Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Świątynia Wang

Unikatowy zabytek skandynawskiej architektury sakralnej z XII w.

Kościół Wang lub Świątynia Wang - to powszechna nazwa na ewangelicko-augsburski Kościół Górski Naszego Zbawiciela - jednej z najbardziej rozpoznawalnych ciekawostek nie tylko Karpacza, ale i całych Karkonoszy. Jest to jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce. Już samo określenie jest ciekawostką i na darmo poszukiwać znaczenia tego słowa w słowniku języka polskiego. Nazwa Wang pochodzi od miasteczka w Norwegi, z jakiego pochodzi Świątynia Wang.

Świątynia Wang wybudowana została z sosny norweskiej na przełomie XII i XIII wieku, wykorzystując tylko złącza ciesielskie. Gdy kościółek zrobił się zbyt mały dla lokalnej społeczności mieszkańcy zdecydowali o budowie nowego. Aby pozyskać środki na budowę sprzedano stary kościół - nabył go Fryderyk Wilhelm IV - król Prus - dla muzeum w Berlinie. Kościół rozebrano i przewieziono do Berlina. Wówczas to, hrabina von Reden, namówiła króla, aby świątynia stanęła jednak w Karpaczu. Świątynia była dość mocno uszkodzona i wiele jej elementów trzeba było odtworzyć. Przy okazji rekonstrukcji, kościół lekko przebudowano, dodając krużganki oraz okna. Wybudowano również kamienną wieżę - dzwonnicę, miała ona dodatkowo chronić Kościół Wang przed intensywnymi wiatrami. Ostatecznie kościół oddano do użytku pod koniec lipca 1844 r. Od tego dnia do dziś niezmiennie służy on ewangelikom z Karpacza i okolic.
 


W latach 60. ubiegłego wieku Kościół Wang poddano zabiegom konserwatorskim - wymieniono poszycie dachu (zastępując łupki gontem), dodano instalację grzewczą oraz elektryczną.

PARAFIA EWANGELICKO – AUGSBURSKA WANG
Karpacz, ul. Na Śnieżkę 8 
tel. 75 752 82 90
e-mail: wang@wang.com.pl

Kościół Wang

Wnętrze Świątyni Wang


 

Komentarze

Małgorzata • 2018-01-28

Byłam,widziałam,polecam.Warto zobaczyć

Komentarz:

Dodaj