Czeskie Kamienie (Muzske Kameny) - jakim szlakiem dotrzeć, jak dojechać, galeria zdjęć.

  • location_on Jagniątków, ul. undefined
Czeskie Kamienie - budowa i położenie

Czeskie Kamienie (Muzske Kameny - 1417 m n.p.m) położone są na Śląskim Grzbiecie w środkowej części Karkonoszy. Nazwa skał pochodzi od szczytu o tej samej nazwie, którego zwieńczeniem są właśnie skały Czeskie Kamienie. Skały zbudowane są z granitu karkonoskiego. Możemy tu zaobserwować procesy geologiczne i geomorfologiczne charakterystyczne dla większości karkonoskich formacji skalnych, między innymi spękania biegnące w trzech kierunkach, czyli tak zwane ciosy granitowe. Skały położone są w piętrze subalpejskim, porośniętym głównie przez kosodrzewinę i trawy. Czeskie Kamienie mają kształt grzebienia o długości kilkudziesięciu metrów, z ich szczytu rozciągają się widoki między innymi na Siedem Dolin (Sedmidoli), Wielki Szyszak, Śnieżkę, Równię pod Śnieżką, Kozie Grzbiety (Kozi Hrbety), Łączną Górę (Lucni Hora). Przez Czeskie Kamienie biegnie czerwony Główny Szlak Sudecki ale także polsko – czeska granica - w ich obrębie możemy odnaleźć słupki graniczne. Jako ciekawostkę dodamy, że czeska nazwa Muzske Kameny i niemiecka Mannsteine  w dosłownym tłumaczeniu oznacza Męskie Kamienie, a bliźniacze Divci Kameny i Mädelsteine (Śląskie Kamienie) Kamienie Dziewczęce.

Jak dotrzeć do Czeskich Kamieni?

Skałki położone są w środkowej części Karkonoszy na Śląskim Grzbiecie nad dzielnicą Jeleniej Góry - Jagniątkowem na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Przez Czeskie Kamienie przebiega czerwony Główny Szlak Sudecki, dzięki czemu w okolice skałek możemy dotrzeć na wiele sposobów.

Od Jagniątkowa do Czeskich Kamieni niebieskim szlakiem dzieli nas 7 km, czarnym szlakiem 8 km. Z Przełęczy Karkonoskiej czerwonym szlakiem do pokonania mamy 4 km. Od strony Szrenicy czerwonym szlakiem przez Śnieżne Kotły 7,5 km. Czeskie Kamienie są tak położone, że warto obejrzeć je podczas wypraw czerwonym Głównym Szlakiem Sudeckim na odcinku Szrenica – Śnieżka, a nie obierać ich jako główny cel wycieczek.

Jeżeli szukacie noclegu w górach zapraszamy do zapoznania się z ofertami noclgowymi: TUTAJ.
Ostatnia aktualizacja – luty 2020. Za zmiany w powyższych danych redakcja portalu www.karkonosze.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

224 wyświetlenia w 2024r.
Łącznie 931 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0