Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Karkonoski Park Narodowy

Obecnie powierzchnia parku to 5951 hektarów. Położone niżej tereny, to w większości lasy, które objęte są przeważnie ochroną częściową. Z kolei, tereny wysokie, obejmujące piętro alpejskie i subalpejskie (ponad linią lasów) objęto ścisłą ochroną. Obszar parku obejmuje Główny Grzbiet Karkonoszy (od Przełęczy Okraj na wschodzie aż po zachodnie zbocza Mumlawskiego Wierchu na zachodzie) oraz enklawę: Wodospad Szklarki. Karkonoski Park Narodowy rozpościera się na terenie sześciu gmin: Karpacza, Kowar, Podgórzyna, Szklarskiej Poręby, Piechowic i Jeleniej Góry. Mieszkańcy tych karkonoskich gmin nie wnoszą opłat za wstęp do parku.

Od 1986 roku Góry Izerskie oraz Karkonosze, a od 1989 roku również Rudawski Park Krajobrazowy, tworzą Obszar Chronionego Krajobrazu, stanowiący strefę ochronną - otulinę - dla Karkonoskiego Parku Narodowego.

W 1992 roku UNESCO uznało parki: polski Karkonoski Park Narodowy a także czeski Krkonošsky Národni Park za Bilateralny Rezerwat Biosfery. W 2004 roku obu tym parkom przyznano certyfikat Parku Transgranicznego (certyfikat nadawany przez Europejską Federację Parków Narodowych i Parków Natury). W tym samym roku subalpejskie torfowiska znajdujące się na terenie Karkonoskiego Parku zostały wpisane na listę obszarów wodno-błotnych chronionych Konwencją Ramsarską.

Obszar Karkonoskiego Parku Narodowego wraz z jego otuliną znajduje się w europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000.

Zasady Poruszania się po Parku Narodowym

Poniżej znajdują się skrócone zasady poruszania się po parku narodowym, pełny tekst zarządzenia Dyrektora KPN w tej sprawie pod adresem: http://www.kpnmab.pl/pl/zasady-udostepniania-kpn,197

  • Przebywanie na terenach Karkonoskiego Parku Narodowego może być niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi. Decyzje dotyczące wejścia na teren Karkonoskiego Parku Narodowego turysta indywidualny podejmuje samodzielnie.
  • W okresie zalegania pokrywy śnieżnej szlaki turystyczne nie są odśnieżane, a korzystanie z nich wymaga dokładnej znajomości ich przebiegu.
  • Uprawianie turystyki na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego jest dozwolone wyłącznie w ciągu dnia (od wschodu do zachodu słońca), z wyjątkiem szlaków turystycznych umożliwiających dojście lub powrót ze schronisk turystycznych położonych na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego do niżej położonych miejscowości
  • Na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego dopuszcza się następujące formy turystyki: turystyka piesza, narciarska, rowerowa i konna.
  • Turystyka piesza i narciarska może odbywać się wyłącznie po oznakowanych szlakach turystycznych oraz ścieżkach edukacyjnych.
  • Turystyka rowerowa indywidualna może odbywać się wyłącznie po odpowiednio oznakowanych i przeznaczonych do tego celu drogach wewnętrznych oraz szlakach turystycznych dopuszczonych do ruchu rowerowego.
  • Turystyka konna indywidualna może odbywać się wyłącznie po odpowiednio oznakowanych i przeznaczonych do tego celu drogach wewnętrznych oraz szlakach turystycznych dopuszczonych do ruchu konnego.
  • W przypadkach, kiedy przebieg trasy pieszej, narciarskiej, rowerowej lub konnej pokrywa się, pierwszeństwo na tej trasie posiadają kolejno: (1) turyści piesi, (2) turyści na nartach, (3) rowerzyści, (4) turyści na koniach.
  • Narciarstwo zjazdowe, narciarstwo biegowe oraz snowboard może odbywać się wyłącznie na zorganizowanych terenach narciarskich.
  • Startowanie paralotniami z miejsca wyznaczonego na zboczach Kopy mogą wykonywać osoby na własne ryzyko i odpowiedzialność, po uzyskaniu zgody dyrektora KPN.
  • W sezonie zimowym, z uwagi na zagrożenie lawinowe oraz oblodzenie w celu zapewnienia bezpieczeństwa turystom zamykane są następujące odcinki szlaków turystycznych: a) Droga Jubileuszowa na Śnieżkę (znaki niebieskie), od Śląskiego Domu do zejścia szlaku na Kowarski Grzbiet, b) od Schroniska Nad Łomniczką, przez Kocioł Łomniczki do Śląskiego Domu (znakiczerwone), c) przez niszę niwalną Białego Jaru (znaki żółte) - w tym czasie wytyczony jest szlak zimowy od górnej stacji wyciągu na Kopę do Strzechy Akademickiej, d) od Domku Myśliwskiego do Samotni (znaki niebieskie), e) od Schroniska Pod Łabskim Szczytem nad Śnieżne Kotły (znaki żółte) - obowiązuje tyczkowany wariant zimowy od schroniska do czerwonego szlaku granicznego, f) od Schroniska Pod Łabskim Szczytem przez Śnieżne Kotły do Rozdroża Pod Wielkim Szyszakiem (znaki zielone)
  • Karkonoski Park Narodowy zastrzega sobie prawo zamykania innych odcinków szlaków turystycznych - informacja o zamknięciu szlaków turystycznych będzie umieszczana na stronie internetowej Karkonoskiego Parku Narodowego.

Karkonoski Park Narodowy - Edukacja

Jedną z funkcji działalności Karkonoskiego Parku Narodowego jest funkcja edukacyjna. Działalność edukacyjna realizowana jest na wiele sposobów. Zajmuje się nią np Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN w Szklarskiej Porębie przy ul. Okrzei 28. To nowoczesna placówka, przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Poznać można tutaj przyrodę Karkonoszy. Atrakcję stanowią wielkoformatowe panoramy, dotykowa makieta Karkonoszy. Ekspozycje dostępne są w językach polski, czeskim, niemieckim i angielskim. Dodatkowo organizowane są tutaj zajęcia dla wycieczek, grup szkolnych. Na miejscu można również zakupić mapy, książki, foldery - wiele z nich to wydawnictwa Karkonoskiego Parku Narodowego.

Oferta edukacyjna to również ścieżki dydaktyczne zaopatrzone w tablice - dzięki którym możemy poznać świat fauny i flory Karkonoszy, historię Karkonoszy i sposób w jaki były tworzone. Karkonoski Park Narodowy organizuje również wystawy tematyczne, imprezy edukacyjne a także rożnego rodzaju konkursy - na przykład fotograficzne.

Karkonoski Park Narodowy
58-570 Jelenia Góra, ul. Chałubińskiego 23 
tel. 75 755 33 48, 75 755 37 26
e-mail: sekretariat@kpnmab.pl

Zobacz na mapie

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0