Wieża widokowa Stepanka - jak dotrzeć, parkingi w pobliżu, jakie ceny, godziny otwarcia, galeria zdjęć, położenie, historia wieży,

 • location_on Szklarska Poręba, ul. undefined

Wieża widokowa Stepanka - historia i położenie

Wieża widokowa Szczepanka (cz. Stepanka) znajdująca się na wysokości 958 m n.p.m. jest najstarszą budowlą tego typu położoną w Górach Izerskich tuż przy miejscowości Prichovice na wzgórzu Hvezda (Gwiazda). Całkowita wysokość tej kamiennej, neogotyckiej wieży to 24 metry. Budowę wieży zainicjował Camillo Rohan, który nazwał wzgórze imieniem arcyksięcia Stephana i na jego cześć postanowił postawić tu wieże widokową. Fundamenty pod budowlę zostały położone w 1847 roku. Niestety, po zakończeniu pierwszego etapu prac, jakim było zbudowanie podstawy wieży z wejściem, prace zostały przerwane. W 1888 roku budowla została odkupiona od księcia Rohana przez Stowarzyszenie Gór – Horsky Spolek. Dobudowano wąską, wysoką na 21 metrów, drugą część wieży widokowej. W 1892 roku budowa wieży została ukończona.

Tuż poniżej wieży widokowej na wzniesieniu znajduje się Krzyż Maltański, który został zbudowany w 1944 roku. Krzyż i przyległy plac, na którym w formie kręgu ustawiono kamienie na których znajdowały się nazwy okolicznych miejscowości, jest miejscem pamięci Niemców poległych w walkach podczas II Wojny Światowej. W 1945 roku Krzyż Maltański został zburzony, w 2011 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Jizeran odrestaurowano krzyż i przyległy do niego plac.

Wieża posiada dwa tarasy widokowe. Na dolnym, odkrytym tarasie widokowym na miedzianej blasze balustrady na została wyryta i opisana mapa miejsc i wzgórz widocznych z wieży Stepanka. Na górny, oszklony taras widokowy prowadzi 81 schodów. Z tarasu możemy podziwiać wspaniałe widoki na okoliczne miejscowości oraz panoramy pobliskich Karkonoszy i Gór Izerskich. Z łatwością dostrzec możemy Szrenicę oraz Śnieżne Kotły. Przy dobrej widoczności dostrzeżemy także położone przy Libercu znane wzgórze Jested oraz Góry Łużyckie. Wieża Stepanka jest ciekawą atrakcją turystyczną, oraz wspaniałym punktem widokowym. Każdemu odwiedzającemu Karkonosze, Góry Izerskie polecamy odwiedzić to miejsce.

Bilety wstępu na wieżę widokową:
 • Dzieci do lat 3: wstęp wolny

 • Dzieci 3 – 15 lat: 10 koron (około 1,70 zł.)

 • Dorośli: 50 koron (około 8 zł.)

Godziny otwarcia:
 • Maj - Czerwiec: od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 - 17.00,

 • Lipiec - Sierpień: od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00 - 18.00

 • Wrzesień - Październik: od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 - 17.00

 • Listopad - Grudzień: od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 - 16.00

 • Poza głównym sezonem Wieża jest nieczynna w poniedziałki.

Jak dotrzeć do wieży widokowej Stepanka?

Wieża Stepanka położona jest w miejscowości Prichovice nieopodal miejscowości Korenov zaledwie 21 km od Szklarskiej Poręby, 13 km od Jakuszyc oraz 10 km od Harrachova. W pobliże wieży najlepiej jest dojechać własnym autem kierując się ze Szklarskiej Poręby drogą krajową numer 3 w kierunku przejścia granicznego z Republiką Czeską w Jakuszycach – Harrachov, następnie udać się do miejscowości Korenov – Tesarov, w której na szczycie wzgórza skręcamy w lewo w drogę nr 290 do Prichovic. Po pokonaniu dwukilometrowego odcinka docieramy do małej miejscowości Prichovice. Przy wjeździe do miasteczka po prawej stronie znajduje się spory płatny parking, na którym możemy pozostawić pojazd. Istnieje także opcja przejazdu koleją ze Szklarskiej Poręby do miejscowości Korenov (Korzeniów), z której możemy udać się szlakiem do wieży widokowej Stepanka. Należy jednak pamiętać, że ta opcja podróży wymaga dobrego rozplanowania w czasie ze względu na sporą ilość kilometrów, które musimy pokonać pieszo, ewentualnie transportem publicznym.

Po dotarciu do Prichovic podążamy zielonym szlakiem w kierunku wieży Stepanka. Przy trasie znajdziemy także sporą liczbę oznakowań kierujących nas do wieży. Szlak z Prichovic ma długość około 1 kilometra i jest mało wymagający. Po pokonaniu około 700 metrów docieramy do Chaty Hvezda, tu znajduje się kolejny parking, z którego od wieży widokowej dzieli nas jedynie 300 metrów. My jednak proponujemy spacer z miasteczka - po drodze czeka na nas wiele ładnych widoków. Z Chaty Hvezda udajemy się zielonym szlakiem prowadzącym przez las do celu - wieży widokowej Stepanka.

Parking:
 • 2 godziny 30 koron (około 5 zł.)

 • Cały dzień 50 koron (około 8 zł.)

Ostatnia aktualizacja – luty 2020. Za zmiany w powyższych danych redakcja portalu www.karkonosze.pl nie odpowiada.


 

Galeria

Lokalizacja

360 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 1015 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0