Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka to najwyższy (846 m n.p.m) wodospad po polskiej stronie Karkonoszy.

Jak dojść do Wodospadu Kamieńczyka?

Na dojście ze Szklarskiej Poręby powinniśmy przeznaczyć co najmniej dwie godziny. Szlak na trasie Szklarska Poręba – Szrenica, przy którym leży wodospad i schronisko, jest nieco forsowny, jednak niezwykle przyjemny. Aby dotrzeć do Kamieńczyka musimy udać się na drogę w kierunku Jakuszyc, tam, kierując się znakami, dotrzeć do parkingu, z którego najwygodniej rozpoczyna się wycieczkę (opis: www.karkonosze.pl/krucze-skaly-wodospad-kamienczyka-pl/wycieczki). Początkowy etap wyprawy jest bardzo łatwy, teren tutaj jest łagodny, raczej płaski. Dopiero pod koniec każdy turysta musi sforsować spore wzniesienie wyłożone kamieniami. Po drodze napotkamy stragany z pamiątkami i wielu turystów, którzy także tutaj rozpoczynają swoje wycieczki w Karkonosze.

Cennik

Opłaty specjalne za wstęp do Wąwozu Kamieńczyka:

  • bilety jednorazowe: 6 zł normalny, 3 zł ulgowy,

  • bilet jednodniowy dla uczestników grup z przewodnikiem górskim sudeckim 5,00 zł normalny, 2,50 zł ulgowy.

  • Na miejscu znajduję się płatny parking.

?Czynne: codziennie od 9.00 do 17.00.

Opis

Wodospad Kamieńczyka składa się z 3 kaskad o łącznej wysokości 27 m. Z progu spada do malowniczego Wąwozu Kamieńczyka, który ma ok. 100 m długości, skalne pionowe ściany osiągają od 20-30 m wysokości, a szerokość w niektórych miejscach nie przekracza 4 m. Pod środkową kaskadą wodospadu znajduje się niewielka, po części sztucznie wykuta przez Walończyków jaskinia „Złota Jama”. Przy wodospadzie znajduje się schronisko „Kamieńczyk” i szałas "Sielanka".

Wodospad można podziwiać tak z góry, jak i z dołu. Każdy może zejść do kanionu Kamieńczyka po uiszczeniu niewielkiej opłaty i założeniu plastikowego kasku chroniącego przez odrywającymi się od zbocza kamieniami. Na samym dole, w okresie letnim, można spotkać bernardyna czekającego na turystów chętnych zrobić sobie z nim zdjęcie. Zwiedzanie samego wodospadu nie trwa długo, czas, który zechcemy na to poświęcić, zależy tylko od nas.

Ostatnia aktualizacja – czerwiec 2018. Za zmiany w powyższych danych redakcja portalu www.karkonosze.pl nie odpowiada.


Ulubione (0)