Chybotek, Złoty Widok - jakimi szlakami się kierować, ile trwa podróż, jaki jest czas tej wycieczki, galeria zdjęć,

  • location_on Karkonosze

Celem mojej kolejnej wycieczki są dwa ciekawe punkty turystyczne położone w Szklarskiej Porębie w okolicy Wodospadu Szklarki (Piechowice). Pierwszym miejscem, które dla Was odwiedzę, będzie formacja skalna Chybotek, po czym udam się na punkt widokowy zwany Złotym Widokiem. Jest to krótka i nieforsująca wędrówka skierowana do osób, które chciałyby wybrać się na krótki ciekawy spacer z dziećmi, rodziną, przyjaciółmi lub z psem.

Szlak na Chybotek i Złoty Widok rozpoczyna się przy głównym parkingu, z którego każdy turysta udaje się na Wodospad Szklarki. Wejście na trasę jest słabo oznakowane i znajduje się po drugiej stronie drogi krajowej nr 3 - miejsce wstąpienia na szlak dokładnie oznaczyłem na poniższym zdjęciu.

Idziemy przez las ścieżką lekko pnącą się pod górę - czarnym szlakiem. Cała trasa przebiega głównie przez las świerkowy z domieszką buka i brzozy. Po przejściu około 300 metrów docieramy do pierwszego rozwidlenia - w tym miejscu skręcamy w lewo (szlak biegnący w prawą stronę doprowadziłby nas do Szklarskiej Poręby Dolnej).

Po przejściu około 200 metrów dochodzimy do drugiego rozwidlenia, gdzie szlak oznaczony już jest kolorem niebieskim. Skręcając w lewo możemy udać się na Złoty Widok, natomiast w prawo - na Chybotek. Na początku kierujemy się w prawo.

Chybotek jest formacją skalną składającą się z kilku większych granitowych głazów. Najwyżej położony głaz o średnicy 4 metrów możemy z łatwością rozkołysać - od tego efektu wzięła się nazwa tego miejsca. Chybotek leży w Górach Izerskich na Szlaku Walońskim - jedna z walońskich legend podaje, że pod głazem ukryte jest wejście do podziemnego skarbca.

Wracamy tą samą trasą do rozwidlenia, z którego udajemy się ścieżka w kierunku naszego drugiego celu, jakim jest Złoty Widok.

Po przejściu 300 metrów docieramy w okolice punktu widokowego. Zanim jednak tam dotrzemy, warto zwrócić uwagę na granitową płytę leżącą po prawej stronie, tuż przed wejściem na Złoty Widok. Na płycie znajduje się napis w języku niemieckim: Rübezahl, co po polsku znaczy Liczyrzepa (karkonoski Duch Gór). To tu znajduje się symboliczne miejsce pochówku Ducha Gór.

Po krótkiej wizycie na grobie Liczyrzepy udajemy się do celu naszej wycieczki - Złotego Widoku, położonego w Górach Izerskich na wysokości 585m n.p.m. Punkt widokowy znajduje się na szczycie granitowych skałek, które górują nad Doliną Kamiennej. Z tego magicznego miejsca rozpościera się wspaniała panorama Karkonoszy, od Śnieżki przez Śnieżne Kotły aż po Szrenicę.

Każdemu, kto odwiedza Karkonosze polecam wycieczkę na Złoty Widok i Chybotek. Na te dwa punkty można się wybrać o każdej porze roku i nie wymaga to włożenia wielkiego wysiłku fizycznego. Zimą, ze względu na śnieg i oblodzenie, proponuję jednak obrać trasę niebieskim szlakiem od strony Szklarskiej Poręby Średniej – Złoty Widok (parking znajduje się około 100m od punktu widokowego). Na Chybotek możemy udać się od strony Szklarskiej Poręby Dolnej z ulicy Orla Skała (niebieski szlak).

Jak zwykle mam nadzieję, że opis i fotografie zachęcą Was do odwiedzenia tych dwóch ciekawych miejsc w Karkonoszach.

Szklarska Poręba, oprócz Chybotka i Złotego widoku, posiada wiele innych ciekawych atrakcji, więc warto zatrzymać sie tutaj na dłużej. W związku z tym, zachęcamy do zapoznania się z listą obiektów noclegowych w mieście.

Tekst i fotografie:

Rafał Kotylak
https://web.facebook.com/Kotylakkrajobraz/
www.kotylak.pl
email: kotlletica@wp.pl 

Wycieczka opracowana w kwietniu 2017r.

Sprawdź atrakcyjne noclegi w Karkonoszach!

Galeria

Lokalizacja

840 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 2484 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0