Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Schronisko Strzecha Akademicka

Schronisko Strzecha Akademicka położone jest na terenie Złotówki - polany górskiej, która zimą zamienia się w stok narciarski.

Schronisko Strzecha Akademicka przyjęło swoja nazwę od właścicieli. W latach powojennych budynki były własnością, najpierw YMCA z Krakowa, a później młodzieży akademickiej z Grodu Kraka. Historia schroniska jest zawiła i pełna zmian. Mówi się, że Strzecha jest najstarszym schroniskiem w Karkonoszach, jednak obecny budynek jest dużo młodszy. Po chatce pasterskiej i pierwszym schronisku wybudowanym jeszcze w XVII wieku nie ma juz śladu, a dzisiejszy hotelowy moloch powstał już XX wieku. Budynek schroniska przypomina bardziej hotel, wraz z podobną atmosferą, tworzy jedne z najczęściej odwiedzanych gościńców w tej części gór.

Goście przybywający do schroniska Strzecha Akademicka zetkną się nie tylko z miłą atmosfera, ale również wygodnym łóżkiem, dobrze zaopatrzonym barem i pysznym jedzeniem. Zimą narciarze mogą korzystać z nartostrady „Złotówka” oraz szkoły narciarskiej. Latem schronisko jest miłym przystankiem, umiejscowionym na zbiegu szlaków letnich i zimowych. Okolica schroniska jest na tyle bezpieczna, że nawet zimą można z powodzeniem wybrać się na wycieczkę.

Jak dojśc do Schroniska Strzecha Akademicka?

Schronisko Strzecha Akademicka położone jest na terenie „Złotówki” - polany górskiej, która zimą zamienia się w stok narciarski. Schronisko stoi na grzbiecie masywu oddzielającego Kocioł Małego Stawu od Białego Jaru. Jest kilka dróg, którymi można dotrzeć na Strzechę Akademicką, także zimą.

Trasą najciekawsza widokowo jest trasa transportowa spod Kościółka Wang w miejscowości Karpacz. Droga prowadzi nas szlakiem niebieskim koło Koziego Mostku, do Kotła Małego Stawu, dalej do Schroniska Samotnia i strzechy Akademickiej – w niecałe 2 godziny, nawet mniej wprawiony turysta dosięgnie celu.

Najprostszą drogą jest podążanie śladem dawnego toru saneczkowe, czyli szlakiem żółtym z miejscowości Karpacz, drogę rozpoczynamy przy dolnej stacji wyciągu krzesełkowego i w 1 godzinę i 30 minut jesteśmy na miejscu.

Typowo letnią drogą jest szlak czarny do Białego Jaru, a dalej żółty, czyli tak zwana Śląska Droga. Trasa niezwykle urokliwa i raczej lekka. Jest to w zasadzie najkrótsza droga piesza do schroniska Strzecha Akademicka.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z wyciągu krzesełkowego, zarówno zima, jak i latem. W miesiącach letnich droga z górnej stacji wyciągu prowadzi przez Biały Jar, natomiast zimą należy przejść nad górną krawędzią Białego Jaru i być niezwykle ostrożnym. Letni wariant zajmuje tylko 25 minut, natomiast zimowy 45.

Schronisko Strzecha Akademicka


Cennik noclegów w Schronisku Strzecha Akademicka


pokój 1 osobowy - 40 zł/os
pokój 2 osobowy - 37 zł/os
pokój 4 osobowy - 35 zł/os
pokój wieloosobowy - 30 zł/os
pokój z łazienką - 60 zł/os

jednorazowa opłata za pościel 7 zł/os
opłata klimatyczna 2,20 zł/os za dzień

* Podane ceny są obowiązującymi cenami wiosną 2017 roku.

Kontakt:


tel. 75 753 52 75
tel. kom. 695 590 826

email: biuro@strzechaakademicka.pl

 

Komentarz:

Dodaj