Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Szrenica

Szrenica (1362 m n.p.m.) to drugi po Śnieżce, najbardziej znany Polakom, szczyt polskich Karkonoszy.

Zapewne jest to związane z tym, iż u jego stóp leży duży ośrodek narciarsko-turystyczny - Szklarska Poręba, odwiedzany tłumnie i latem i zimą.

Szrenica położona jest całkowicie po polskiej stronie, w zachodniej części Karkonoszy. Sam szczyt góruje nad głównym grzbietem ok 60 metrów. Rumowisko skalne, które tworzy szczyt, pokryte jest charakterystycznymi zielono-żółtymi porostami - z daleka wyglądającymi jak szron.

Pomimo, iż Szrenica nie jest zbyt wysokim szczytem, to w jej obrębie panuje klimat alpejski, charakteryzujący się bardzo dużymi średniorocznymi opadami, niskimi średniorocznymi temperaturami - na podstawie badań z lat 1957-72 średnioroczna temperatura nie przekraczała 2 stopni Celsjusza.

W przeszłości większe znaczenie niż sam szczyt miała Hala Szrenicka - Walonowie znajdowali tutaj kamienie szlachetne, wypasano bydło i owce, działało i działa do dziś schronisko na Hali Szrenickiej. Schronisko na samym szczycie zostało wybudowane całkiem niedawno bo dopiero w latach 20-tych XX wieku.

Jak dojść na Szrenicę?

Na Szrenicę można dostać się wyciągiem ze Szklarskiej Poręby, wejść czerwonym szlakiem od strony Wodospadu Kamieńczyka, lub idąc łagodną, utwardzoną drogą ze Szklarskiej Poręby. Ze Szrenicy można udać się na wycieczkę do Śnieżnych Kotłów - opis TUTAJ.


Komentarze

Elzbieta • 2017-07-04

piękne miejsca :)

Komentarz:

Dodaj