Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Krucze Skały - Wodospad Kamieńczyka

Krótka, łatwa wycieczka dla każdego - z Kruczych Skał do Wodospadu Kamieńczyka

Nasza dzisiejsza wycieczka skierowana jest szczególnie do osób, które chciałyby się wybrać na niezbyt trudny i krótki spacer po okolicznych atrakcjach turystycznych. 

Obowiązkowym punktem na mapie każdego, kto odwiedza Karkonosze, a w szczególności Szklarską Porębę, jest najwyższy wodospad polskich Sudetów - Wodospad Kamieńczyka. Prowadzi do niego wiele szlaków ze Szklarskiej Poręby, my jednak wybraliśmy najkrótszy odcinek, który prowadzi z parkingu przy Osiedlu Huty. Nasza trasa ma długość 4 kilometrów, przebiega odcinkiem Głównego Szlaku Sudeckiego (czerwony szlak) i zajmie nie więcej jak 1,5 godziny.

Do parkingów zlokalizowanych przy osiedlu Huty w Szklarskiej Porębie możemy się dostać na kilka sposobów: pieszo z centrum miasta, autobusem PKS lub własnym środkiem transportu. Parkingi i początek szlaku leżą tuż przy drodze krajowej nr 3 (Czeska Szosa) prowadzącej do Jakuszyc, a następnie do Republiki Czeskiej. Opłaty za parking zaczynają się od 5 złotych  do 20 złotych za całą dobę, poza sezonem część parkingów jest bezpłatna.

Z parkingu idziemy krótkim, około 150-metrowym odcinkiem Szosy Czeskiej do głównego parkingu pod wodospadem. Zanim jednak  udamy się na Kamieńczyk, proponuję odwiedzić pierwszy punkt wycieczki Krucze Skały. W okolice skałek  poprowadzi nas 300-metrowy odcinek drogi asfaltowej, przy której ustawione są oznaczenia kierujące nas na nie.

Po przebyciu tego odcinka  docieramy do Kruczych Skał, na których znajduje się punkt widokowy oraz profesjonalny park linowy. Tworzą je baszty granitowe o wysokości do 30 metrów, leżące nad rzeką Kamienną na wysokości 718 m n.p.m. Miejsce to jest wspaniałą atrakcją dla wszystkich miłośników ekstremalnych przeżyć, na terenie parku linowego prowadzone są profesjonalne szkolenia wspinaczkowe dla turystów indywidualnych i grupowych, służb państwowych, między innymi GOPR, Policji i Wojska.

Z Kruczych Skał wracamy drogą do głównego parkingu, a stąd czerwonym szlakiem zmierzamy w kierunku Wodospadu Kamieńczyka. Odcinek ma długość 1 kilometra - przebiega leśną drogą, lekko pod górę i kończy się na Rozdrożu pod Kamieńczykiem 755 m n.p.m.

Na rozdrożu jest węzeł kilku tras, z tego miejsca między innymi możemy udać się czarnym szlakiem do dolnej stacji wyciągu na Szrenicę - zajmie to 15 minut. Natomiast zielony szlak poprowadzi nas przez średnią stacje wyciągu na Szrenicę w kierunku Schroniska pod Łabskim Szczytem  (ok. 1,5 godziny), a następnie na Śnieżne Kotły.

My wracamy na czerwony szlak i udajemy się w kierunku wodospadu, do którego prowadzi ostatni, 700-metrowy odcinek biegnący kamienną drogą pod górę. W tym miejscu chciałbym zaznaczyć, że droga ta letnią porą nie należy do najtrudniejszych, zimą  zaś potrafi zaskoczyć pod względem trudności - jako że droga pnie się ostro pod górę, zalega tu sporo śniegu i często występuje oblodzenie. 

Gdy docieramy do szczytu  wzniesienia, po lewej stronie znajduje się wejście do kanionu Kamieńczyka. Odwiedzenie punktu widokowego u podnóża wodospadu możliwe jest  tylko w kasku, który otrzymujemy po zakupie biletów wstępu (cena biletu normalnego to 6 zł, ulgowego - 3 zł).

Jest to najwyższy wodospad leżący w polskiej części Sudetów, jego wysokość to 27m, górna cześć położona jest 843 m n.p.m. Skalne ściany Kanionu Kamieńczyka wznoszą się na wysokość 25m.

Na taras widokowy u podnóża wodospadu można dotrzeć jedynie schodami, a następnie stalową kładką, zakończoną punktem widokowym, z którego możemy podziwiać piękno kaskady. Jako ciekawostkę dodam że kręcono tu sceny do filmu Opowieści z Narni: Książę Kaspian.

Z dolnego tarasu udajemy na  górny punkt widokowy, przy którym znajdują się ławy, stoły, schronisko turystyczne Kamieńczyk oraz Szałas Sielanka. Stąd rozpościera się widok na położony w Górach Izerskich szczyt Wysoki Kamień i pobliski kamieniołom.

Początki schroniska Kamieńczyk sięgają XIX-go wieku. W tamtych czasach  znajdowało się tu niewielkie schronisko Zackelfallbaude, które zostało rozbudowane  na początku XX-go wieku. W okolicy powstał tor bobslejowy z wyciągiem oraz skocznia narciarska na Owczych Skałach. Po drugiej wojnie światowej obiektem zarządzało Wojsko Ochrony Pogranicza, w budynku mieściła się strażnica, następnie powstał tu ośrodek wypoczynkowy Prokuratury Wojewódzkiej we Wrocławiu. Niestety, w 1984 roku podczas remontu obiekt całkowicie spłonął. Wkrótce teren przejęli Państwo Sieleccy, którzy postanowili odbudować schronisko i w 1995 roku budynek został oddany do użytku.

Schronisko przy Wodospadzie Kamieńczyk oferuje noclegi w cenie od 40 do 60zł, bufet z napojami i posiłkami oraz sklep z pamiątkami. Jest też wspaniałą bazą wypadową w wyższe partie Karkonoszy - stąd czerwony Główny Szlak Sudecki poprowadzi nas na Halę Szrenicką (2,4km), Szrenicę (3,5km) i dalej szczytami Karkonoszy w stronę Śnieżnych Kotłów oraz Śnieżki (23,5km).

Zerknijcie też na obiekty noclegowe w Szklarskiej Porębie - może wśród nich znajdziecie interesującą ofertę i postanowicie przyjechać tutaj na dłużej.

W tym miejscu kończymy naszą wycieczkę. W drogę powrotną udajemy się tą samą trasą - do parkingu przy Osiedlu Huta w Szklarskiej Porębie jest około 2 km. Mam nadzieję, że wszyscy odwiedzający Karkonosze (szczególnie ze swoimi pociechami) z chęcią wybiorą się na tę łatwą i krótką wycieczkę z Kruczych Skał do Wodospadu Kamieńczyka.

Tekst i fotografie:

Rafał Kotylak
https://web.facebook.com/Kotylakkrajobraz/
www.kotylak.pl
email: kotlletica@wp.pl 

Wycieczka opracowana w marcu 2017r.


Poniższa mapa przedstawia trasę dojścia z parkingu do Wodospadu Kamieńczyka.

Ulubione (0)