Schronisko Dom Śląski- jakim szlakiem dotrzeć, wyciągiem do schroniska, cennik, noclegi, galeria zdjęć

 • location_on Karpacz, ul. undefined

Schronisko Dom Śląski leży na Śląskim Grzbiecie, na tak zwanej Równi Pod Śnieżką i stanowi ostatni przystanek na trasie Karpacz – Śnieżka i innych szlakach prowadzących na najwyższą górę Sudetów. Równia rozciąga się na powierzchni 9 kilometrów kwadratowych po polskiej i czeskiej stronie, na wysokości od 1350 do 1440 metrów n.p.m. Większa części równi porośnięta jest kosodrzewina i pokryta torfowiskiem. Tutaj swój bieg zaczynają Łomniczka, Łomnica, Upa oraz Biała Łaba. Teren wokoło Śląskiego Domu jest objęty ścisłą ochroną, przecinają się tutaj szlaki prowadzące ze Szklarskiej Poręby na Śnieżkę, czyli tzw. Główny Szlak Sudecki oraz z Karpacza.

Narciarstwo

Przy schronisku znajduje się główny węzeł szlaków turystyki narciarskiej. Łączna długość trasy wynosi około 35 kilometrów. Po wyznaczonych szlakach można poruszać się na nartach skiturowych, biegówkach czy rakietach śnieżnych. Wszystko zależy od warunków pogodowych i odpowiedniej grubości pokrywy śnieżnej. 
Trasy narciarskie przebiegają przez teren Karkonoskiego Parku Narodowego, więc nie są ratrakowane ani przygotowywane, dlatego panujące na nich warunki mogą być różne.

Jak dojść do Schroniska Dom Śląski?

Do schroniska Śląski Dom dojdziemy zarówno z Karpacza, jak i ze Szklarskiej Poręby. Wycieczki rozpoczynające się z tej drugiej miejscowości są dłuższe i bardziej forsowne. Najczęściej uczęszczanym jest niebieski szlak z Karpacza prowadzący przez Śląski Grzbiet na Śnieżkę. Kolejny, również z Karpacza, czarny szlak przez Kopę na szczyt Śnieżki. Ze Szklarskiej Poręby prowadzi szlak czerwony przez Szrenicę na Śnieżkę. Z Karpacza możemy udać się na nieco dłuższą wycieczkę, prowadzącą szlakiem czerwonym z Przełęczy pod Śnieżką przez Kocioł Łomniczki.

W okresie letnim:

 • Od dolnej stacji wyciągu na Kopę, kolejką na górną stację oraz spacer ok. 15 minut w stronę Śnieżki.

 • Od dolnej stacji wyciągu na Kopę czarnym szlakiem turystycznym - ok. 1,5h.

 • Od Świątyni Wang niebieskim szlakiem turystycznym przez Samotnię i Strzechę Akademicką - ok. 2,5h.

 • Od skoczni Orlinek czerwonym szlakiem turystycznym przez Kocioł Łomniczki - ok. 2h

 • Od Przełęczy Okraj czerwonym szlakiem turystycznym przez Sowią Przełęcz i Śnieżkę - ok. 2,5h

 • Od czeskiego schroniska Lucni Bouda niebieskim szlakiem turystycznym - ok. 30 min

W zimie:

Dojazd do Domu Śląskiego kolejką linową na Kopę oraz spacer ok. 20 minut w stronę Śnieżki lub w przypadku złych warunków pogodowych i nieczynnego wyciągu dojście czarnym szlakiem turystycznym około 1,5 h, który zaczyna się przy dolnej stacji wyciągu. Przed wyjazdem należy dowiedzieć się, czy wyciąg kursuje. Najlepsze noclegi, ze świetną bazą wypadową znajdą Państwo w Karpaczu i Szklarskiej Porębie

Cennik wjazdu wyciągiem na Kopę:

 • wjazd: 
  normalny - 50 zł
  ulgowy - 30 zł

 • zjazd:
  normalny - 25 zł
  ulgowy - 25 zł

 • wjazd i zjazd:
  normalny - 55 zł
  ulgowy - 35 zł

 • grupy szkolne powyżej 15 osób (do 18 roku życia):
  25 zł - wjazdowy
  30 zł - w obie strony

 • przewodnicki* - 6 zł

 • bagażowy - 15 zł

Historia

Historia Śląskiego Domu jest nieco burzliwa. W XIX wieku zbudowano po stronie polskiej pierwszy budynek przeznaczony dla turystów, który miał być konkurencją dla schroniska znajdującego się po południowej stronie gór, wówczas habsburskiej. Domniemywa się, że pierwszym pożar, którego wynikiem było całkowite spłonięcie zabudowań, można przypisać właścicielowi konkurencyjnego schroniska. Już w 1904 wybudowano, na dawnym miejscu, kolejny budynek. Obecny kształt schronisko Dom Śląski przyjęło w 1922 roku. Schronisko przyjęło kształt typowy dla niemieckich budowli tego typu, a wnętrze zostało zaprojektowane w stylu alpejskim. Początkowo przeznaczone było dla około 100 gości, w tej chwili dysponuje 72 miejscami noclegowymi i około 150 miejscami konsumpcyjnymi w głównej sali schroniska.

Kontakt

tel. 75 612 67 00
      75 753 52 90
email: info@domslaski.pl

Jeżeli szukacie noclegu w górach zapraszamy do zapoznania się z ofertami noclgowymi: TUTAJ.
Ostatnia aktualizacja – luty 2020. Za zmiany w powyższych danych redakcja portalu www.karkonosze.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

1403 wyświetlenia w 2024r.
Łącznie 4327 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0