Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Schronisko Samotnia

Schronisko Samotnia leży na jednym z bardziej uczęszczanych szlaków. Co roku są organizowane konkursy, kursy oraz obozy, można poznać tajniki tai-chi, fotografii cyfrowej lub skorzystać z kursów nauki jazdy na nartach czy wspinaczkowych.

Schronisko Samotnia jest usytuowane tuż przy Małym Stawie w Kotle Małego Stawu, do którego prowadzi szlak spod Kościółka Wang na Śnieżkę. „Samotnia” może się pochwalić długim stażem w roli schroniska górskiego, które swój rodowód wywodzi od tradycyjnej, górskiej budy, zamieszkiwanej przez pasterzy kóz. Zanim buda stała się schroniskiem pełniła funkcje hodowlaną, przypuszczalnie od 1670 roku. dopiero na początku XIX wieku pojawił się człowiek, który dobudował specjalne izby noclegowe i prowadził działalność typowo usługową. Pierwsza buda nad Małym Stawem była położona w nieco innym miejscu. Po rozebraniu starego budynku, z powodu spróchnienia konstrukcji, zbudowano całkiem nowy, który stoi w miejscu dzisiejszego schroniska. Właściciele schroniska trudnili się hodowlą bydła rogatego – owiec i kóz, oraz połowem ryb w Małym Stawie. Przed wojną schronisko było prowadzone przez niemieckie rodziny, które dokładały wszelkich starań, by powiększyć swoją działalność. W 1934 roku, po znacznej przebudowie, powstał budynek o obecnym kształcie, zdolny przyjąć na raz 50 gości.


Jak dotrzeć do Schroniska Samotnia?

Do „Samotni” dojdziemy szlakiem niebieskim z Karpacza Górnego – spod Kościółka Wang w dwie godziny dojdziemy do Kotła Małego Stawu i schroniska. Czas tej wędrówki wynosi od 40 minut do 1,5 godziny.

Dla zmotoryzowanych:

 • parkingi na terenie Karpacza - cena od 15 - 30 zł/doba,

 • bezpłatny parking na terenie kampingu Camp 66, przy ulicy Widokowej 9, 58 - 534 Ściegny. Stamtąd kursuje taksówka - za kurs indywidulany cena 35 zł do Centrum Miasta i do wyciągu krzesełkowego na Kopę. Transport w busach - 5 zł/osoba (grupa 8 osób).

Sprawdź inne noclegi w górach!

Oferta Schroniska:

 • 50 miejsc noclegowych, w pokojach od 1 do 10 - osobowych.

 • Łazienki są dostępne na piętrach, w pokojach znajdują się umywalki.

 • Do dyspozycji Gości jest sala "Pod Dzwonem" (pierwsze piętro) - dostępny jest tam sprzęt audiowizualny, co umożliwia organizowanie konferencji, zajęć lekcyjnych, prelekcji, wykładów, kursó itp. W sali mieści się 30 osób.

 • Od godziny 8.00 do 20.00 czynna kuchnia i bufet.

 • Dostępna ścianka wspinaczkowa.

Cennik noclegów w Schronisku Samotnia (Ceny brutto w zł (za osobę i dobę) w pokoju:

Cennik od 07.2022

 • 1 osobowy - 105 zł
 • 2 i 3 osobowy - 90 zł
 • 4,6,7,8 osobowy - 70 zł
 • dzieci do lat 5 (nie zajmujące osobnego łóżka) bezpłatnie.

 • Wszystkie ceny zawierają 8% podatek VAT
 • Opłata klimatyczna: 2,5 pln - dorośli, dzieci i młodzież za dzień
 • Jednorazowa opłata za pościel - 15,00 pln.
 • Akceptujemy zwierzęta. Opłata za psa wynosi 30,00 złotych za dobę.
 • Udzielamy zniże:k członkom PTTK 20%, honorowym krwiodawcom 10% oraz dla Zasłużonych dla Samotni.
 • W związku z inflacją ceny mogą ulec zmianie

 

Kilka słów..

Schronisko Samotnia leży na jednym z bardziej uczęszczanych i dostępnych szlaków. Nawet zimą jest odwiedzany przez turystów, którzy znajdą tutaj nie tylko miłą atmosferę i dobre jedzenie, ale również nocleg w wygodnym pokoju. Władze schroniska dbając o dobre samopoczucie odwiedzających w chwilach, gdy pogoda nie dopisuje, przygotowali bogato zaopatrzona bibliotekę oraz umożliwili dostęp do Internetu. Każdego roku są organizowane konkursy, kursy oraz obozy. Chętni mogą poznać tajniki tai-chi, fotografii cyfrowej na dwóch poziomach lub zwyczajnie skorzystać z kursów nauki jazdy na nartach lub wspinaczkowych. Na terenie schroniska wypożyczymy sprzęt sportowy, skorzystamy z usług przewodnika górskiego lub ściany wspinaczkowej. Każdego roku odbywa się Puchar Samotni czyli zawody narciarskie, we wrześniu można wziąć udział w Lawinie - marszobiegu ze Śnieżki, w grudniu organizowany jest obóz sylwestrowy z nauką jazdy na nartach i wycieczkami górskimi w pakiecie. 

Schronisko Samotnia

Samotnia Zimą

Wnętrze Samotni

 

Kontakt

tel. 75 76 193 76
tel.kom. 791 566 569
email: schronisko@samotnia.com.pl

Ostatnia aktualizacja – sierpień 2020. Za zmiany w powyższych danych redakcja portalu www.karkonosze.pl nie odpowiada.

Zobacz na mapie

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0