Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Schronisko Kamieńczyk

Schronisko Kamieńczyk - schronisko przy Wodospadzie Kamieńczyka.

Wodospad Kamieńczyka, przy którym znajduje się schronisko Kamieńczyk, jest najwyższym wodospadem w Sudetach po Polskiej stronie. Woda spada tutaj kaskadami z 27 metrów wysokości tworząc malowniczy widok i wspaniałe warunki rekreacyjne. Szlak prowadzący do wodospadu jest jednym z najczęściej odwiedzanych ze względu na stosunkowo łagodne podejście i zjawisko, jakim jest wodospad. Za jedną z kaskad, środkową, znajduje się jama sztucznie wykuta przez Walończyków poszukujących ametystów i pegmatytów, grota ze względu na swój rodowód jest nazywana Złotą Jamą. Jeszcze przed II Wojną Światową Kamieńczyk był pomnikiem przyrody, funkcjonowało tutaj duże schronisko o sporym znaczeniu turystycznym. W latach dwudziestych zarządca schroniska był Franz Adolph, który w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju sportów zimowych w Karkonoszach. Z jego inicjatywy powstał tor bobslejowy i skocznia narciarska w Szklarskiej Porębie.

Obecnie wodospad stanowi enklawę ścisłej ochrony, a schronisko straciło na znaczeniu. Tuż po wojnie majestatyczny budynek schroniska pełnił funkcję strażnicy pogranicznej, później na powrót stał się ośrodkiem wypoczynkowym. Jednak w latach osiemdziesiątych budynek strawił pożar. Obecnie możemy korzystać z kilku pokoi i dwudziestu miejsc noclegowych, które powstały za sprawą starań obecnych zarządców. Powoli, z niewielkiego, sezonowego bufetu, Schronisko Kamieńczyk znowu stało się ważnym punktem na mapie Sudetów. Schronisko Kamieńczyk dysponuje pokojami dwuosobowymi z łazienkami, salą jadalna z kominkiem oraz szałasem - (kurną chatą) doskonałym miejscem na imprezy.

Jak dojśc do Schroniska Kamieńczyk?

Aby dotrzeć do Schroniska Kamieńczyk musimy udać się ze Szklarskiej Poręby na drogę w kierunku Jakuszyc, tam, kierując się znakami, dotrzeć do parkingu, z którego najwygodniej rozpoczyna się wycieczkę. Początkowy etap wyprawy jest bardzo łatwy, teren tutaj jest łagodny, raczej płaski, pod koniec zaczyna się spore wzniesienie wyłożone kamieniami. 


 

Cennik noclegów w Schronisku Kamieńczyk


pokój 2 - 3 osobowy - 40 zł/os
pokój 2 osobowy z łazienką - 60 zł/os


* Podane ceny są obowiązującymi cenami wiosną 2017 roku.
 

Kontakt:
 

tel. 75 75 260 85

Komentarz:

Dodaj