Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Jelenia Góra

Jelenia Góra to stolica Karkonoszy - miasto położone nad Bobrem, w kotlinie, pomiędzy Karkonoszami i Górami Kaczawskimi. Funkcjonują tu teatry, Filharmonia Jeleniogórska, kina, wiele muzeów, galerii.

Jelenia Góra to ponad 80-cio tysięczne dolnośląskie miasto położone w kotlinie, pomiędzy Karkonoszami i Górami Kaczawskimi, nad Bobrem. W czasie, gdy Polska była podzielona na 49 województw, Jelenia Góra była stolicą jednego z nich. Dzisiaj to miasto na prawach powiatu. Na Jelenią Górę składają się dzielnice: Cieplice Śląskie-Zdrój, Sobieszów, Jagniątków, Zabobrze, Śródmieście, Goduszyn, Grabary, Maciejowa, Strupice, Zatorze. Dużą część z nich stanowią, włączone w granice administracyjne, dawniej osobne wioski, a nawet miasta – przykładowo Cieplice bądź Sobieszów. Najmłodszą częścią Jeleniej Góry jest karkonoski Jagniątków (od 1998 roku).  Jelenia Góra to również Uzdrowisko Cieplice, jakie co roku odwiedzają tłumy kuracjuszy i podgórskie dzielnice: Jagniątków, Sobieszów, Cieplice, które dysponują bogatą bazą turystyczną i stanowią bazę do wypraw w Karkonosze. W obrębie Jeleniej Góry znajduje się Zamek Chojnik w Sobieszowie.

Zabytki

Jelenia Góra to stare, zabytkowe miasto. Do współczesnych czasów zachowało się tutaj niemało architektonicznych zabytków. Przypuszczalnie, już w XIV-tym stuleciu miasto było bronione murami miejskimi z wieżami. W murach obronnych były umieszczone trzy bramy: Zamkowa, Wojanowska i przy ul. Długiej. Do dzisiaj zachowały się jedynie resztki niegdysiejszych umocnień: Brama Wojanowska z wieżą, resztki murów stanowiące elementy innych budynków np przy ul. Jeleniej oraz Baszty: Grodzka i Zamkowa. W centrum starego miasta znajduje się Plac Ratuszowy z Ratuszem Miejskim z połowy XVIII-tego wieku. W początkowym okresie lat 70-tych XX stulecia wyburzono większość zabytkowych kamienic w obrębie rynku. Obecna zabudowa placu ratuszowego została zbudowana w latach 70. i jest stylizowana na starą (pozostawiono tylko sześć ścian dawnych kamienic). W centrum Jeleniej Góry znajdują się również zabytkowe budynki sakralne: kościół Św. Erazma i Pankracego – najstarsza budowla sakralna Jeleniej Góry (1552 r.), kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z początku XVIII-tego wieku – największa świątynia w mieście, kościół Najświętszej Marii Panny, aktualnie cerkiew prawosławna Świętych Piotra i Pawła również z XVIII w., kaplica Św. Anny – umieszczona wewnątrz średniowiecznej wieży bądź zespół kościoła ewangelickiego z lat 1709-1718: kantorówka, obecnie dom parafialny.

Kultura

Jelenia Góra to również ośrodek kultury. Funkcjonują tu teatry (C.K. Norwida oraz Teatr Animacji), Filharmonia Jeleniogórska, kina, wiele muzeów, galerii, prężnie działa Jeleniogórskie Centrum Kultury, które pracuje przy większości wydarzeń kulturalnych w mieście (Liga Rocka, Krokus Jazz Festiwal, Wrzesień Jeleniogórski, Festiwal Filmów Komediowych „Barejada”, Finał WOŚP). Kabarety: Paka i Paranienormalni powstały w Jeleniej Górze, a także zespoły muzyczne: punkrockowy Leniwiec i Fort BS.

Zapraszamy do Jeleniej Góry ! - więcej o Jeleniej Górze na stronie: www.jelenia.info.pl

Komentarz:

Dodaj