Kościół Wang

Na Śnieżkę niebieskim szlakiem od Wangu - jaki czas podróży, jak dojść, jaka trasa, jakie wybrać szlaki, galeria zdjęć, stopień trudności trasy

  • location_on Karpacz, ul. undefined

Celem naszej wyprawy jest najbardziej charakterystyczny punkt Karkonoszy i jednocześnie najwyższy szczyt tych wspaniałych gór – Śnieżka. Każdego roku odwiedzana przez tłumy turystów, zarówno latem, jak i zimą. Jest także częstym celem wypraw fotografów, pragnąc uchwycić ze szczytu wspaniałe krajobrazy wschodu słońca.

Wycieczkę rozpoczynamy z parkingu znajdującego się przy ulicy Przewodników Górskich w Karpaczu. Stąd idziemy szlakiem zielonym, który doprowadzi nas do Kościoła Wang. Ta wyjątkowa budowla powstała bez użycia metalowych gwoździ. Wszystkie elementy zostały połączone za pomocą złączy ciesielskich.

Po zwiedzeniu świątyni kontynuujemy marsz szlakiem niebieskim. Szeroka, brukowana droga łagodnie pnie się pod górę. Po dwukilometrowym spacerze docieramy do rozdroża na Polanie, gdzie możemy odpocząć – ustawiono tu ławki, stoły i kosze na śmieci. W tym miejscu łączą się ze sobą między innymi trasa prowadząca nad Kotłem Wielkiego Stawu oraz żółty szlak na Pielgrzymy i Słonecznik.

Po krótkiej regeneracji sił ruszamy dalej niebieskim szlakiem, mijając po drodze pięknie usytuowany Domek Myśliwski. Trochę ukryty w lesie, wygląda wspaniale na tle skalnych zboczy. Trasa prowadzi nas aż do schroniska Samotnia, przy której warto na chwilę się zatrzymać i nacieszyć oczy malowniczym widokiem Małego Stawu oraz urwistych ścian Kotła Małego Stawu.

Sprawdź komfortowe NOCLEGI w Karpaczu!

Dalej szlak robi się nieco bardziej stromy, na szczęście nie na długo. Po kilkunastu minutach docieramy do kolejnego schroniska – Strzechy Akademickiej. Ponieważ jesteśmy już ponad linią lasu, rozpościera się stąd piękny pejzaż.

Po krótkim odpoczynku kontynuujemy wędrówkę niebieskim szlakiem, który łagodnie pnie się w górę. Trasa ta w pewnym momencie łączy się z czerwonym szlakiem, zwanym Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej, prowadzącym od Hali Szrenickiej, aż do Przełęczy Okraj. Po około 1,5h drogi i pokonaniu 4 kilometrów docieramy do kolejnego przystanku – Domu Śląskiego położonego na Rozdrożu pod Śnieżką. Warto przez chwilę przystanąć w tym miejscu i odpocząć, bo teraz zostało nam już tylko zdobycie szczytu Śnieżki.

Atakując szczyt mamy do wyboru mamy Drogę Jubileuszową, mającą 1,6 km długości, której pokonanie zajmuje około 45 minut (jest to trasa nieczynna zimą, ze względu na niebezpieczeństwo zejścia lawiny), lub trochę trudniejszy czarny szlak, zwany Zakosami, liczący 800 metrów, na pokonanie którego potrzeba około 35 minut.

Wybierając się na Śnieżkę koniecznie spakujcie do plecaka dodatkową ciepłą odzież. To wysoka góra o bardzo surowym klimacie. Nawet latem, gdy w Karpaczu panuje upał, na szczycie Śnieżki możemy porządnie zmarznąć, jako że temperatura jest tam o kilkanaście stopni niższa, a silny wiatr potęguje odczucie chłodu. Wybierając się na szczyt zimą, warto dodatkowo zabrać ze sobą nawet najprostsze raczki lub kolce na buty, ponieważ nawet w okresie wiosennym końcowy odcinek czarnego szlaku prawie zawsze pokryty jest warstwą lodu i przez to staje się bardzo niebezpieczny.

Cała trasa w jedną stronę ma długość 9,5 km. Powinna zająć około 3,5 h, nie licząc przystanków. Suma przewyższeń do pokonania to 823 m w górę oraz 103 m w dół.

Więcej ciekawostek na temat Śnieżki znaleźć można tutaj.

Mamy nadzieję, że opis oraz fotografie z trasy zachęcą Państwa do wycieczki na najwyższy szczyt Karkonoszy.

Zachęcamy także do dłuższej wizyty w Karkonoszach - na przygotowanej przez nas liście obiektów noclegowych w Karpaczu na pewno znajdą Państwo interesującą ofertę.

Wycieczka opracowana w październiku 2017r.

Na poniższej mapie zaznaczyliśmy drogę od Wangu na Śnieżkę.

Galeria

Lokalizacja

4039 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 8044 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0