Niebieski szlak na Polanę

Wycieczka na Pielgrzymy - jak dojechać, jaką trasę wybrać, jakim szlakiem się poruszać, ile trwa podróż, stopień trudności wycieczki, galeria zdjęć,

  • location_on Karkonosze, ul. undefined

Poniższa wycieczka jest stosunkowo łatwa i przyjemna - może stanowić dłuższy spacer na część dnia.

Odwiedzimy dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych grup skalnych w Karkonoszach – Pielgrzymy. Nie są one zlokalizowane na szczytach gór, tylko ciekawie rozłożone w lesie pośród drzew. Położone są na północno-wschodnim zboczu Śląskiego Grzbietu. Wysokość tych granitowych formacji skalnych dochodzi do 25 metrów, pewnie dlatego też krótko po II wojnie światowej zwano je Zamczyskiem.

Wycieczkę rozpoczniemy w Karpaczu Górnym, zwanym niegdyś Bierutowicami. Tutaj największą atrakcją niewątpliwie jest przywieziona z Norwegii świątynia Wang, którą będziemy mijać.

Jadąc autobusem PKS musimy wysiąść na przystanku Karpacz Wang, znajdującym się tuż pod kościołem, który stoi na wzgórzu. Natomiast jadąc samochodem do wyboru mamy kilka dużych parkingów. Koszt pozostawienia samochodu na cały dzień wynosi 15 zł (na 2 godziny 10 zł). W zależności, z której strony wzgórza staniemy mamy do dyspozycji 2 trasy. Jeśli na początku, tuż przy wzgórzu, wtedy wchodzimy brukowaną drogą do góry (około 10 minut). Jeżeli staniemy dalej, musimy wejść do lasu na szlak żółty połaczony z zielonym i po 15 minutach marszu wyjdziemy nad kościółkiem. Jest to najlepszy punkt widokowy na świątynię. Droga ta jest wybrukowana i idzie się całkiem przyjemnie. (Istnieje także możliwość dojścia do Pielgrzymów zielonym szlakiem, tzw. Drogą Bronka Czecha, który biegnie od okolic wyciągu krzesełkowego na Kopę i z prawej strony Dzikiego Wodospadu.)

Na wprost natomiast dochodzimy do budki Karkonoskiego Park Narodowego, gdzie należy uiścić opłatę za wstęp do Parku (6 zł bilet normalny, 3 zł ulgowy). Z opłat zwolnieni są m.in. mieszkańcy gmin Kowary, Karpacz, Jelenia Góra, Podgórzyn, Szklarska Poręba, Piechowice.

Wchodzimy teraz na niebieski szlak, którym udajemy się do góry wybrukowaną trasą w stronę popularnego rozdroża, zwanego Polaną (1067 m n.p.m.). W okresie letnim trasa ta jest uczęszczana przez dużą liczbę turystów. Nic w tym dziwnego, gdyż jest to główny i najłtwiejszy szlak biegnący przez Schronisko Samotnia i Strzecha Akademicka na Równię pod Śnieżką. Dojście do Polany zajmie nam godzinę czasu. Tam przy ławeczkach możemy zrobić sobie przerwę. Po krótkim odpoczynku skręcamy w prawo na żółty szlak. Teraz pozostaje nam jeszcze 25 minut drogi.

Sprawdź atrakcyjne NOCLEGI w okolicy!

Początkowo trasa biegnie bardzo miło i równo po drewnianych kładkach, pod którymi znajdują się mokradła. Nieco później zaczyna się podejście.

Po skręceniu w lewo, z lewej strony i przy dobrej pogodzie pojawia nam się na horyzoncie Śnieżka, a poniżej schronisko Strzecha Akademicka. Teraz będziemy szli się po ułożonych głazach. Pomimo iż szlaki są bardzo dobrze przygotowane, to jednak zalecam górskie obuwie, dla naszej wygody.

Dochodzimy do Rozdroża pod Pielgrzymami na wysokości 1194 m n.p.m. Pozostajemy na żółtym szlaku. Po chwili po wyjściu z lasu naszym oczom ukazują się grupy skalne fantastycznych kształtów.

Można się poczuć jak w małym skalnym mieście. Co odważniejsi próbują się wdrapać i zdobyć przynajmniej niższe partie skał. Oczywiście na samą górę nie ma możliwości wejścia. Jednak dla naszego bezpieczeństwa odradzam takie zachowanie, a jak już ktoś się zdecyduje, to należy mieć górskie buty z dobrą antypoślizgową podeszwą.

Wspinaczka, z racji tego, że jesteśmy w Parku Narodowym, jest zabroniona. Po odpoczynku i zrobieniu kilku zdjęć udajemy się w drogę powrotną. Najszybciej zejdziemy tą samą trasą, czyli żółtym szlakiem do Polany, a następnie niebieskim w stronę Karpacza.

Gdy mamy jednak więcej czasu od Rozdroża pod Pielgrzymami możemy pójść zielonym szlakiem przez Kocioł Smogorni do Przełęczy Karkonoskiej, a następnie zejść do Przesieki, albo nieco dalej tzw. Petrovką zejść do Jagniątkowa.


Piotr Trojanowski
pilot wycieczek

 

Trasa do: Pielgrzymy | mapa-turystyczna.pl

Galeria

Lokalizacja

802 wyświetlenia w 2024r.
Łącznie 3183 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0