Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Schronisko Samotnia

Schronisko Samotnia leży na jednym z bardziej uczęszczanych szlaków. Co roku są organizowane konkursy, kursy oraz obozy, można poznać tajniki tai-chi, fotografii cyfrowej lub skorzystać z kursów nauki jazdy na nartach czy wspinaczkowych.

Schronisko Samotnia jest usytuowane tuż przy Małym Stawie w Kotle Małego Stawu, do którego prowadzi szlak spod Kościółka Wang na Śnieżkę. „Samotnia” może się pochwalić długim stażem w roli schroniska górskiego, które swój rodowód wywodzi od tradycyjnej, górskiej budy, zamieszkiwanej przez pasterzy kóz. Zanim buda stała się schroniskiem pełniła funkcje hodowlaną, przypuszczalnie od 1670 roku. dopiero na początku XIX wieku pojawił się człowiek, który dobudował specjalne izby noclegowe i prowadził działalność typowo usługową. Pierwsza buda nad Małym Stawem była położona w nieco innym miejscu. Po rozebraniu starego budynku, z powodu spróchnienia konstrukcji, zbudowano całkiem nowy, który stoi w miejscu dzisiejszego schroniska. Właściciele schroniska trudnili się hodowlą bydła rogatego – owiec i kóz, oraz połowem ryb w Małym Stawie. Przed wojną schronisko było prowadzone przez niemieckie rodziny, które dokładały wszelkich starań, by powiększyć swoją działalność. W 1934 roku, po znacznej przebudowie, powstał budynek o obecnym kształcie, zdolny przyjąć na raz 50 gości.

Schronisko Samotnia leży na jednym z bardziej uczęszczanych i dostępnych szlaków. Nawet zimą jest odwiedzany przez turystów, którzy znajdą tutaj nie tylko miłą atmosferę i dobre jedzenie, ale również nocleg w wygodnym pokoju. Władze schroniska dbając o dobre samopoczucie odwiedzających w chwilach, gdy pogoda nie dopisuje, przygotowali bogato zaopatrzona bibliotekę oraz umożliwili dostęp do Internetu. Każdego roku są organizowane konkursy, kursy oraz obozy. Chętni mogą poznać tajniki tai-chi, fotografii cyfrowej na dwóch poziomach lub zwyczajnie skorzystać z kursów nauki jazdy na nartach lub wspinaczkowych. Na terenie schroniska wypożyczymy sprzęt sportowy, skorzystamy z usług przewodnika górskiego lub ściany wspinaczkowej. Każdego roku odbywa się Puchar Samotni czyli zawody narciarskie, we wrześniu można wziąć udział w Lawinie - marszobiegu ze Śnieżki, w grudniu organizowany jest obóz sylwestrowy z nauką jazdy na nartach i wycieczkami górskimi w pakiecie.

​Jak dojść do Schroniska Samotnia?

Do „Samotni” dojdziemy szlakiem niebieskim z Karpacza – spod Kościółka Wang w dwie godziny dojdziemy do Kotła Małego Stawu i schroniska.

Schronisko Samotnia

Samotnia Zimą


 

Wnętrze Samotni


Cennik noclegów w Schronisku Samotnia


pokój 1 - 2 - 3 osobowy - 40 zł/os długie weekendy 45zł/os
pokój 4 - 6 osobowy - 35 zł/os długie weekendy 40 zł/os
pokój 7 - 10 osobowy - 30 zł/os długie weekendy 35 zł/os

dzieci do lat 5 nie zajmujące osobnego łóżka  - bezpłatnie
opłata klimatyczna 2,17 zł/os za dzień
jednorazowa opłata za pościel 8 zł/os

* Podane ceny są obowiązującymi cenami wiosną 2017 roku.

Kontakt:


tel. 75 76 193 76
tel.kom. 791 566 569

email: schronisko@samotnia.com.pl

 

Komentarze

Aroni • 2017-03-23

23.03.2017 r. Powrót po latach. Miłe wspomnienia. Obiadek pycha.

Gość • 2017-08-30

W barze można dostać Rohożca z Czech, bardzo polecam. Za to sera smażonego nie polecam, lepiej wziąć gołąbki

Komentarz:

Dodaj