oraz otulinie Parku zwolnione są z opłat; należy okazać dowód osobisty) - koszt biletu to 8 złotych, dzieci obowiązuje bilet ulgowy w cenie 4 zł. Zakup biletu ułatwiają umieszczone tu od niedawna tablice, dzięki którym za pomocą smartfona możemy uiścić opłatę za wstęp.


Odcinek spod Wangu do Polany ma długość 2 km. W jego pierwszej części mamy do pokonania najtrudniejszy odcinek całej trasy: tuż za wejściem do Parku szlak biegnie ostro pod górę w okolicę rozdroża Równienka (prowadzi tu także czarny szlak z Borowic), po czym stopniowo podejście staje się coraz mniej strome i w okolicy rozdroża Pod Polaną w Karkonoszach docieramy do wypłaszczenia, na końcu którego zlokalizowane jest rozdroże Polana. Ta częśc szlaku biegnie głównie lasem, w pierwszej części świerkowym, który w dalszej części zmienia się w las mieszany. W okolicy Rozdroża Pod Polaną nasz niebieski szlak łączy się z zielonym szlakiem prowadzącym z Białego Jaru w Karpaczu (z którego także możemy dojść do celu naszej wycieczki).


Z tego miejsca możemy już podziwiać wyjątkowe karkonoskie krajobrazy - z naszej prawej strony dostrzeżemy popularne skały Pielgrzymy, na wprost wyłania się kocioł Wielkiego i Małego Stawu, z lewej strony możemy podziwiać Śnieżkę, Kopę oraz Czarny Grzbiet.


Po pokonaniu około 200 metrów docieramy do Polany. Tutaj znajduje się strefa odpoczynku, przy której możemy zrobić sobie przerwę przed wejściem na ostatni odcinek szlaku, który poprowadzi nas do celu naszej wyprawy. Przy Polanie łączy się kilka szlaków, stąd możemy udać się na szczyty Karkonoszy: żółtym szlakiem przez Pielgrzymy na Słonecznik, ewentualnie przy Pielgrzymach udać się w kierunku przełęczy Karkonoskiej i schroniska Odrodzenie. Niebieski szlak poprowadzi nas do Małego Stawu, Samotni następnie do schroniska Strzecha Akademicka, po czym możemy udać się na przykład w kierunku Śnieżki lub czeskiego hotelu Lucni Bouda i Kozich Grzbietów. Na Polanie mieściło się wybudowane w roku 1894 schronisko górskie Schlingelbaude Po II wojnie światowej schronisko zostało przejęte przez PTTK; nazwano je imieniem Bronisława Czecha. Było uznawane za jedno z najpiękniejszych karkonoskich schronisk, niestety w 1966 roku obiekt całkowicie spłonął i nie został już odbudowany.

Z Polany niebieskim szlakiem udajemy się na ostatni odcinek trasy w kierunku Małego Stawu oraz położonego tam schroniska Samotnia. Ten odcinek trasy ma długość około 2,1 km. W pierwszej części biegnie po wypłaszczeniu z delikatnym spadkiem do „mostka”, a w drugiej części lekko pnie się pod górę. Po przejściu 700 metrów od Polany docieramy do rozdroża przy mostku nad Białym Potokiem, tutaj możemy wybrać dwie opcje, które poprowadzą nas do celu: dla osób pokonujących szlak na przykład z dziecięcym wózkiem polecamy pość dalej prosto kamienną drogą, która swój koniec ma przy schronisku Samotnia nad Małym Stawem. My jednak, ze względu na walory krajobrazowe, skręcamy w prawo niebieskim szlakiem w stronę lasu. Tutaj trasa zmienia się w prawdziwy turystyczny szlak, który w pierwszej części prowadzi kamienną ścieżką i urokliwym karkonoskim lasem.

Po pokonaniu 800 metrów na szlaku dostrzegamy oznaczenia kierujące na Domek Myśliwski.


Domek Myśliwski jest miejscem edukacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego. Tutaj odbywają się pokazy filmów o Karkonoszach, prelekcje, zajęcia dydaktyczne, możemy tu znaleźć wiele przydatnych informacji dotyczących Karkonoszy. Przy Domku Myśliwskim znajdziemy także strefę odpoczynku, przy której znajduje się kilka atrakcji edukacyjno-rozrywkowych dla najmłodszych turystów. W okolice Domku możemy dotrzeć także od strony kamiennej drogi prowadzącej nad Mały Staw. Godziny otwarcia Domku Myśliwskiego zależne są od pory roku, w sezonie wakacyjnym obiekt otwarty jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10-16.

Po krótkim odpoczynku przy Domku Myśliwskim wracamy na nasz niebieski szlak i udajemy się do celu naszej wycieczki. Po pokonaniu krótkiego odcinka opuszczamy wysoki las i powoli wchodzimy do polodowcowego Kotła Małego Stawu. W tym miejscu wkraczamy na teren objęty ochroną ścisłą Karkonoskiego Parku Narodowego. Szlak staje się wyjątkowo piękny, biegnie dolną częścią zbocza Kotła Małego Stawu.


Po prawej stronie widzimy strome ściany Kotła pokryte charakterystyczną roślinnością subalpejską, spomiędzy której wyłaniają się granitowe skalne bloki. Ściany Kotła pocięte są licznymi żlebami, a ich wysokość dochodzi do 200 m. Po lewej stronie Kotła nad granicą lasu widoczne jest schronisko Strzecha Akademicka. Po środku tuż poniżej naszego szlaku pomiędzy zboczami dostrzeżemy garb morenowy oraz morenę czołową, która zamyka nieckę jeziora Małego Stawu.

Po pokonaniu około 700 metrów docieramy do celu naszej wycieczki w okolicę Małego Stawu przy którym położone jest schronisko Samotnia. Z małej polany położonej tuż nad jeziorem obok schroniska możemy podziwiać wspaniałe krajobrazy otaczającego nas Małego Kotła.

Schronisko Samotnia jest bardzo popularnym miejscem noclegowym w Karkonoszach, jest idealną bazą wypadową w wyższe partie Karkonoszy. Ceny noclegów zaczynają się od 70 zł. w pokojach wieloosobowych, do 105 zł w pokoju 1 osobowym. Dochodzą także opłaty za pościel (15 zł) oraz opłata klimatyczna (2,5 zł). Schronisko posiada własną wypożyczalnię sprzętu narciarskiego i turystycznego. Na parterze Samotni zlokalizowany jest bar, który serwuje ciepłe oraz zimne posiłki. Oczywiście osoby posiadające własny prowiant mogą skorzystać z dużej strefy odpoczynku, zlokalizowanej wewnątrz oraz na zewnątrz schroniska, z której rozpościerają się wyjątkowe widoki na jezioro i Kocioł Małego Stawu. Pierwsze wzmianki o powstaniu budowli w tym miejscu pochodzą z roku 1670, natomiast rozbudowę do obecnego kształtu rozpoczęto około 1891 roku. Od 1966 roku Samotnię przejęła Sylwia i Waldemar Siemiaszko. Pan Waldemar jest legendarną osobą w Karkonoszach. Niestety, w 1994 roku zginął w wypadku samochodowym w Karpaczu. Od tego czasu Samotnią kieruje pani Sylwia Siemiaszko. Obiekt stał się bardzo popularny, został w wielokrotnie nagrodzony, uważany jest za jedno z najlepszych polskich schronisk górskich.

Po krótkim odpoczynku przy Schronisku Samotnia polecamy udać się niebieskim szlakiem w stronę schroniska Strzecha Akademicka. Po pokonaniu około 150 metrowego odcinka biegnącego kamienną stromą ścieżką, docieramy do kolejnego miejsca, z którego możemy podziwiać Kocioł Małego Stawu, na dnie którego położone jest jezioro i Schronisko Samotnia. Widok jest jedyny i niepowtarzalny i tutaj zakończymy naszą wirtualną wyprawę.

Przypominamy, że w dziale WYCIECZKI znajdziecie kilkanaście innych, ciekawych tras, które poprowadzą Was w wyjątkowe miejsca Karkonoszy.

Jeśli zastanawialiście się nad dłuższym pobytem w Karpaczu, aby w pełni nacieszyć się bliskością Karkonoszy, zapraszamy do zapoznania sie z listą obiektów noclegowych w mieście.

 

Rafał Kotylak
https://web.facebook.com/Kotylakkrajobraz/
www.kotylak.pl
email: kotlletica@wp.pl

Wycieczka opracowana w lipcu 2017r.

 

Galeria

Lokalizacja

720 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 5674 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0